Animovaný film opäť na dosah

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v dňoch 3. – 9. októbra otvorí festival Bienále animácie Bratislava (BAB). Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti a mládež sa viac ako 30 rokov snaží prezentovať kvalitnú animovanú tvorbu, zároveň chce aj svojich divákov vzdelávať, umožniť im nahliadnuť „za oponu“ tvorby animovaného filmu a ukázať, ako vlastne vzniká...

30.09.2022 00:00
Bibiana, pr, nepouzivat Foto:

Aktuálny ročník BAB bude prebiehať hybridnou formou. Ako, to už hovorí programový riaditeľ festivalu Tomáš Danay: „Po pandemickom ročníku v roku 2020, keď sme boli odkázaní iba na online vysielanie, sa konečne naši diváci budú môcť posadiť do pohodlných kresiel kinosál a užiť si naše animáky na veľkom plátne. Aj pandémia však priniesla isté pozitíva a my sme zistili, že vďaka online vysielaniu môžeme poskytnúť možnosť vidieť naše animované filmy komukoľvek na Slovensku. Preto sme sa rozhodli, že tento rok sa festival uskutoční naživo – v kinách, ale zároveň aj online a na obrazovkách RTVS“. Dejiskom festivalu v Bratislave bude BIBIANA, Galéria UMELKA, kino Mladosť a Vysoká škola múzických umení. Pre divákov sú pripravené vybrané pásma aj vo viacerých partnerských mestách – Trnave, Hlohovci, Piešťanoch, Nitre, Martine, Banskej Bystrici, Poprade, Prešove a Košiciach.

Na tohtoročný festival sa prihlásilo viac ako 1700 filmov z 97 krajín sveta. Z prihlásených filmov sa veľmi citlivo a precízne vyberajú tie najlepšie a premietajú sa v súťažných pásmach v rôznych kategóriách (od najmenších detí až po teenagerov). Pásma sú zostavované v spolupráci s odborníkmi, ktorí zohľadňujú výtvarnosť, tematiku, ale najmä výpovednú hodnotu filmových diel. „Dnešné médiá a hlavne internet je zaplavený množstvom nekvalitného, niekedy priam nebezpečného obsahu pre deti. Jedným z cieľov nášho festivalu je ukázať rodičom aj deťom, že existujú aj kvalitné alternatívy“, dodáva Tomáš Danay.

Foto: BAB
Bibiana, pr, nepouzivat

Výkonný výbor festivalu udelí Cenu Prix Klingsor za celoživotnú tvorbu zameranú na deti a Čestnú medailu Albína Brunovského za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu. Medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti animovanej tvorby udelí: Cenu Viktora Kubala za najlepší krátky animovaný film, Cenu UNICEF za film s posolstvom OSN a Cenu Sv. Vojtecha pre režiséra animovaného filmu z krajín V4. Udelí aj samostatnú Cenu ECFA režisérovi animovaného filmu za najlepší európsky krátky film, ktorý bude zaradený do konečného hlasovania ECFA za Najlepší európsky film roka pre deti. Cena Literárneho fondu bude udelená najlepšiemu slovenskému tvorcovi. Detská porota udelí Cenu detského diváka za najlepší film. Novinkou aktuálneho ročníka je Cena Junior pre detského tvorcu animovaného filmu, ktorú udelí partner festivalu 365. bank. Všetky ceny festivalu budú udelené a odovzdané na záverečnom ceremoniáli festivalu 7. októbra.

Festivalový týždeň ponúkne mimoriadne bohatý program. Súťažné a nesúťažné pásma, to najlepšie z medzinárodného festivalu animovaných filmov z Annecy, kolekciu japonských animovaných filmov každý večer obohatí premietanie celovečerných animovaných filmov. Diváci si budú môcť pozrieť filmy ako Myši idú do neba, anime Kráska a zviera, Kde je Anna Franková, Kvík pre najmenších divákov, Mnoho severov pre fanúšikov umeleckého animovaného filmu či slovenskú premiéru Websterovci vo filme.

