Investovanie dnes už zďaleka nie je len pre bohatých. Najbohatší ľudia sveta investujú, lebo rozumejú, že je to najlepšia cesta k zveľadeniu majetku. Pridať sa k nim však môže ktokoľvek. Vďaka podielovým fondom je investovanie prístupné pre každého. Investovať môže ktokoľvek a aj s malou sumou. Je dôležité zvoliť si fond, ktorý najlepšie zodpovedá vašim očakávaniam, cieľom či obmedzeniam. O všetko ostatné sa postarajú profesionáli, ktorí budú vaše peniaze investovať po celom svete dohodnutým spôsobom. Pripravili sme pre vás užitočné tipy, na čo je dobré si dať pri investovaní pozor.
Vyberte si správny fond
Pri výbere vhodného fondu si dobre pomenujte a zohľadnite svoje predstavy. Aký výnos očakávate? Aký je plánovaný horizont použitia peňazí? Je možné, že budete peniaze potrebovať skôr? Ako tolerujete riziko?
V závislosti od toho by si mal človek zvoliť príslušný podielový fond. Čím dlhší je plánovaný horizont použitia peňazí, tým väčší by mal byť podiel rastových aktív s vyšším výnosovým potenciálom ako sú akcie, reality či dlhopisy s vyšším výnosom.
Človek, ktorý má záujem o zhodnocovanie majetku v strednodobom horizonte (5 – 7 rokov), by si mal vybrať podielový fond obsahujúci podiel rastových aktív na úrovni 40 – 60 %. Človek s dlhodobým horizontom (viac ako 7 rokov) by sa mal zaujímať o dynamickejšie riešenia s podielom rastových aktív aspoň na úrovni 60 – 80 %.
Na čo si dať pozor
Jednou z najčastejších chýb je, ak klient investuje do mimoriadne konzervatívneho fondu, a potom je nespokojný s výškou výnosu. Alebo naopak, investor je veľmi konzervatívny, investuje do dynamického fondu a emočne neustojí výraznejšie kolísanie hodnoty investície, až tú investíciu odpredá, väčšinou v najnevhodnejšom čase.
Investovanie je beh na dlhú trať, nie jeden či dva roky
Investovanie nie je beh na krátku trať. Pre úspech pri investovaní je dôležitá trpezlivosť. Každý fond má svoj minimálny odporúčaný investičný horizont. Pri konzervatívnych fondoch je kratší (3 až 5 rokov), pri dynamickejších dlhší (7 a viac rokov). Pri jeho dodržaní významným spôsobom stúpa pravdepodobnosť zhodnotenia investovaných prostriedkov.
Na čo si dať pozor
Zásadnou chybou je nedodržanie minimálneho odporúčaného investičného horizontu, spravidla z dôvodu negatívneho vývoja investície. Investor sa vtedy nechá ovládnuť emóciou a zo strachu z ešte väčšieho poklesu ukončí svoju investíciu predčasne, pred naplnením svojho cieľa či horizontu.
Investujte pravidelne, hoci aj menšie sumy
Najlepšie sa darí investorom, ktorí investujú pravidelne a dokážu byť v investovaní disciplinovaní. Cieľom každého racionálne zmýšľajúceho človeka by malo byť každý mesiac niečo ušetriť a následne tieto ušetrené peniaze chrániť pred infláciou. Jedno zo zlatých finančných pravidiel radí sporiť aspoň 10 % mesačného príjmu. Výšku pravidelnej sumy investovania si môže každý nastaviť podľa toho, koľko si môže dovoliť podľa svojich príjmov a výdavkov. Pokojne to môže byť aj 20 eur mesačne.
Kľúčové je investovať pravidelne počas celého roka. Ak si zvolíte Investičné sporenieTB, napr. do akciového fondu vo výške 50 eur mesačne k 15. dňu mesiaca, takýmto spôsobom budú vaše prostriedky automaticky k danému dňu každý mesiac investované na akciových trhoch, do akcií veľkých svetových firiem.
Na čo si dať pozor
Ak investujete väčšiu sumu po výrazných nárastoch na finančných trhoch, riskujete viac ako keď investujete po výraznejších poklesoch.
Čo je pri investovaní najdôležitejšie?
Aj výstup na najvyššiu horu sveta začína prvým malým krokom. Tak je to aj pri investovaní. Najdôležitejšie je začať. Pravidelne, pokojne aj s malou sumou. Najúspešnejší investori vedia, že na to, aby ste dokázali byť dlhodobo úspešní, musíte zvládnuť ťažké časy. Tie pri investovaní zažijete. V negatívnych obdobiach je kľúčové zachovať chladnú hlavu a nepodliehať emóciám. Finančné trhy sa vždy z každého negatívneho obdobia dostali.
Väčšina úspešných investorov zarobila peniaze pomaly, krok za krokom. Benefitovali z dlhodobého rastu finančných trhov a z efektu úrokov z úrokov. Neriešili krátkodobé pohyby nadol. Naučili sa myslieť v rokoch, nie v minútach.
Upozornenie: Toto je marketingové oznámenie. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si štatút, predajný prospekt a dokument s kľúčovými informáciami podielového fondu, ktoré sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a.s. a na www.tam.sk v slovenskom jazyku. S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov.