7 spôsobov ako sa po štúdiu vyhnúť nezamestnanosti

12.01.2018 09:20
5

Mnoho mladých ľudí žije relatívne komfortný život na vysokej škole, o to ťažší je ale ich prechod do reálneho pracovného života. Čo je dobré robiť, aby bol tento prechod čo najplynulejší?

Pracujte už počas štúdia

Keď budete po škole hľadať prácu, zamestnávatelia sa budú koncentrovať na jednu vec – váš životopis. Začnite preto so získavaním skúseností už od prvých dní ako ste na škole. Aj part-time job a skúsenosti v oblasti, ktorej sa chcete venovať, je pre zamestnávateľov super signálom.

Spoznajte svojich profesorov

Títo ľudia sa v oblasti, ktorú vy len začínate študovať, pohybuje oveľa dlhšie. Oveľa. Môžu byť tými správnymi ľuďmi, ktorí vás posunú ďalej pri dosahovaní vašich cieľov. Pýtajte sa ich, raďte sa s nimi, je skvelé mať takých skúsených mentorov.

Nezabúdajte prečo ste na škole

Čas na výške je najpružnejším časom vášho života. Máte málo zodpovednosti voči ostatným a zároveň plnú kontrolu nad svojim denným „rozvrhom“. Je len na vás ako strávite tých 20hodín, ktoré nie ste v škole. Zaplnia ho IT kurzy či príprava na ďalšiu zo stoviek párty?

Iný pohľad na prax

V reálnom živote sa napríklad pri pracovnom mítingu nespí. Nemyslite si, že na vysokej škole je v poriadku prespať prednášku. Proces vzdelávania je práve teraz vašou prácou – pristupujete k nemu adekvátne a zodpovedne?

Stáž

Ak je platená, je to len plus. A keď nie je, berte stáž ako studnicu, z ktorej môžete čerpať skúsenosti. A tie sa vám mimoriadne budú hodiť v budúcnosti, keď sa budete hlásiť na full-time pracovnú pozíciu.

Vyberte si štúdium, ktoré vám pasuje

Študenti často opúšťajú študijné programy, pretože si nie sú istí, či by sa danej oblasti chceli venovať v reálnom kariérnom živote. Na túto zmenu ale netreba čakať dlho. Identifikujte niekoho, kto kráča po vami vysnívanom kariérnom chodníčku a pýtajte sa ho – na všetko. Získate tak nový rozmer informácií, ktoré vás určite posunú vpred.

A čo po škole

Ani po škole netreba čakať. A už vôbec nie ak ste na úrade práce. Využiť môžete napríklad repas kurzy, ktorých uhradenie vám zabezpečí práve príslušný úrad práce. Získať zaujímavý kurz a doplnkové vzdelanie zdarma sa vám lek tak nepošťastí, využite to a vyťažte zo situácie čo najviac!

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku