Niekedy sme pri vstupe do miestnosti dávali dolu klobúk, dnes nasadzujeme respirátor

Takmer to vyzerá na nový spoločenský zvyk. Zvyk, ktorý sa navyše vyvíja z týždňa na týždeň, ale niekedy je ťažké s ním udržať krok. Sotva sme sa úspešne naučili nosiť rúška, prišlo povinné nosenie respirátorov v obchodoch a hromadnej doprave. A po týždni prichádzajú ďalšie sprísnenia opatrení.

16.03.2021 00:00
respiratory, PR článok, reklama, nepoužívať

Od pondelka 15. 3. je podľa Vyhlášky 111/2021 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky totiž nosenie respirátora triedy FFP2 povinné už úplne vo všetkých interiéroch s výnimkou vlastnej domácnosti.

Aká ochrana je ešte možná?

Vyhláška konkrétne hovorí o povinnosti nosiť: „Respirátor alebo obdobný prostriedok (vždy bez výdychového ventilu) naplňujúci minimálne všetky technické podmienky a požiadavky pre filtračnú polomasku s klasifikáciou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149+A1“. Z toho je možné odvodiť, že by malo byť akceptované i nano rúško, ktoré svojou filtračnou úrovňou zodpovedá respirátorom. Tie sa pritom oveľa príjemnejšie nosia, lepšie sa v nich dýcha a zároveň ponúkajú ochranu porovnateľnú s prémiovými respirátormi (často ale za oveľa priaznivejšiu cenu). Jedny z najpredávanejších nano rúšok v Európe sú momentálne české CUBO z Liberca.

Zostávajúce rúška máme vyhodiť?

Určite nie, to by bolo nešetrné k životnému prostrediu i vašej peňaženke. Pokiaľ vám doma ešte zostali obyčajné rúška, stále ich môžete využiť vo vonkajších priestoroch, kde je síce nariadená ochrana dýchacích ciest, ale neplatí tam povinnosť nosiť respirátor alebo podobnú ochranu. Deti vo veku prvého stupňa základnej školy navyše rúško môžu ďalej nosiť i vo vnútorných priestoroch.

A kde sa môžete slobodne nadýchnuť bez respirátora i bez rúška?

Doma. A kdekoľvek, pokiaľ ste ešte nemali 6 rokov. Prípadne pokiaľ ste práve vonku mimo zastavané územie obce a ostatné osoby (okrem členov vlastnej domácnosti mimo) sú od vás vzdialené aspoň 5 metrov. Rovnako tak môžete ochranu dýchacích ciest odložiť pri športe alebo v práci, pokiaľ ste na pracovisku sami.

Ako neurobiť pri výbere krok vedľa

Pretože sa v súčasnej dobe jedná o veľmi vyhľadávaný tovar, môžete respirátory zakúpiť prakticky na každom rohu. Kvôli tomu sa na trhu objavuje stále viac nekvalitných produktov bez potrebných certifikácií. Odporúčame neriadiť sa pri výbere primárne cenou (aj keď už pri cenách okolo 75 centov/kus je možné zohnať kvalitný výrobok). Vždy je potrebné si overiť, že respirátory majú platný CE certifikát a spĺňajú avizovanú filtračnú triedu. Vo všeobecnosti je lepšie siahnuť po európskom výrobku ako lacnejšej alternatíve z Ázie.

odkaz
respiratory, PR článok, reklama, nepoužívať

Tipy na opakované použitie

Obrovské množstvo jednorazových ochranných pomôcok sú veľkou záťažou pre životné prostredie i rodinné rozpočty, oplatí sa teda zvážiť obstaranie produktov, ktoré je možné používať opakovane.

Na trhu nájdete respirátory, ktoré sú priamo určené na opakované použitie. Napríklad produkt VK RespiPro môžete bez nejakej dodatočnej dezinfekcie nosiť kľudne celý týždeň.

Rovnako tak existujú výrobky, ktoré sú síce primárne určené pre jednorazové použitie, ich výrobcovia ale pripúšťajú sterilizáciu pomocou UV-C žiarenia či špeciálneho dezinfekčného prípravku. Ak sa rozhodnete vyskúšať sterilizáciu pomocou UV-C žiarenia, bude sa vám hodiť germicídna lampa, ktorú okrem respirátorov využijete i k efektívnej dezinfekcii celej domácnosti (poradí si hravo i s priestorom 60 m2 a v priebehu niekoľkých minút ničí 99,9 % vírusov, baktérií, roztočov i plesní).

Pokiaľ budete potrebovať poradiť s výberom alebo budete mať k tejto problematike akékoľvek dotazy, môžete sa obrátiť na odborníkov z preventiko.sk.

chyba