ABC rozprávky - komiksy a audio nahrávky v jednom

30.11.2017 08:00
Juraj mandel 2  1

Juraj Mandel, grafik – vyštudoval slovensky jazyk a výtvarnú výchovu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Učil na strednej umeleckej škole v tom istom meste a v súčasnosti sa venuje grafickej tvorbe.

Komiks a audio nahrávka. Prečo takéto nezvyklé spojenie?

Prečo komiksy je u mňa ako grafika jasné. Žáner spájajúci literatúru a výtvarné umenie ma odjakživa priťahoval. Poskytuje veľké množstvo umeleckých príležitostí. Jeho nevýhodou momentálne je, že slovenský divák a zároveň čitateľ si od pôvodných diel našich výtvarníkov a autorov viac-menej odvykol. V poslednej dobe sa udiali pokusy o renesanciu pôvodných slovenských produkcií. Stroskotali na nedostatočnom marketingu a následnej slabej predajnosti. V projekte vydavateľstva ABECEDY spojením rozprávkových komiksov s audio nahrávkami, na ktorých sa prezentujú špičkoví slovenskí interpreti, očakávame rozšírenie možností práve v oblasti marketingu.

Juraj Mandel Opletačky
Juraj Mandel Opletačky

Čím to je, že Slováci si „nepestujú“ vo svete rozšírený žáner komiksu?

Celkom takto sa to asi nedá konštatovať. Tak ako aj v iných druhoch tovaru je trh týmto typom knižných produktov globalizovaný. U nás sú populárni komiksoví hrdinovia zo zahraničných, najmä amerických, titulov. Nám ide o vytvorenie návyku sledovať pôvodné slovenské príbehy a hrdinov. V kultúrnej „kapse“ ich máme skutočne neúrekom, nielen historických ale takisto súčasných.

Robota na celý život?

Áno, a pre veľa ľudí. Rátame s tým, že sa nám nebude hneď všetko dariť. Predsa len treba zosynchronizovať spoluprácu obchodných aj umeleckých činností – výtvarníkov, spisovateľov, hercov, technických profesií. Je nám jasné, že toto dielo treba začať budovať od detí. Pre nich sú komiksy menej náročné na čítanie a inšpiratívne na obrazotvornosť. V spojení s audio nahrávkami sa stávajú bezkonkurenčným poslom hodnôt dobra a zla.

+4

A očakávaný výsledok?

Deti, ich rodičia, starí rodičia aj učitelia budú môcť pri zoznamovaní sa a odovzdávaní informácií o svete využívať ďalšie kreatívne formy. Umelci nebudú stíhať robiť na nových veciach. Slovenská kultúra sa obohatí o ďalšiu farbičku.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk