Nehoda na zamrznutom jazere. Čo robiť, keď sa pod vami preborí ľad?

Sezóna zamrznutých jazier a rybníkov je v plnom prúde.

23.01.2019 14:02
Groupama lad, Pr článok, reklama, nepoužívať Foto:

Teploty klesajú pod nulu na mnohých miestach Slovenska takmer každú noc. Či v meste alebo na vidieku, mať na skok jazero, ktoré v zime zamŕza, je potešením pre všetkých korčuliarskych nadšencov, najmä deti. Nezabúdajte, že vstup na prírodnú ľadovú plochu je len na vlastné riziko.

Okrem zábavy si ale treba dávať pozor aj na úrazy. Pády, nárazy či zlomeniny sú bolestivé. Keď už ale k nešťastnej nehode dôjde, následky vám pomôže zmierniť aspoň úrazové poistenie, ktoré vám môže napríklad kompenzovať finančnú stratu počas pobytu v nemocnici alebo v čase práceneschopnosti. „Evidujeme prípady, kedy si ľudia pri pošmyknutí na ľade zlomili končatiny. Tieto úrazy sú nepríjemné a veľmi bolestivé. Najmä rodičia by teda mali myslieť na prilby a iné dostupné chrániče pre svoje deti,“ upozorňuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová.

Potenciálne nebezpečenstvo za každých okolností

Najhoršie sú ale situácie, keď sa pod vami prelomí ľad. Aj keď poisťovňa zaznamenala celkovo len pár podobných prípadov, upozorňuje, že sú mimoriadne nebezpečné. „Takéto nehody sú síce ojedinelé, no následky sú o to vážnejšie. V určitých prípadoch môže byť preborenie pod ľad až smrteľne nebezpečné,“ vysvetľuje M. Cvachová.

Hrúbka ľadu nemusí byť dostatočná ani keď niekoľko dní po sebe tuho mrzne. Potvrdzuje to aj hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), Zuzana Farkasová, podľa ktorej je vstup na zamrznutú vodu potenciálnym nebezpečenstvom za každých okolností. „Vstup na zamrznutú ľadovú plochu nie je nikdy bezpečný. Za rok 2018 sme zaevidovali 10 výjazdov k takýmto nehodám na celom Slovensku,“ informuje Farkasová.

Najlepšia pomoc je volať záchranné zložky

Hasiči pri zásahoch používajú najmä pomôcku Rescue Alive. „Ide o plaváky, s ktorými sa dá bezpečne pohybovať po ľade aj vode, ďalej záchranné nafukovacie lavičky a v neposlednom rade improvizované záchranné prostriedky,“ vysvetľuje hovorkyňa HaZZ. Dostať sa pri takejto nehode z ľadovej vody späť na ľad alebo na breh je extrémne náročné. „Ak dôjde k takejto situácii, je nutné zachovať pokoj, zhlboka dýchať a snažiť sa dostať na miesto, kde je ľad hrubší a dá sa naň vyliezť, prípadnej nájsť miesto, kde osoba dosiahne nohami na dno a môže sa od neho odraziť,“ radí Zuzana Farkasová.

Ak ste svedkom takejto nehody, za žiadnych okolností nevstupujte na oslabený ľad. „Okamžite voláme záchranné zložky, pričom v žiadnom prípade nevstupujeme na zamrznutú plochu. Ak je postihnutá osoba blízko brehu, môžeme sa pokúsiť hodiť jej lano, podať konár a pod.,“ dodáva hovorkyňa hasičov.

chyba