Minca v hodnote bytu? Toto si nenechajte ujsť!

Kultová záležitosť nielen medzi zberateľmi – reč je o tzv. svätováclavských dukátoch, ktoré sa tešia veľkej obľube. Dukáty ako obchodné mince s motívom patróna českých zemí, sv. Václava, začali vznikať v roku 1923, keď bolo pri príležitosti piateho výročia vzniku ČSR vyrazených prvých tisíc číslovaných kusov. V razbe sa následne pokračovalo až do roku 1939.

06.06.2024 00:00
thumbnail foto 1,  pr, nepouzivat

Extrémne vzácny svätováclavský dukát práve z roku 1939 si už 7. a 8. júna budete môcť prezrieť na Bratislavských zberateľských dňoch v Inchebe. Dukátov s týmto rokom bolo vyrazených pravdepodobne len 20 kusov. Vystavovaný exemplár navyše pochádza z československého zlatého pokladu a jeho hodnota sa odhaduje na závratných 200 tisíc eur.

Foto: Macho&Chlapovič
thumbnail foto dukat, pr, nepouzivat

Na najväčší slovenský zberateľský veľtrh, ktorý oslavuje už svoj 20. ročník, mieri viac ako 150 vystavovateľov – zberateľov zo Slovenska aj zahraničia. Počas dvoch dní v Inchebe ponúknu na predaj či výmenu množstvo zaujímavých zberateľských artefaktov – poštové známky, písomnosti, mince, bankovky, medaily, odznaky a vyznamenania, rôzne figúrky, staré platne, knihy, umenie a starožitnosti. Chýbať nebudú minerály, polodrahokamy a drahokamy, ale aj šperky a bižutéria vrátane komponentov na ich výrobu. Na svoje si tak prídu nielen zberatelia, ale každý, kto má rád staré a hodnotné veci, prípadne si chce svojpomocne vyrobiť vlastnú bižutériu či šperk.

Nulaeurová bankovka a výstava medailí

Zberatelia nulaeurových bankoviek sa môžu tešiť na exkluzívny predaj dvoch nových motívov – prvá je vydaná pri príležitosti 100. výročia narodenia slovenského herca Ladislava Chudíka, ďalšia prichádza s motívom 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie. Novinkou aktuálneho ročníka je tzv. Love Card. Zahŕňa v sebe grafické prvky pohľadnice, poštovej známky a obálky leteckej pošty. Na Bratislavských zberateľských dňoch bude k dispozícii originálna a oficiálna pečiatka k okrúhlemu 20. výročiu veľtrhu, vytvorená špeciálne pre koncept Love Card. Pečiatku spracoval Adrian Ferda a môžete ju bezplatne použiť aj na opečiatkovanie nulaeurových bankoviek, pohľadníc či poštových známok.

Foto: Nunofi
thumbnail foto bankovka, pr, nepouzivat

Zberateľský veľtrh prinesie aj vyhodnotenie ankety o Medailu roka 2023. Do súťaže bolo nominovaných 23 medailí, medzi ktorými sú zastúpené napríklad medaila minuloročného víťaza Drahomíra Zobeka (s motívom Márie Terézie) či medaila cyklu 4 živly od Daniela Brunovského. Kto si odnesie prestížne ocenenie, sa návštevníci dozvedia v piatok 7. júna v stánku Slovenskej numizmatickej spoločnosti.

Nechajte si poradiť od odborníkov

Máte doma staré mince či šperky a neviete, aká je ich hodnota? Prineste ich a nechajte si ich bezplatne skontrolovať a oceniť od prítomných odborníkov. Nedeštruktívne skúšanie drahých kovov sa bude konať v stánku Puncového úradu SR; poradenstvo v oblasti numizmatiky, notafílie, faleristiky a scripophílie vám poskytnú v stánku Slovenskej numizmatickej spoločnosti pri SAV.

thumbnail foto znamky, pr, nepouzivat

Bratislavské zberateľské dni v Inchebe budú otvorené v piatok 7.6. od 10:00 do 18:00 a v sobotu 8.6. od 10:00 do 16:00. Pri príležitosti 20. výročia bude pre záujemcov pripravená aj špeciálna pečiatka práve s týmto motívom. Viac informácií získate na www.incheba.sk.

banner, pr, nepouzivat
chyba