Farba na vlasy

27.07.2020 12:52
pr clanok, nepouzivat

Farby na vlasy sú hlavným produktom kozmetických salónov. Hlavným účelom je umožniť ľuďom úplne alebo čiastočne zmeniť si farbu vlasov.

Od staroveku sú ľudia zvyknutí používať dekoratívnu kozmetiku, ako aj zmenu farby vlasov, aby vyzerali krásnymi. Teraz sa táto túžba nezmenila, ale zmenili sa iba technológie a všetka kozmetika sa stala bezpečná na použivanie. Ak skôr pri zmene farby vlasov na svetlejšie ľudia často ostávali plešatí, naznačuje to nesprávne vykonaný postup farbenia.

Moderné farby sú úplne bezpečné výrobky, ktoré prechádzajú mnohými testami skôr, ako sa dostanú k spotrebiteľovi. Okrem toho, aj keď porovnáme zloženie farieb pred 20–25 rokmi a zloženie moderných produktov, dá sa jasne povedať, že každý rok a každé nové technologické riešenie robia vlasy jemnejšími. Ak skôr bolo hlavnou požiadavkou úplne ich zafarbiť a skryť šedivé vlasy, výrobcovia jednoducho zavreli oči na mnoho parametrov kvality vlasov, ale teraz to tak nie je. Každé nové zloženie obsahuje viac starostlivosti a menej agresívnych látok. To však neznamená, že moderné farbenie a najmä zosvetľovanie sa stalo na 100% nepoškodzujúce vlasy. Nie je to úplne tak, ale stále je omnoho mäkšie ako boli jeho predchodcovia.

Moderné profesionálne línie na farbenie vlasov sa stali pomerne veľkými a štandardizovanými. Ak predtým paleta farieb mohla pozostávať iba z 20 farieb – a to sa považovalo za pomerne veľkú paletu, v súčasnosti je v palete cca okolo 100 farieb. V tejto súvislosti výrobcovia začali systematizovať farby pomocou rôznych systémov číslovania. V takomto systéme má každá farba a odtieň alfanumerické označenie, ktoré označuje, z ktorých odtieňov je táto farba vyrobená. Ak sa pozrieme podrobnejšie na profesionálne série farieb, môžete vidieť tendenciu rozširovania odrôd farbiacich prípravkov. Každých 8–10, a ešte častejšie, sú to chemici ktorí vytvárajú nové výrobky a ktoré sa radikálne líšia od výrobkov dostupných na trhu, čo umožňuje klasifikovať farby podľa princípu ich práce a zloženia.

Rozlišujeme:

  • Permanentné farby na vlasy. Je to hlavná skupina farieb, ktorá sa všeobecne používa na farbenie vlasov. Môže nielen dať vlasom inú farbu a odtieň, ale môže tiež zamaľovať sivé vlasy a zosvetliť prirodzenú farbu vlasov.
  • Demi-permanentné farby na vlasy. Sú to „Tónovacie“ farby, ktoré nezosvetľujú vlasy, ale dobre zvládnu úlohu zmeny odtieňa vlasov.
  • Polotrvalé farby. Pomerne jemné farby, ktoré vám umožňujú zmeniť si odtieň vlasov, bez toho, aby ste používali peroxid vodíka na krátku dobu.
  • Tónovacie farby. Zmývateľné farby na vlasy pre zmenu odtieňa vlasov na krátku dobu 1 až 2 dni a miernu korekciu farby odtieňa.
  • Farby na vlasy bez amoniaku sa zvyčajne prideľujú do osobitnej skupiny z dôvodu zloženia, ale všetky sa dajú rozdeliť na trvalé a demi-trvalé.
  • Prírodné farby na vlasy. Farby, v ktorých ako farbiace pigmenty používajú sa farebné vyvarí a výťažky z rastlín a ovocia.
  • Kovové farby na vlasy. Skupina farieb, ktoré sa predtým veľmi často používali v dôsledku škodlivých účinkov na organizmus, záujem spotrebiteľov o tieto výrobky medzi spotrebiteľmi prudko klesol.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku