Prípravy a ciele SNP
Prípravy SNP iniciovala česko-slovenská exilová vláda v Londýne v roku 1943, kedy ilegálna Slovenská národná rada vytvorila Vianočnú dohodu. Jej program sa týkal zvrhnutia moci Jozefa Tisa a odstránenia všetkých fašistických, rasistických a totalitných zložiek v Slovenskom štáte. Ďalším cieľom bolo začlenenie Slovenska do obnovenej Československej republiky.
Vedeli ste, že SNP sa začalo povelom: „Začnite s vysťahovaním!“?
„Akciu spustil už legendárny pokyn, ktorý vydal Ján Golian večer 29. augusta 1944“, vysvetľuje Luboš Krčil, riaditeľ spoločnosti Moja mincovňa SK. Nemecko veľmi rýchlo eliminovalo najlepšie povstalecké jednotky a nepretržite sa mu darilo udržiavať prevahu. Povstalecká armáda bola definitívne porazená po 60 dňoch v noci z 27. na 28. októbra. Generál Viest, ktorý sa stal veliteľom povstaleckých vojsk, vydal rozkaz ustúpiť do hôr a časť jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja, pričom mnohé z nich bojovali až do oslobodenia krajiny na jar 1945.
Prečo sa SNP zredukovalo najmä na stredné Slovensko?
SNP sa rozšírilo v 30 okresoch stredoslovenského regiónu od Levoče, Spišskej Novej Vsi, Dobšinej až po Žilinu a Topoľčany a hlavným sídlom sa stala Banská Bystrica. Dôvodom boli lepšie podmienky pre vedenie partizánskeho boja v horách a silnejšia prítomnosť odbojových skupín. Na západnom Slovensku rozsah povstania obmedzili geografické podmienky a značnú úlohu zohrali iné politické a spoločenské nálady. Východoslovenskú armádu Nemci takmer bez boja odzbrojili, preto sa boje sa odohrávali najmä v podhorských oblastiach stredného Slovenska, na hornom Ponitrí a v severnej časti Spiša.
SNP v číslach
Povstanie trvalo 60 dní, zúčastnilo sa na ňom 60 000 slovenských vojakov, 18 000 partizánov a vyše 30 národov a národností zo štyroch kontinentov. Odhadovaný počet povstaleckých obetí bol okolo 10 až 15-tisíc. Nemci mali k dispozícii okolo 40 000 vojakov, Domobranu (protiváhu k 1. československej armáde) a Pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy.
Význam SNP pre Slovensko
SNP aj napriek potlačeniu prispelo k oslabeniu nacistického režimu na Slovensku, ale vďaka zaradeniu našej krajiny medzi spojencov bojujúcich proti Hitlerovi nadobudlo aj medzinárodný význam. Taktiež posilnilo národné sebavedomie a identitu Slovákov, ktorí dali jednoznačne najavo svoj odpor voči fašizmu a nacizmu. „Významným spomienkovým miestom je Pamätník SNP v Banskej Bystrici, kde sa každoročne konajú oficiálne oslavy, ktoré zdôrazňujú jeho význam pre slovenskú históriu v boji za slobodu a demokraciu. Vydaním výročnej razby chceme vzdať poctu tejto dôležitej udalosti aj my“, dodáva Libor Veselý, riaditeľ spoločnosti Tatra mincovňa.
Výročná razba k 80. výročiu SNP ZADARMO
Výročnú razbu SNP môžete získať ZADARMO iba za cenu poštovného a balného vo výške 4,90 € exkluzívne prostredníctvom spoločnosti Moja mincovňa SK, výhradného distribútora Tatra mincovne v Slovenskej republike, na www.razbazadarmo.sk alebo na telefónnom čísle +421 299 990 990.