Chantal Smoleňáková: Mladý slovenský zázrak na svetových svahoch

Chantal Smoleňáková je výnimočne talentovaná mladá lyžiarka zo Slovenska, ktorá už od útleho veku dosahuje vynikajúce výsledky v alpskom lyžovaní. Na lyže sa prvýkrát postavila ako trojročná a svoj talent začala veľmi rýchlo naplno rozvíjať. Už vo veku 8 rokov získala prvé miesto na Slovenských národných majstrovstvách v obrovskom slalome a vyhrala prestížny Reksia Cup v Poľsku.

14.06.2024 00:00
Obrazok1, pr, nepouzivat Foto:
Chantal Smoleňáková

Chantal pravidelne trénuje a vytrvalo sa zúčastňuje slovenských aj medzinárodných súťaží. Dnes 11-ročná Chantal otvorila tohtoročnú úspešnú sezónu víťazstvom prvého kola Pohára Litvy v alpskom lyžovaní v súťaži Lithuania CUP v Litve a ukončila ju veľkolepými 14-timi víťazstvami v rade.

Chantal Smoleňáková - mladá lyžiarska hviezda Foto: Archív, Smoleňák
Obrazok2, pr,nepouzivat Chantal Smoleňáková - mladá lyžiarska hviezda

Úspechy a kariérne míľniky:

  • Začiatky: Chantal začala lyžovať vo veku troch rokov.
  • Národné majstrovstvá: V januári 2022 sa stala majsterkou Slovenskej republiky predžiakov v obrovskom slalome mini v súťaži, ktorú organizoval Zväz slovenského lyžovania. V marci toho istého roku v Bachledovej doline obhájila prvenstvo v disciplíne kombi race a získala titul majsterka Slovenska.
  • Medzinárodné súťaže: V januári 2022 vyhrala prestížny Reksia Cup v Poľsku (najväčšia lyžiarska súťaž pre deti v Poľsku). V decembri 2022 získala 1.miesto v prvom kole súťaže Pohár Litvy v alpskom lyžovaní a už začiatkom roka 2023 sa stala víťazkou najväčšej poľskej ligy MOZN v disciplínach kombi race a obrovský slalom a celkovo vyhrala 7-krát v siedmych kolách.

Chantal si získala medzinárodné uznanie, keď dostala slovenskú vlajku na prvé priečky nielen v Litve, Rakúsku, ale aj v najväčšej poľskej súťaži XXXV. MOZN Liga detí a mládeže v zjazdovom lyžovaní, kde získala trikrát 1.miesto v disciplíne slalom mini a päťkrát 1.miesto v obrovskom slalome.

Chantal na pretekoch v Poľsku Foto: Archív, Smoleňák
Obrazok3, pr,nepouzivat Chantal na pretekoch v Poľsku

V marci 2024 sa zúčastnila aj najväčších medzinárodných pretekov detí na svete – Internationale Kidstrophy, ktoré sa konali v Zauchensee Kälberloch, v najvyššie položenom lyžiarskom stredisku v Salzburgu. Chantal skončila prvý deň pretekov na 1.mieste. Kvôli poškodenému materiálu výstroje však druhý deň preteky nemohla dokončiť. Aj napriek tomu, patrí účasť na týchto pretekoch medzi jej veľké úspechy.

Chantal pred štartom na medzinárodných... Foto: Archív, Smoleňák
Obrazok1, pr, nepouzivat Chantal pred štartom na medzinárodných pretekoch Internationale Kidstrophy

Meno Chantal Smoleňáková sa nezriedka objavuje aj na domácich súťažiach. 1.miesto získala napríklad v súťaži Východ liga v disciplíne obrovský slalom v Ždiari – Strednica, či v súťaži o Pohár ZSL, ktorý usporiadal Zväz slovenského lyžovania v stredisku Roháče – Spálená v Zuberci, kde sa postavila na stupienok víťazov hneď dvakrát.

Chantal je nielen členkou Alpine skiing racing team Štrbské Pleso, ale spolupracuje aj s poľským Klubom športu Frajda Zakopane. Vďaka jej úspechom získala tento rok aj sponzorskú spoluprácu so značkou Fischer na kompletnú celoročnú lyžiarsku výstroj.

Chantal má do budúcnosti veľké ciele a inšpiruje sa úspešnými lyžiarkami ako Veronika Zuzulová, Petra Vlhová, Lara Colturi či Alice Robinson. S podporou svojich rodičov a školy sa snaží skĺbiť tréning s výučbou a pokračovať vo svojej sľubnej lyžiarskej kariére. Jej doterajšie úspechy naznačujú, že má potenciál stať sa jednou z najlepších lyžiarok na svete.

chyba