Financovanie nákupov áut a výrobných zariadení podnikov jedným z doteraz najviac využívaných spôsobov – prostredníctvom finančného lízingu – je od 1. januára 2025 oveľa menej atraktívne ako predtým. Výhody tejto formy financovania výrazne znížila novela zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorá vyplynula zo záväzku Slovenskej republiky prevziať európsku legislatívu. Podľa tejto novely musí klient odviesť zo svojich prostriedkov celú DPH pri nadobudnutí predmetu lízingu a DPH sa už nemôže rozložiť do jednotlivých lízingových splátok.
„Kým doteraz bol lízing zdaňovaný ako služba, takže DPH z nej sa rozložila medzi mesačné splátky, po novom sa lízing považuje za dodanie tovaru. DPH z ceny tohto tovaru sa musí uhradiť štátu na začiatku zmluvného vzťahu,“ vysvetľuje Michal Hollý, člen predstavenstva spoločnosti ČSOB Leasing a jej výkonný riaditeľ pre finančné riadenie a podporu. Klientovi potom takáto povinnosť odčerpáva jeho prostriedky, ktoré by mohol využiť na iné účely, prípadne v danom čase nedisponuje potrebnou finančnou rezervou.
Uvedenú úpravu legislatívnych podmienok v praxi zmierňuje nový produkt Leasingový úver, ktorý nedávno uviedla na trh spoločnosť ČSOB Leasing. Jeho súčasťou je aj prefinancovanie DPH pre klienta, ktorý sa pritom stáva majiteľom auta či výrobného zariadenia hneď na začiatku zmluvného vzťahu. Súčasťou riešenia je aj záložné právo a poistenie predmetu.
Z pohľadu komfortu klienta je dôležité, že schvaľovacie procesy sú veľmi rýchle a jedinou zmluvou uzatvorenou spravidla priamo na predajnom mieste sa riešia všetky súvisiace náležitosti – ako samotné financovanie, tak aj poistenie a časové rozloženie sumy za platbu DPH. V konečnom dôsledku je potom situácia klienta vzhľadom na naplnenie jeho potrieb, rýchlosť vybavenia a splátkový režim podobná tej, na akú bol zvyknutý pri pôvodnom finančnom lízingu.