Jedna návšteva divadla môže zachrániť až 4 ľudské životy

08.06.2018 08:00
divadlo

Zdá sa vám nepravdepodobné, že návštevou divadla je možné zachrániť niekomu život? Záleží na správnom načasovaní.

Ak totiž prídete do vybraných slovenských divadiel v týždni od 11. do 14. júna 2018, v čase od 08:00 do 11:00, a v rámci projektu Divadelná kvapka krvi, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž so spoločnosťou Kaufland darujete krv, môžete ňou pomôcť zachrániť až 4 ľudské životy. Toľko ich totiž môžu odborníci podľa prepočtov zachrániť vďaka objemu, ktorý zvyčajne pri jednom odbere krvi darcovi odoberú.

Slovenský Červený kríž (SČK) a spoločnosť Kaufland aktívne spolupracujú v rámci organizácie dobrovoľníkov na darovanie krvi už od roku 2014. Počet pravidelných darcov, ale aj prvodarcov, neustále rastie. Podľa oficiálnych štatistík sme mali na Slovensku v roku 2016 takmer 318-tisíc evidovaných dobrovoľných darcov krvi, z toho najviac v Bratislavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Pravidelných darcov je približne 100-tisíc. Najviac odberov sa však uskutočnilo v Žilinskom, Prešovskom a Nitrianskom kraji. Tak neváhajte a pridajte sa do veľkej rodiny darcov krvi. Zahoďte obavy, tak ako 8 562 prvodarcov, ktorí sa vlani zapojili do lokálnych aj celoslovenských kampaní SČK zameraných na nových bezpríspevkových darcov krvi a urobte dobrý skutok, ktorý si zaslúži poklonu od nás všetkých.

VEDELI STE, ŽE …?

● Krvné skupiny sú v rôznych zemepisných šírkach zastúpené rôzne. Na Slovensku je najčastejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB.

● Krv je pre ľudí mimoriadne potrebná najmä po úrazoch a nehodách. Darovaním krvi pomáhame pacientom s leukémiou, chorobami krvi, nádorovými ochoreniami či tým, ktorí čakajú na operáciu.

● Muži môžu darovať krv 4× do roka, ženy 3× do roka.

● V ostatných rokoch počet ocenených mnohonásobných darcov pravidelne prekračuje hranicu 11-tisíc.

● Pravidelní darcovia bývajú oceňovaní bronzovou, striebornou, zlatou či diamantovou plaketou alebo Kňazovického medailou.

● Od roku 2004 si pripomíname každoročne dňa 14.6. Svetový deň darcov krvi.

A ČO BY STE MALI VEDIEŤ, AK SA CHCETE STAŤ PRVODARCOM?

● Darovať krv môže každý zdravý človek od 18–60 rokov. Darovať krv však môžu stále aj ľudia nad 60, maximálne však do 65 rokov. Platí to pre pravidelných darcov a k odberu potrebujú súhlas svojho lekára.

● Darca krvi musí mať minimálne 50 kíl.

● Na odber krvi by ste mali prísť oddýchnutí a večer pred odberom by ste mali vynechať športové aktivity.

● Pred odberom krvi by ste mali vypiť veľa vody (aspoň pol litra) a môžeme si dať aj kávu, najlepšie však bez mlieka.

● Večer pred odberom a na raňajky by ste mali vynechať tučné jedlá (údeniny, mäso, mliečne výrobky,…). Radšej si dajte niečo ľahké napr. ovocie, zeleninu, sucháre, pečivo, džem, med,…

● Fajčiari minimálne 6 hodín pred odberom nesmú fajčiť a rovnako nie je vhodný alkohol 12 až 14 hodín pred odberom.

● Odber krvi trvá len necelých 10 minút.

● Po odbere krvi nie je vhodné sa niekam ponáhľať, treba si posedieť, vypiť vodu, čaj, niečo zjesť, prípadne dať si kávu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk