Náhrobný kameň postriekaný krvou prezradil dátum smrti. Vražda sa udeje zajtra.

18.12.2019 00:00
Autor: Slovart

O výnimočnom postavení Dominika Dána niet pochybností a kráľ slovenskej krimi ho potvrdil aj svojou novou knihou Nevieš dňa, nevieš hodiny. Nový prípad Richarda Krauza a jeho kolegov sa hneď po ohlásení – niekoľko týždňov pred vydaním – okamžite ocitol na prvom mieste rebríčkov kníhkupectiev. To platí v prípade papierovej knihy aj e-knihy.

Názov nového románu je parafrázou biblického citátu „Preto bdejte, lebo neviete ani dňa, ani hodiny.” Odkazuje na skutočnosť, že človek netuší, kedy sa priblíži jeho koniec. Knihu Nevieš dňa, nevieš hodiny nájdu fanúšikovia v kníhkupectvách od 6. decembra.
 

Limitovaná edícia
Limitovaná edícia Autor: Slovart
Aktuálny prípad mordparty z Nášho mesta sa začína v legendárny dátum – na Silvestra 1999. Dve hodiny pred polnocou zavolajú detektíva na cintorín k náhrobnému kameňu postriekanému krvou. Krv nebola jediná zvláštnosť na hrobe, záhadnejší bol čerstvo vytesaný dátum úmrtia – zajtrajší deň, prvý deň roku 2000. Na prvý pohľad hlúpy žart, no Krauza prejde smiech v momente, keď mu z operačného strediska zahlásia, že majiteľ hrobu prvú hodinu po polnoci naozaj zomrel. Osud sa s ním kruto zahral, nech plánoval svoju smrť akokoľvek precízne, niekto ho predbehol. Muža strelili do chrbta spôsobom vylučujúcim samovraždu. Oddelenie vrážd má pred sebou ďalší hlavolam, no zďaleka nie jediný.
Postavenie Dominika Dána v detektívnom žánri na Slovensku (a v Čechách) potvrdzujú aj čitateľské recenzie.

„Som rád, že autor vybočil zo svojej tradičnej schémy a dal svojmu štýlu iný, pre skalných fanúšikov netradičný šat. Všetko funguje ako má, kniha sa doslova číta sama. Som presvedčený o tom, že z nej budete mať podobne skvelý zážitok.“ – Pochovaní zaživa, pantarhei.sk/kni­hozrut.

„Špinavcov vie vykresliť skutočne majstrovsky, až vám je z takých ľudí zle, pretože viete, že takí v našej spoločnosti bežne fungujú. Je obdivuhodné, že autor aj po toľkých knihách stále dokáže udržať vysoko nastavenú latku.“ – Pochovaní zaživa, databazeknih.cz.

„Lepšie a podrobnejšie vypointovanú novinku, ktorá nenudí a má potenciál svojou ľahkosťou čitateľa naozaj strhnúť, na knižných pultoch asi nenájdete.“ – List zo záhrobia, hashtag.zoznam­.sk.

„Myslím si, že Dán to so slovíčkami vie. Píše s ľahkosťou, a tak ako mu jazyk narástol. Zachováva si svoj štýl, ktorý je rozpoznateľný. Aj v tejto knihe ukázal, že dokáže do deja zakomponovať viacero rôznych postáv, o ktorých zo začiatku môžete mať pocit, že sú tam vsadené akosi umelo. Časom však prídete na to, že každá z nich má svoje postavenie a úlohu.“ – Venuša zo zátoky, precitane.sk.

„Najslávnejší slovenskí detektívi Burger a Krauz sa v poslednej knihe Dominika Dána koncom sparného leta púšťajú do ďalšieho až hyenizmom zaváňajúceho prípadu v starobinci, kde nikoho nečaká nič dobré. Mám prečítané všetky jeho knihy. Zaujímavé je, že mnoho týchto príbehov založených na realite bratislavského kriminálneho podhubia si často dobre pamätáme.“ – Pochovaní zaživa, Pavol Jakubec, forbes.sk.

Autor: Slovart
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku