Slovenský film plný hudby a hereckých hviezd. Do kín prichádza PLASTIC SYMPHONY

Syn známeho hudobníka Janka Lehotského, Juraj Lehotský, patrí momentálne k najuznávanejším slovenským režisérom. Jeho filmy Slepé lásky, Zázrak či Nina zaznamenali veľmi pozitívne kritické ohlasy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí a získali tiež niekoľko filmových ocenení. Už 1. decembra sa milovníci kvalitnej kinematografie môžu v kinách tešiť na jeho ďalší režisérsky počin s názvom Plastic Symphony. Aký bude?

29.11.2022 10:49
Plastic Symphony, pr nepouzivat

Film Plastic Symphony nás vezme do atraktívneho prostredia klasickej hudby a vyrozpráva príbeh dvoch bratov, ktorí si zvolia odlišnú cestu za šťastím. Nebudú v ňom chýbať ani obľúbené slovenské a svetové herecké osobnosti.

Hlavný hrdina Matúš (Bartosz Bielenia) je talentovaný hudobník, ktorý však svoju sľubne sa rozvíjajúcu kariéru zanechal, keď mu ochorela adoptívna mama. Po jej smrti ostali s nevlastným bratom Dávidom (Vojtěch Zdražil) sami a na živobytie si privyrábajú vo Viedni ako pouliční umelci. Spolu hrávajú na veľkom kontrabase tak, že Matúš stláča struny a Dávid ťahá slák. Roztomilé a v niečom veľmi osobné predstavenie zabáva okoloidúcich, Matúša však zožiera túžba po niečom väčšom. Chcel by sa stať slávnym, rešpektovaným hudobníkom, získať obdiv a uznanie. Splniť tento sen by mu mohol pomôcť bývalý spolužiak Albert (Sabin Tambrea), ktorý Matúšovi otvorí dvere do „lepšieho“ sveta. Cesty dvoch bratov sa rozchádzajú.

Plastic Symphony, pr nepouzivat

Dávid sa spriatelí s mladou ošetrovateľkou Lenkou (Judit Pecháček), ktorá ho privedie do domova pre seniorov, kde mladý muž nachádza svoj zmysel života. Dávidova schopnosť rozveseliť starých a chorých ľudí robí šťastnými ich aj jeho samotného. Na rozdiel od neho Matúš napriek úspechu šťastie nenachádza. Pomaly zisťuje, že šťastie je stav mysle a skrýva sa v malých veciach. Začína si uvedomovať, že život nie je iba o nás, ale aj o tých, pre ktorých žijeme…

V hlavnej úlohe sa predstaví poľský herec Bartosz Bielenia, ktorého môžu slovenskí diváci poznať zo snímky Corpus Cristi, nominovanej na Oscara. Bartosz sa špeciálne pre potreby filmu naučil nielen hrať na violončele, ale aj rozprávať po slovensky a po nemecky. „Bartosza Bieleniu sme objavili vo vlaku v počítači na jednej webovej stránke castingovej spoločnosti. V prvom momente ma očarila jeho fotografia: chlapec, ktorý mal dievčenské črty. Bavil ma jeho zvláštny pôvab, skryté túžby vo výraze, jeho jemnosť a zraniteľnosť. Spolupráca bola pomerne náročná, naše rozhodnutie, aby poľský herec stvárnil hlavnú postavu slovenského filmu, vyzeralo spočiatku ako bláznivý nápad. Začali sme skúšať v slovenčine a ja som si uvedomil, že mám jeho akcent vlastne veľmi rád a táto postava bude o to výnimočnejšia,“ prezradil o výbere hlavného predstaviteľa Juraj Lehotský.

Plastic Symphony, pr nepouzivat

Druhú hlavnú postavu, Matúšovho brata Dávida, postihnutého achondropláziou, stvárnil český neherec Vojtěch Zdražil. „Nájsť mladého muža malého vzrastu s achondropláziou bola neľahká úloha. Po dlhom hľadaní, sme našli talentovaného Vojtěcha Zdražila. Postava si vyžadovala vnútornú silu, charakter, ktorý nežije len pre seba. Vojtěch zaskočil mňa aj Bartosza a všetkých naokolo svojím neuveriteľne uveriteľným herectvom. Niesla sa v ňom ľahkosť bytia a pri hraní bol veľmi civilný, vychádzal zo seba a nepotreboval hrať niekoho iného,“ neskrýval nadšenie režisér.

Vo vedľajších úlohách si zahrali slovenská herečka Judit Pecháček a nemecký herec rumunského pôvodu Sabin Tambrea, ktorý je podobne ako jeho postava aj v reálnom živote skvelým huslistom. V menších rolách účinkujú tiež Ľubomír Paulovič, Ela Lehotská, režisér a herec Roman Polák, operná diva Monika Fabiánová, modelka Denisa Dvončová či hudobník a spisovateľ Branislav Jobus.

Plastic Symphony, pr nepouzivat

Film Plastic Symphony sa natáčal vo Viedni a v Bratislave. „Nakrúcalo sa na očarujúcich miestach, ako je Lichtenštajnský mestský palác, magický Konzerthaus či veža majestátneho Stefansdomu. Viedeň predstavovala to najideálnejšie riešenie a pre príbeh sa stala symbolom a metaforou krásy, úspechu a pomyselného šťastia,“ hovorí o nakrúcaní v Rakúsku režisér Juraj Lehotský. Viedenské kulisy, ako aj medzinárodné herecké obsadenie dodávajú tomuto slovenskému filmu punc svetovosti.

Hoci snímka Plastic Symphony rozpráva o ťažkých životných osudoch, je tiež plná humoru a nadhľadu, čo ju robí divácky mimoriadne prístupnou. Ak máte radi klasickú hudbu a silné ľudské príbehy, určite si túto filmovú novinku nenechajte ujsť na veľkom plátne. Film príde do slovenských kín 1. 12. 2022.

Trailer:

chyba