EURO 2024: futbalový sviatok so slovenskou účasťou

Doslova pred pár dňami sa na Slovensku skončil hokejový ošiaľ a už je tu ďalší, tentokrát futbalový. V Nemecku sa začínajú 17. Majstrovstvá Európy vo futbale. Na EURO 2024 sa dokázali prebojovať cez kvalifikáciu aj naši reprezentanti a tak fanúšikovia opäť zaplnia nielen puby na Slovensku, ale vo veľkom počte vyrazia podporiť svojich aj priamo na štadióny do neďalekého Nemecka.

13.06.2024 00:00
fortuna, pr Foto:

Jar a leto 2024 sú pre slovenských športových fanúšikov na svetové podujatia skutočne bohaté. V máji sme sa radovali z postupu našich hokejistov do štvrťfinále majstrovstiev sveta, na začiatku leta budeme hnať našich futbalistov za postupom zo skupiny Majstrovstiev Európy, ktoré sa konajú od 14. júna do 14. júla 2024. Necelé dva týždne po skončení európskeho šampionátu, na prelome júla a augusta budeme držať palce našim športovcom na Olympijských hrách v Paríži. Vďaka relatívnej blízkosti každého z týchto športových sviatkov sa môžu slovenskí športovci spoľahnúť aj na hlasivky slovenských fanúšikov. Futbal je spolu s hokejom na Slovensku športom číslo jeden a tak sa desiatky tisícov Slovákov tešia na elektrizujúcu atmosféru priamo v dejisku európskeho šampionátu.

V článku sa dozviete, kto obhajuje víťazstvo spred 4 rokov, aké je zloženie jednotlivých skupín, ktoré tímy sú najväčšími favoritmi na zisk titulu európskych šampiónov aj aké sú šance našich chlapcov na postup zo skupiny.

Futbal je aj o prekvapeniach. V ktorých skupinách sa ich môžeme dočkať?

24 účastníkov európskeho šampionátu je rozdelených do 6 skupín. Do osemfinále postupujú prví dvaja z každej skupiny, ktorých doplnia 4 najlepšie tímy z tretích miest. Napriek tomu, že sú v každej skupine favoritmi tímy umiestnené vyššie v rebríčku UEFA, je takmer isté, že núdza nebude ani o prekvapenia.

Jedno sa môže udiať hneď v skupine A. Na úkor Nemcov alebo Švajčiarov sa do osemfinále môže prebojovať Maďarsko, ktoré bez prehry vyhralo svoju kvalifikačnú skupinu. Za možného outsidera skupiny možno považovať Škótsko, ktoré na ostatných ME získalo len jeden bod. Svoju kvalitu však má a tak môže prekvapiť rovnako ako Maďarsko.

Ako skupinu smrti možno označiť skupinu B. Z trojice Chorvátsko, Španielsko a Taliansko si priamy postup zabezpečia len dvaja. Tretí favorit si bude musieť účasť v osemfinále zabezpečiť ako jeden zo štvorice najlepších tímov z tretích miest. Pre Albánsko je úspechom už postup na EURO 2024 a ťažko predpokladať, že by mohli zdolať niektorú zo spomínaných troch futbalových veľmocí.

V skupine C sa očakáva najmä boj o druhú priečku medzi Dánskom, Slovinskom a Srbskom. Tú prvú by si mali uhrať aktuálni vicemajstri Európy Angličania.

V skupine D sú jasnými ašpirantmi na postup medzi 16 najlepších Francúzi a Holanďania. Rakúšania a Poliaci by mali zabojovať o jednu zo štyroch miesteniek do osemfinále určených pre najlepšie tímy z tretích miest.

Slovensko v skupine E aj so silným Belgickom

Slováci si zabezpečili miestenku na EURO 2024 druhým miestom vo svojej kvalifikačnej skupine. Na majstrovstvách budú hrať v skupine E, do ktorej im žreb prisúdil atraktívnych súperov. Jasnými favoritmi na postup z prvého miesta sú Belgičania, o druhé postupové miesto sa pobijú okrem našich chlapcov aj hráči z Ukrajiny a Rumunska. Belgicko aj Ukrajina sa na EURO 2020 dostali až medzi osem najlepších tímov a favoritmi na postup zo skupiny budú aj tentokrát.

Na ostatných Majstrovstvách Európy vo futbale sa Slovensko predstavilo rovnako v skupine E. Po výhre nad Poľskom prišli prehry so Švédskom a Španielskom, ktoré znamenali koniec ambícií na postup zo skupiny.

Náš tip: Slovensko sa podobne ako na EURO 2020 neprebojuje do ďalšej fázy turnaja a skončí svoje účinkovanie po troch zápasoch v skupine. Postúpi najväčší favorit skupiny Belgicko spoločne s Ukrajinou.

Mimoriadne zaujímavá bude nepochybne aj skupina F. Jasným favoritom je Portugalsko, o postup by sa mali pobiť aj Česi a Turci. Prekvapením by bol akýkoľvek bodový zisk Gruzínska ako jedného z najväčších outsiderov turnaja. Avšak každý kto sleduje futbal vie, že výsledky zápasov niekedy nekorešpondujú s papierovými predpokladmi a práve Gruzínci sú toho príkladom. Vo finále baráže o EURO 2024 zdolali Grékov a na majstrovstvách Európy či sveta sa predstavia po prvýkrát.

Stávkové kancelárie najviac veria finalistovi z ME 2020

EURO 2020 sa kvôli pandémii odohralo v roku 2021. Úradujúcimi šampiónmi sú po penaltovom finálovom víťazstve nad Angličanmi Taliani. Tým však stávkové kancelárie tento rok príliš neveria. Napríklad na ifortuna.sk bol na ich celkový triumf vypísaný počiatočný kurz 17.00, čo je až šiesty najnižší. S kurzom 4.00 sú najväčšími favoritmi Angličania, ktorí by si po troch rokoch radi opäť zahrali vo finále, tentokrát však so šťastnejším koncom. Veľmi silné tímy majú tradične Francúzi, medzi TOP favoritov nepochybne patria ja domáci Nemci, Španieli či Portugalčania na čele s ich najväčšou hviezdou Cristianom Ronaldom. Prekvapiť však môžu aj Holanďania, Belgičania či Chorváti.

Náš tip: Vo finále si zahrajú Nemci s Francúzmi

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

chyba