Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass

Bratislava/ Patrón jubilejného 20. ročníka festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2024 Wole Soyinka už čoskoro povedie v Bratislave masterclass. Stretnutie so svetovým dramatikom a nobelistom sa uskutoční v Tanečnom divadle Ifjú Szivek v utorok 14. mája 2024 od 10.00 hod. Vstup na masterclass s W. Soyinkom je voľný, na podujatie je ale potrebné sa vopred registrovať prostredníctvom webovej stránky festivalu www.novadrama.sk.

06.05.2024 00:00
thumbnail Vizual ND, pr, nepouzivat

Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru v roku 1986, ktorý je stále aktívny vo viacerých medzinárodných umeleckých a ľudskoprávnych organizáciách, počas svojej kariéry vydal vyše štyridsať diel – od poézie cez drámu a prózu až po eseje. Vo svojich dielach sa zameriava najmä na skúmanie ľudského stavu v dichotómii moci a slobody. Wole Soyinka bude počas majstrovskej lekcie hovoriť o tom, akú úlohu zohráva rituál v klasickej i súčasnej dráme aj v spoločnosti, či ako sa líši divadlo rituálov naprieč rôznorodými kultúrami. S držiteľom Nobelovej ceny za literatúru za rok 1986 a popredným nigérijským dramatikom, spisovateľom a aktivistom bude diskutovať spisovateľ Michal Hvorecký.

Súčasťou podujatia bude aj uvedenie knižnej antológie Soyinkových divadelných hier Blázni a špecialisti, ktorú pri tejto príležitosti vydáva Divadelný ústav.

„Máme veľkú radosť, že sa nám podarilo priniesť čitateľom prvé knižné slovenské vydanie divadelných hier svetoznámeho nigérijského spisovateľa a prvého afrického nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Publikácia z edície Svetová dráma – antológie čitateľom predstaví päť Soyinkových textov v prekladoch Tomáša Eštoka, Ivana Lacka a Jána Voderadského, ktorý preložil Soyinkovu tvorbu slovenským čitateľom prvý a doteraz jedinýkrát v osemdesiatych rokoch minulého storočia v časopise Revue svetovej literatúry a priblížil ju aj v doslove k slovenskému vydaniu románu Tlmočníci,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu a festivalu Nová dráma/New Drama Vladislava Fekete.

thumbnail Wole Soyinka masterclass, pr, nepouzivat

Soyinka je pôvodom Joruba. „Narodil sa v dedinke Abeokuta na brehu rieky Ogun v západnej Nigérii, 13. júla 1934, v oblasti, ktorú obýva komunita Jorubov, známa bohatou mytológiou, melodickým jazykom a prepracovaným systémom božstiev, ktoré národ uctieval po stáročia,“ poznamenáva vo svojom predhovore k slovenskému vydaniu Alena Smiešková a v úvodnej štúdii približuje rôznorodé prostredie, ktoré formovalo tvorbu W. Soyinku: „Počas štúdia na univerzite v Ibadane študoval drámu a grécku a jorubskú mytológiu. V štúdiu pokračoval vo Veľkej Británii, na University of Leeds, čo mu umožnilo hlbšie poznanie európskej tradície divadla. Vo Veľkej Británii strávil neprerušene asi 6 rokov a v rokoch 1958 – 1959 pôsobil aj ako dramaturg londýnskeho divadla The Royal Court Theatre. Soyinkove dielo imaginatívne syntetizuje a apropriuje tradičné africké divadelné postupy, mytologický systém a historickú situáciu, ale zároveň nadväzuje na celú tradíciu západnej literatúry – počnúc veľkými starogréckymi dramatikmi, cez Williama Shakespeara, írskeho dramatika Johna M. Syngea, Samuela Becketta či Bertolta Brechta.“

Masterclass W. Soyinku je súčasťou bohatého sprievodného programu jubilejného 20. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2024. V hlavnom programe sa predstaví desať divadelných inscenácií, z ktorých jedna získa v závere festivalového týždňa Grand Prix. Festival sa uskutoční v termíne od 13. do 18. mája 2024 v Bratislave.

Informácie o festivalovom programe nájdete na stránke www.novadrama.sk.

chyba