3 mýty o podnikaní. Nenechajte sa nimi odradiť

Mnohé prekážky, ktoré nás odrádzajú od podnikania, sa dajú ľahko odstrániť. Nedovoľte, aby vám bránili v rozbehu toho vášho.

17.05.2022 00:00
Tatra banka, pr, nepouzivat
Zdroj: Profimedia

Existuje veľmi veľa ľudí, ktorí sú spokojní ako zamestnanci. Tešia sa, že majú trvalý pracovný pomer i viaceré výhody z toho plynúce. No aj medzi nimi sa nachádzajú takí, ktorí sa nie raz zamyslia či zasnívajú nad predstavou, že by mali vlastný biznis. Že by boli sami sebe pánom, a že by sa venovali tomu, čo ich baví. Možno patríte medzi nich aj vy. Po každom zasnení však príde množstvo dôvodov, prečo nezačať a ani ľudia z blízkeho okolia nemajú často pochopenie a vymenúvajú množstvo rizík. Podnikanie si naozaj vyžaduje veľkú dávku odvahy, energie aj chuť prekonávať prekážky, no mnohé z argumentov, s ktorými sa môžete stretnúť, sú v podstate len mýtmi. Ich odbúraním získate nový uhol pohľadu a to až mýtické „raz, keď…“ môže byť už teraz.

Pozreli sme sa preto bližšie na 3 najčastejšie mýty, ktoré zvyknú byť dôvodom pre odkladanie rozhodnutia začať podnikať.

Mýtus č. 1: Musím mať jedinečný nápad.

Čaro úspechu nápadu sa neskrýva v ňom samotnom. Práve naopak, oveľa dôležitejšia je jeho realizácia a to, že prináša pridanú hodnotu alebo rieši potrebu vašim potenciálnym zákazníkom inak ako konkurencia. Nemusí ísť hneď o dieru na trhu alebo vysoko ziskovú oblasť, ktorej však nie celkom rozumiete. Niekedy stačí len to, že to budete robiť lepšie ako ostatní, a že vám daný nápad alebo činnosť, ktorú chcete robiť sám za seba ako podnikateľ, skutočne sedí. Ľudia to totiž vycítia a uveria vám. A dôvera je základ akéhokoľvek prosperujúceho vzťahu. Nápady na podnikanie sú všade okolo, stačí si len vybrať.

odkaz Zdroj: Tatra banka
Tatra banka, pr, nepouzivat Zdroj: Tatra banka

Mýtus č. 2: Na začiatok potrebujem veľký balík peňazí.

Naozaj nie každé podnikanie si vyžaduje prvotný kapitál. Samozrejme, pokiaľ neplánujete začať vo veľkom s veľkou výrobnou halou, čo je asi predsa len úplne iný podnikateľský príbeh. Nečakajte, kým si nazbierate dostatočne veľký obnos na rozbeh podnikania. Ľahko sa totiž môže stať, že sa prečkáte až do dôchodku alebo peniaze miniete skôr, ako ste chceli a na niečo úplne iné. Odkladané peniaze, ak sú navyše ľahko dostupné, zvyknú byť lákadlom pre naplnenie si aj iných snov v podobe dobrodružnej dovolenky či nového auta.

Na rozbeh podnikania stačí niekedy naozaj málo. Dobre premyslený biznis plán. Úplne postačuje v jednoduchej forme, ktorá pomáha hlavne vám samotným. Napríklad, ani banky už dnes nevyžadujú k schvaľovaniu úverov komplikované a detailné biznis plány, ako tomu bolo v minulosti.

Mýtus č. 3: Položí ma byrokracia a na všetko budem sám.

Toto už dnes naozaj neplatí. Dá sa povedať, že aj na tomto nápade, ako pomáhať podnikateľom v začiatkoch, vyrástol nejeden úspešný biznis. Existujú firmy, ktoré vám pomôžu založiť živnosť alebo sro-čku a vybavia za vás všetky formálne náležitosti. Iné vám zase pomôžu s výrobou webu na mieru alebo za priaznivé ceny pripravia všetko od loga až po nevyhnutnú marketingovú propagáciu. V neposlednom rade je tu aj množstvo firiem, ktoré sa sústredia na bezproblémové účtovníctvo a majú softvérové riešenia pre pohodlnú fakturáciu. A za tým všetkým môže stáť Tatra banka, ktorá vám to všetko ponúkne v balíku benefitov pre jednoduchší štart hneď po otvorení vášho prvého vlastného podnikateľské­ho účtu.

Slobodu nápadom | Tatra banka

chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy