Klíma sa správa čoraz čudnejšie, no stále máme nádej

V polovici mája sa v Bratislave konal netradičný festival umenia a vedy zasvätený vesmíru - Starmus. Išlo už o 7. ročník, no po prvýkrát sa festival venoval našej domovskej planéte Zem. Na Slovensko vďaka nemu zavítali vedci svetového formátu, hviezdou prvého dňa bola bezpochyby Jane Goodall, preslávená svojou prácou so šimpanzmi.

23.05.2024 00:00
Jane Goodall Foto:
Jane Goodall

Účastníci konferencie si mohli vypočuť jej prednášku s environmentálnym posolstvom s názvom Dôvody pre nádej. Okrem primátov sa Jane Goodall totiž venuje aj ochranárstvu a uvedomuje si, že tým, že sme našu planétu dohnali ku klimatickej zmene, sme to my, kto ju musí napraviť. Podľa nej sme si až s výstupom do vesmíru uvedomili, aká krehká je naša planéta. Sme totiž uprostred šiesteho veľkého vymierania druhov na Zemi, pričom toto jediné vymieranie sme spôsobili svojou činnosťou my, ľudia. Svojím nešetrným poľnohospodárstvom zabíjame biodiverzitu našej planéty. Vypúšťaním skleníkových plynov spôsobujeme prehrievanie našej Zeme, ktoré má na našu krehkú biosféru neodškriepiteľné dopady. Podľa Goodallovej by sme si mali uvedomiť, že sme súčasťou živočíšnej ríše, nie sme od nej oddelení.

Nádej nezomiera

Napriek všetkým negatívam, ktoré zažívame, však nepôsobila jej prednáška pochmúrne. Jane Goodall totiž vidí nádej. Má ju dokonca rozdelenú na 3 body. A stále podľa nej máme časové okno, aby sme dokázali realizovať pozitívne zmeny.

Prvým z nich je veda. Vďaka vede vieme zapojiť svoj intelekt a riešiť aj zložité problémy. Ale napriek tomu si myslí, že silu máme v rukách my všetci, ktorí sme sa narodili v privilegovanom svete, kde máme všetkého dostatok. Môžeme si dovoliť robiť vedomé rozhodnutia v prospech našej planéty pri svojich nákupných rozhodnutiach. Takúto možnosť ľudia v chudobných častiach podľa nej nemajú.

Druhým je odolnosť prírody. Počas svojho života totiž videla miesta, ktoré boli totálne zničené, ale príroda sa tam dokázala vrátiť a regenerovať sa. Čo je tiež veľmi dôležité.

Najväčším a tretím zdrojom nádeje sú podľa Jane Goodall mladí ľudia. Tí sa môžu cítiť pod tlakom, že sme im zničili budúcnosť a už sa s tým nedá nič robiť, no nie je to tak. Mladí ľudia rozumejú tomu, že situácia je vážna. Mali by sme ich preto podporiť a odkázať im, že spolu môžeme zmeniť svet.

Katherine Hayhoe Foto: Starmus
Katherine Hayhoe Katherine Hayhoe

Vyriešime to rovnicou?

Téma nádeje bola hlavnou myšlienkou aj ďalšej prednášky klimatickej vedkyne z Texaskej technickej univerzity Katherine Hayhoe. Mimochodom, časopis Times ju zaradil v roku 2014 medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Zostavila si rovnicu: Veda + Obavy + Akcia = Nádej. Naša Zem bola v minulosti už aj chladnejšia aj teplejšia ako teraz, ale nikdy sme neboli svedkami tak rýchlej zmeny ako dnes. Namiesto zaužívaného pojmu klimatická zmena (climate changing) používa pomenovanie climate weirding (anglicky weird = divný). Klíma na našej planéte sa totiž stala divnou. Aj javy, na ktoré sme boli zvyknutí, sa dostavia skôr, alebo trvajú oveľa dlhšie, či sú iným spôsobom intenzívnejšie ako boli v minulosti. Stačí uviesť záplavy z nárazových zrážok, lesné požiare, hurikány, atď. Zmenu však podľa nej máme vo svojich rukách. Ekosystémy na planéte musíme nielen chrániť, ale ich aj obnovovať a regenerovať. Odolnosť môžeme dosiahnuť aj adaptáciou infraštruktúry – budov, ciest, dodávky vody a energií. Ale aj nášho poľnohospodárstva a jeho dodávateľských reťazcov. Prírodu by sme mali zahrnúť nielen do našich budov a miest, ale mali by sme sa snažiť o ich väčšiu odolnosť voči klimatickým zmenám.

VÚB banka, ktorá bola sponzorom festivalu Starmus, dlhodobo propaguje témy udržateľných zmien a už v roku 2020 sa zaviazala Zeleným manifestom, že princípy podpory udržateľnosti pretaví aj do ponuky bankových produktov a služieb pre svojich klientov. V súčasnosti ponúka už niekoľko produktov s ekologickým podtextom – Zelenú hypotéku, Zelenú pôžičku, Účet pre zelenší svet a ESG podielový fond.

chyba