V zbere kuchynského oleja viedli v januári Zvolenčania

06.04.2021 00:00

Použitý kuchynský olej určite nepatrí do výlevky. Zbaviť sa ho rýchlo a ekologicky môžete pri všetkých predajniach Kauflandu.

Za celý minulý rok Slováci pri 70 predajniach reťazca odovzdali takmer 70 ton oleja a zdá sa, že rady ekológov si vzali najviac k srdcu obyvatelia menších miest a ich okolia. V januári 2021 sa pri jednej predajni vyzbieralo priemerne takmer 156 kg oleja, ale napríklad takí Zvolenčania odovzdali viac ako dvojnásobok priemeru a za nimi nasledujú 3 ešte menšie slovenské mestá. V Bratislave síce mali niektoré predajne plnšie zberné kontajnery, ale v priemere za celé mesto nedosiahli úspech Zvolenčanov.

Prečo olej nepatrí do výlevky, ale do zberného kontajnera? Už 1 deci oleja dokáže znečistiť tisíce litrov vody a zaniesť kanalizačný systém, ale keď sa spracuje, môže z neho vzniknúť bionafta a z odfiltrovaných nečistôt zase bioplyn. Vytvorí sa tak surovina, ktorá nájde svoje ďalšie využitie.

Separovať olej a prispieť aspoň malou kvapkou k čistejšiemu životnému prostrediu sa dá bez námahy a relatívne rýchlo. Stačí nevyliať olej po vyprážaní rezňov, z konzervovaných rybičiek či nakladaného syra do výlevky alebo do bežného komunálneho odpadu, ale odovzdať ho pri najbližšom nákupe do zberného kontajnera pri Kauflande. Nečaká vás pri tom žiadna špinavá práca s prepáleným olejom.

3 jednoduché kroky, ako zatočiť s použitým kuchynským olejom

  1. Olej nechajte vychladnúť.
  2. Vyberte z neho veľké nečistoty, ako sú kosti, kože, ale napríklad strúhanku alebo iné drobné nečistoty cediť nemusíte.
  3. Prelejte olej do plastovej uzatvárateľnej nádoby a keď je nádoba plná, môžete ju odovzdať do zberného kontajnera.

Do jednej nádoby môžete dávať rastlinné oleje aj živočíšne tuky, nevlievajte tam však vodu či saponáty, ani technický olej alebo farby. Nádobu vyberajte podľa toho, koľko oleja takto doma dokážete vyzbierať. Veľké množstvo prítomného vzduchu totiž spôsobuje jeho rýchlejšiu biodegradáciu a to by bola škoda. Ale ešte väčšia škoda by nastala, keby ste ho vyliali do výlevky.

„Každá kvapka oleja, ktorá neskončí vo výlevke sa počíta. Preto aj v tomto roku budeme pokračovať v podpore zberu použitého kuchynského oleja komunikáciou s našimi zákazníkmi, ale aj verejnosťou celkovo. Veríme, že je to len otázka zvyku a Slováci sa naučia separovať olej rovnako, ako to robia pri plastových obaloch alebo papieri,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

0 debata debata