Okrem premietania filmov pripravila BIBIANA atraktívne výstavy venované animovaným filmom. Výstavy sú koncipované tak, aby si v BIBIANE prišli na svoje všetky vekové kategórie. Pre najmenších je pripravená výstava ANIMANIMALS, ktorá je inšpirovaná rovnomenným nemeckým seriálom režisérky Julie Ocker. Výstava bude samozrejme interaktívna a každá z miestností je venovaná inej epizóde, resp. inému zvieratku zo seriálu. Deti môžu vstúpiť priamo do príbehov a majú možnosť zoznámiť sa s jednotlivými zvieratami a ich starosťami. Deti môžu zatrúbiť na chobote slona, chodiť na „podkovách“ ako koník, krokodíľou papuľou zbierať soletky, posedieť si na dlhočiznej lavici v podobe jazvečíka. Zažijú zebru s popletenými pruhmi, páva, ktorý miluje divadlo, zahrajú sa na chobotnicu, ktorá potrebuje pomoc pri pečení a na mravce, ktoré nosia listy do mraveniska… Návštevníci výstavy sa môžu so zvieratami hrať, spievať, skákať, pomôcť im a zažiť rôzne dobrodružstvá priamo v priestore.

Foto: BAB
Bibiana, pr, nepouzivat

Pre trochu staršie deti je pripravená výstava venovaná slovenskému večerníčku Veroniky Zúbek Kocourkovej TRESKY PLESKY, v ktorom hlavná postava – Kata Strofová prevedie deti tajomným svetom prírodných úkazov. Pre výstavu v BIBIANE si jej tvorcovia vybrali štyri epizódy – SOPKA, BLESK, CUNAMI a LAVÍNA. Dej, ktorý sa pôvodne odohrával na obrazovke, sa „transformuje“ do trojrozmernej podoby. Deti a samozrejme aj ich rodičia môžu vojsť do tohto fantazijného sveta a zažiť dobrodružstvá, zabaviť sa, naučiť sa niečo nové o prírodných javoch a najmä ich preskúmať na vlastnej koži…

Najstaršie deti a všetkých milovníkov počítačových hier určite poteší výstava CREAKS, ktorá vychádza z najnovšej adventúrnej hry herného štúdia Amanita Design. Z ich dielne pochádzajú aj obľúbené hry ako Samorost, Rocketman, Machinarium či Botanicula. Z výstavy sa návštevníci dozvedia, ako hra vznikala a budú si ju môcť aj zahrať.

Galérii Umelka budú ďalšie zaujímavé výstavy venované víťaznému filmu z minulého ročníka BAB – Šarkan od Martina Smatanu a jeho originálnym ilustráciám z knižky Rok dobrých správ. Na pôde Vysokej školy múzických umení je pripravená séria prednášok pod názvom Industry Forum powered by 365.bank pre študentov animovanej tvorby, ale aj pre verejnosť s významnými tvorcami animovaného filmu, ktoré partnersky podporila 365. bank. Prednášať bude napríklad legendárny japonský režisér Koji Yamamura, maďarský režisér Géza M. Tóth, nominovaný na Oskara, Julia Ocker, režisérka úspešného animovaného seriálu ANIMANIMALS, holandský režisér Hisko Hulsing. Taktiež Matěj Forejt predstaví inšpiratívny animovaný seriál Wunderbaum, ktorý vznikol spoluprácou Českej televízie a študentov vysokej školy UMPRUM, o produkcii animovaného filmu bude rozprávať český producent Martin Vandas zo spoločnosti MAUR film.

Súčasťou festivalu sú tradične aj tvorivé dielne animovaného filmu pre deti, ktoré budú viesť známi zahraniční lektori z filmového štúdia AAA z Annecy, z Media Education Centre zo Srbska či z festivalu Animánie z Plzne.

Vstup na všetky premietania je voľný.

Foto: BAB
Bibiana, pr, nepouzivat

Viac informácií o festivale:

chyba