Konferencia Invest Generation: Ktoré investície si budú uchovávať hodnotu aj napriek blížiacej sa kríze?

Posledné dva roky boli obdobím zmien. Tie nastali aj v oblasti investovania, o ktoré začala enormný záujem prejavovať najmä mladá generácia digitálnych prvoinvestorov.

15.06.2022 00:00
InvestSummit, pr, nepouzivat

Investičné trhy a aj samotnú hodnotu našich investícií však aktuálne ovplyvňujú viaceré faktory vyplývajúce z celosvetovo turbulentného obdobia. Tomu ako investovať v čase svetovej krízy sa preto bude venovať konferencia Invest Generation, na ktorej vystúpia desiatky odborníkov a spoločností ponúkajúcich zaujímavé investičné príležitosti, a ktorej cieľom je informovať o aktuálnych trendoch, vývoji a možnostiach, ktoré tento trh ponúka.

Slovensko dlhodobo patrí medzi krajiny, ktoré v oblasti investovania zaostávajú. Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti 2muse za posledné 2 roky investovalo alebo sporilo len 67 % Slovákov, no ešte horšie je, že až 49 % z nich využíva formu sporiacich účtov. Tie nám však v čase 11,8 % inflácie, akú v apríli dosiahla, ani zďaleka nepomôžu. V našom záujme by preto malo byť vzdelávanie novej generácie digitálnych investorov. Mali by sme svoje portfólio rozložiť medzi viacero investičných nástrojov? A ako využiť digitalizáciu a všetky efektívne možnosti, ktoré ponúka? Jedným z mnohých príkladov je investovanie do kryptoaktív, s ktorými má podľa prieskumu NBS praktickú skúsenosť takmer 9 % dospelých Slovákov, pričom až 84,1 % o kryptomenách už počulo. Ako to teda naozaj je? Nemajú Slováci dostatok zdrojov na investovanie, alebo len nevedia, kam a ako investovať?

InvestSummit, pr, nepouzivat

Už vo štvrtok 16. júna sa preto v bratislavskom HubHub Twin City C bude konať Invest Generation, konferencia, vďaka ktorej zažijete ozajstný súboj investičných príležitostí. Dozviete sa, ako investovať v digitálnom svete, ale aj to, do čoho investujú úspešní investori. “Invest Generation bude unikátnym spojením konferencie o investovaní a najväčšieho stretnutia inovátorov finančného sveta na Slovensku. Konferenciu sme poňali ako veľké praktické vzdelávanie, ktorým chceme motivovať k investičnej gramotnosti, ktorá je mimoriadne dôležitá. Pre investorov, ktorí vyhľadávajú špeciálne investície, sme si však pripravili aj špecialitu v podobe NFT galérie,” hovorí Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá konferenciu organizuje.

S cieľom podporiť dosah problematiky, ktorá bude predmetom konferencie, organizátor opäť podporil účasť niektorých skupín obyvateľstva, napr. študentov a učiteľov, buď vstupom zadarmo, resp. cenovo zvýhodneným vstupom. S ohľadom na obmedzenú kapacitu sa však konferencie bude môcť zúčastniť len limitovaný počet účastníkov. Okrem toho organizátor uprednostnil fyzickú účasť, ktorá ľuďom v priebehu uplynulých dvoch rokov chýbala, preto tentokrát nebude k dispozícii ani online prenos. K dispozícii tak zostávajú už len posledné voľné miesta, preto odporúčame zaregistrovať sa čo najskôr. Urobiť tak môžete na www.investsummit.sk – TU.

InvestSummit, pr, nepouzivat

Konferencia bude rozdelená do 4 samostatných blokov, ktoré v sebe skĺbia nielen teóriu, ale aj prax. Po skončení oficiálnej časti sa uskutoční aj stretnutie inovátorov rastúcej Fintech komunity FINAS, ktorá oslavuje 1. výročie od svojho vzniku.

