Ako Prešovčan tromfol Japoncov a ich svet robotov

05.11.2018 06:00
foto top spinea

Prešovská SPINEA prekvapila celý svet robotiky a dnes je jediným pôvodne európskym producentom presných prevodoviek. Súčasne patrí do svetovej TOP 4 výrobcov na svete. Všeobecná úverová banka je dlhodobým partnerom spoločnosti a v rámci seriálu o spolupráci s úspešnými firmami, dala jej príbehu zaslúžený priestor.

Na začiatku príbehu dnes už veľkej strojárskej firmy bol nápad slovenského vynálezcu Bartolomeja Janeka z Prešova. Ako absolvent „košickej techniky“ sa v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia začal venovať jemnej mechanike priemyselných robotov. Vtedajšie prevodovky boli nedokonalé, roboty sa preto triasli. Janek to bral ako výzvu a vymyslel mechanizmus, ktorý fascinuje svet robotiky ešte aj o 30 – 40 rokov neskôr. Išlo o úplne nové konštrukčné riešenie. Vďaka jeho ložiskovému reduktoru dnes roboty dokážu pracovať s presnosťou hrúbky ľudského vlasu. Prvý prototyp testujúci vlastnosti prevodovky zostrojil v otcovej garáži a ďalšie s pomocou priateľov svojpomocne v krachujúcich slovenských zbrojovkách. Prvý medzinárodný patent získal v roku 1995 v Mníchove, ďalšie neskôr v Japonsku, USA, Číne, Kórei i Rusku.

ceo spinea

Dôležitý a trpezlivý investor

Bartolomej Janek mal šťastie, na výrobu presnej prevodovky získal trpezlivého investora, košickú firmu Kimex, ktorá podporila vznik spoločnosti SPINEA. Priemyselná sériová výroba sa začala až v roku 1999. Prvým odberateľom bol jeden z najväčších producentov robotov na svete, KUKA Roboter (dodnes odoberá časť výroby). Zlomovým momentom bol úspech v prvých zákazníckych porovnávacích testoch v laboratóriách tohto lídra priemyselnej robotiky z Nemecka. Testy záťaže trvajúce 2000 hodín jasne preukázali nulové opotrebovanie robotov s prevodovkami SPINEA, na rozdiel od strojov s japonskými konkurenčnými výrobkami.

spinea kluco2

Vymysleli, ako spresniť pohyb

Čo tá vaša prevodovka vlastne dokáže? Pýta sa väčšina laikov po vypočutí príbehu spoločnosti SPINEA. „Predstavte si robota ako organizmus s niekoľkými ramenami uloženými v kĺbe. Práve v ňom sú potrebné zariadenia, ktoré robia pohyb ramena veľmi presným až na stotiny milimetra. To dokážu vďaka našim prevodovkám,“ opisuje súčasný výkonný riaditeľ spoločnosti Norbert Brath. Firma má reálnych konkurentov iba v Japonsku, navyše ich prevodovky predstavujú iné technické riešenia. Preto SPINEA pomerne rýchlo zaujala európskych výrobcov robotov a začala rásť. Dnes stojí podnik pred výstavbou tretieho závodu v regióne za takmer 80 miliónov eur, ktorý zamestná ďalších vyše 400 ľudí. Po roku 2021 tak chce produkovať okolo 140-tisíc prevodoviek ročne.

spinea kluco3

Uplatnenie v mnohých odvetviach

Produkty SPINEA sa využívajú všade, kde je problematické použiť ľudí, alebo treba odstrániť jednotvárnu, pravidelnú, prípadne škodlivú prácu. Okrem tradičných strojárskych podnikov a automobiliek pribúdajú nové odbytiská. Napríklad výroba baliacich, obrábacích strojov, výmenníky nástrojov či monitorovacia technika aj výroba smartfónov. „Naša presnosť a tichý chod sú výhodami aj pre zdravotnícke prístroje na magnetickú rezonanciu, počítačové tomografy ( CT), či zariadenia na výrobu zubných protéz aj v moderných rehabilitačných zariadeniach,“ zdôraznil Brath. Najväčšími obchodnými partnermi spoločnosti SPINEA sú výrobcovia priemyselných robotov – KUKA, ABB alebo RRobotica, Comau. Prevodovky TwinSpin sa využívajú dokonca aj v urýchľovači jadrových častíc vo švajčiarskom CERNe.

spinea kluco4

Ľudia majú byť motivovaní

SPINEA je podľa slov Norberta Bratha firma, ktorá produkuje nie hrubý domáci ale hrubý národný produkt. Stojí na slovenskom patente, má slovenských majiteľov, manažment a zamestnáva 550 ľudí v chudobnejšom slovenskom regióne. „Náš technický riaditeľ Bartolomej Janek dal robotom dlho hľadanú presnosť a prekvapil celý svet. Často vysvetľuje, že nie je podstatné, či je firma a krajina, z ktorej pochádza, malá alebo veľká, dôležité je nechať robiť človeka, to, čo ho baví. Podporovať jeho chuť a nevzdávať sa. No a pri hľadaní riešení používať matematicko-fyzikálne princípy,“ opisuje Norbert Brath. Spoločnosť je jedným z najväčších zamestnávateľov v Prešovskom kraji.

Boom robotiky

Úspech v tradičnej strojárskej výrobe prichádza vždy až po 20 a viac rokoch. Odbyt firme rástol kontinuálne, v poslednom období však nastal boom spojený s nástupom robotiky do takmer všetkých priemyselných odvetví. „Rozbiehať high tech výrobu pre najnáročnejšie priemyselné systémy trvá desaťročia. Firma našej veľkosti potrebuje najmä spoľahlivého a trpezlivého finančného partnera, my sme takéhoto partnera našli vo VÚB banke, ktorá je naším spolubežcom na dlhé trate,“ komentuje spoluprácu s VÚB Norbert Brath. Podľa jeho slov, ak pracujete v biznise, kde ide o presnosť, hľadáte si partnerov so zmyslom pre detail. Aj preto je jedným z partnerov firmy SPINEA práve VÚB Banka.

chyba