Pokračovanie článku: Program a výstavy Slovenskej národnej galérie september 2024

Aktuálne výstavy

Jozef Sušienka: Lekcia krajiny

7. 6. 2024 – 6. 10. 2024 / sála III, 1. poschodie / kurátorka: Viera Kleinová

Keramik a sochár Jozef Sušienka (1937) sa do národnej galérie vracia po viac ako 25 rokoch. Čas tomuto vytrvalému experimentátorovi a univerzálnemu tvorcovi však vôbec neubral z energie a chuti tvoriť. Výstava tak nie je len retrospektívnym pohľadom na intenzívnu a sústredenú cestu jednej zo zásadných osobností slovenskej (nielen) keramickej plastiky a dizajnu druhej polovice 20. storočia. Je aj záznamom autorovej aktuálnej tvorby, v ktorej ďalej pokračuje vo vytváraní svojich zenovo-meditatívnych organických zostáv ukotvených v prírodných procesoch a silách.

V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine

Konči v septembri

22. 6. 2024 – 22. 9. 2024 / Átrium + sála I, 1. poschodie / kurátor: Konstantin Akinsha, Marina Drobotiuk, spolupráca za SNG: Katarína Beňová

Výstava v Slovenskej národnej galérii predstavuje 60 diel secesného umenia z Ukrajiny. Secesia, ktorá kulminovala v Európe okolo roku 1900, ovplyvnila aj ukrajinskú umeleckú scénu. Výstava ukazuje rôzne aspekty secesie na Ukrajine od národných motívov až po avantgardné prúdy. Medzi vystavenými umelcami sú Petro Kholodnyi, Fedir Krychevskyi, Heorhii Narbut a Mykhailo Zhuk.

Výstava je výsledkom spolupráce s viacerými ukrajinskými a európskymi inštitúciami. Vznikla ako iniciatíva Museo Thyssen-Bornemisza v Madride na vyjadrenie podpory Ukrajine a ochranu jej umeleckých diel pred vojnou.

Károly Divald a jeho synovia

28. 6. 2024 – 6. 10. 2024 / sála I, 1. poschodie / kurátorka: Lucia Almášiová

Monografická výstava Károlya Divalda predstavuje prvé súhrnné umeleckohistorické spracovanie jeho života a fotografickej produkcie v našom prostredí, a zároveň je to významný príspevok do celkového obrazu dejín fotografie 19. storočia u nás.

Prešovský fotograf Károly Divald (tiež Karol, Karl, Carl) je jednou z nosných osobností dejín fotografie 19. storočia na území bývalého Horného Uhorska (dnešného Slovenska). Od začiatku 70. rokov sa z neho stal jeden z prvých a najvytrvalejších fotografov Tatier (Stredných Karpát), neskôr v spolupráci s novozaloženým Uhorským karpatským spolkom aj Východných Karpát a Pienin.

Brano Hornak Foto: SNG
Brano Hornak, pr, nepouzivat Brano Hornak
chyba