Hazardné hry v sebe skrývajú aj riziká. Ako im predísť?

Týždeň zodpovedného hrania sa v tomto roku zameria na propagáciu zásad bezpečného hrania, prevenciu rizík a na pomoc problémovým hráčom.

05.04.2023 00:00
neuropea Foto:

„Prečo? Dôvod je jednoduchý. Hoci pre drvivú väčšinu ľudí sú hazardné hry zábavou, pre zhruba tri percentá populácie predstavujú riziko. V rámci Týždňa zodpovedného hrania preto chceme verejnosť vzdelávať o tom, ako hrať bezpečne, čo už je možné považovať za problémové hranie a aké riziká z toho vyplývajú,“ objasňuje Peter Papanek, riaditeľ Inštitútu pre zodpovedné hranie.

Druhou témou kampane je prevencia. V rámci nej prebieha informovanie o pravidlách, ktoré by si každý hráč mal nastaviť, aby hranie bolo pre neho zábavou a bolo bezpečné.

Treťou oblasťou je komunikácia na tých hráčov, ktorí už problém majú alebo sa k nemu blížia. „Nástrojov na pomoc ľuďom, ktorí prepadli hazardu je viacero. Okrem legislatívnych nástrojov, o ktorých ich vieme informovať, dokážeme im napríklad sprostredkovať aj kontakty na odbornú pomoc,“ hovorí P. Papanek.

Súčasťou komunikácie na túto cieľovú skupinu v Týždni zodpovedného hrania je aj premiéra videodokumentu, ktorý vznikol s podporou Inštitútu zodpovedného hrania a ktorého prvý diel je vložený aj v tomto článku. „Dokument sme podporili s úmyslom poukázať na význam zodpovedného hrania, s cieľom, aby sme aj týmto spôsobom pomohli zabrániť nárastu počtu problémových hráčov,“ vysvetľuje P. Papanek.

V dokumente vystupujú bývalí problémoví hráči, v súčasnosti už úspešne abstinujúci. Formou osobných výpovedí opisujú svoju vtedajšiu situáciu s hraním, ale aj bod zlomu, ktorý ich smerovanie otočil opäť pozitívnym smerom. Okrem samotných hráčov v ňom účinkujú aj ich rodinní príslušníci a odborníčka na liečbu nelátkových závislosti. Dokument tak poskytuje pohľad na situáciu konkrétnych ľudí z viacerých uhlov pohľadu, čo ho robí pútavým a súčasne poučným. Zároveň môže byť inšpiráciou pre ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej situácii a v súčasnosti hľadajú spôsoby nápravy.

Inštitút zodpovedného hrania vznikol na jar 2022. Jeho členmi sú stávkové spoločnosti Tipsport, Niké a Fortuna, ktoré deklarovali spoločné úsilie o to, aby tipovanie zostalo zábavou a zároveň, aby prispeli k úsiliu obmedziť následky patologického hráčstva.

chyba