Konferenciu otvorí Peter Jakubička, CEO spoločnosti Across, a hneď po jeho krátkom úvode čakajú účastníkov dve panelové diskusie – Traditional Investments a Alternative Investments. Českí a slovenskí odborníci v nich najskôr zhrnú špecifiká tradičného a alternatívneho investovania, pričom v závere oboch diskusií poskytovatelia danej investície predstavia 2 zaujímavé investičné príležitosti formou rýchlych, 7-minútových prezentácií. Aké je tradičné investovanie a aký reálny ročný výnos je možné ním dosiahnuť? „Očakávané oslabovanie dolára zvyšuje cenu zlata, ktoré v tomto roku zdraželo už o 24 %. Obchoduje sa v americkej mene a jej oslabenie zatraktívňuje žltý kov v očiach zahraničných investorov,“ vysvetľuje Michal Májek, Chief Investment Officer, Member of Board, Tatra Asset Management. A čo alternatívne formy investovania? Aké formy existujú a akú časť portfólia by mali tvoriť? Ktoré investície umožnia zachovať hodnotu aj napriek vzrastajúcej inflácii? Je v dôsledku súčasnej, neustále sa meniacej situácie potrebné meniť portfólio? “Bitcoin a celý trh kryptomien sa začiatkom tohto týždňa prepadol na svoje minuloročné minimá, čo investorom, ktorí chcú pokles na trhu využiť, nahráva do kariet. Z dlhodobého hľadiska je totiž možné aj naďalej očakávať rastúci trend,” hovorí Juraj Forgács, CEO, Fumbi. Okrem kryptomien sa však v úvode tohto týždňa výrazne prepadli aj akcie a to, čo po dlhej dobe, naopak, rastie, sú dlhopisy. Na sociálnej sieti Twitter na to upozornil aj Lukáš Kovanda, Chief Economist, Trinity Bank: “Talianske desaťročné dlhopisy sú poprvýkrát od roku 2014 nad úrovňou 4 %. Boj o prežitie eurozóny práve začína…”

3. panelová diskusia sa bude venovať téme DeFi Solutions for Retail & Institutions. S pomocou využívania DeFi systému môžete pomocou inteligentného zariadenia s pripojením na internet prevziať plnú kontrolu nad svojimi aktívami. Cieľom DeFi je teda demokratizovať financie nahradením starých, centralizovaných inštitúcií vzťahmi typu peer-to-peer, čo sa z hľadiska demokratizácie platieb začína javiť ako nevyhnutný krok. DeFi pritom poskytuje hneď niekoľko investičných stratégií, ktoré poskytujú zaujímavé možnosti investovania. Skúsiť môžete obchodovanie s digitálnymi aktívami, indexovanie a množstvo ďalších, ktoré sú okrem toho šetrné k životnému prostrediu. Ako je teda možné DeFi využiť s cieľom tvorby zisku? Čo všetko DeFi ponúka bežným investorom a čo inštitúciám?

InvestSummit, pr, nepouzivat

Po prvých troch diskusiách sa účastníkom prihovorí Ašot Haas, Visual artist & NFT author, a otvorí tak mimoriadne atraktívnu časť konferencie s témami NFT a metaverse. Hneď po jeho kick-off bude nasledovať 4. diskusia s názvom NFT, Web 3.0, Metaverse life & Business, GameFi. Metaversum je niečo, čo nám tu pomaly ale iste vzniká už formou sociálnych sietí, a je len otázkou času, kým sa život vo virtuálnom svete stane našou každodennou realitou. “Metaverse nie je nejaký vzdialený sen o budúcnosti. Je práve tu, práve teraz a bude ďalším krokom vo vývoji komunikácie a online interakcie,” hovorí Rastislav Bakala, Founder & CEO, QORPO. Barbados, ktorý sa stane oficiálne prvým štátom s veľvyslanectvom v metaverse, už teraz spolupracuje s niekoľkými metaverse spoločnosťami na vytvorení suverenity digitálnej pôdy. Pozemky v metaverse sa predávajú za 2,43 milióna dolárov, čo je viac než cena väčšiny domov v New Yorku a San Franciscu, a začínajú ich kupovať už aj spoločnosti ako Samsung či Tatrabanka. Sme ešte len na začiatku, no už teraz sa v metaverse “točia” doslova miliardy, ktoré čakajú na svojich investorov! Ako však vybudovať investíciu v metaverse? Treba túto príležitosť využiť alebo je to len slepá ulička? Aj o tom budú počas konferencie rozprávať hostia a zároveň experti, ktorí sú súčasťou tohto trhu “neobmedzených možností”.

Poslednou časťou konferencie bude časť s názvom FINAS Meetup a NFT Gallery & Networking. Ide o tzv. SIDE eventy, ktorých cieľom je prepojiť nový finančný systém s jeho tvorcami formou networkingu a B2B stretnutí. SIDE eventy budú 2 a trvať budú až do neskorého večera.

Prvým SIDE eventom bude FINAS Meetup #5, ktorý je v poradí už 5. stretnutím mladého, rýchlo rastúceho slovenského Fintech, Blockchain & Crypto ekosystému. “Piatym FINAS Meetupom zároveň oslavujeme aj 1. výročie od založenia FINAS. Jeho obsah sa preto bude týkať najmä prezentácie potenciálu nového a rýchlo rastúceho sektora ekonomiky, ktorý sme identifikovali už v roku 2016 a spolu s komunitou ho budujeme už niekoľko rokov. Sektor je zameraný na finančné inovácie a nesie v sebe exemplárny príklad oblasti hospodárstva, z ktorého môže čerpať celá ekonomika. Podporou tohto sektoru štát môže dosiahnuť rôzne benefity, napríklad vyšší príjem z daní, rast HDP a zamestnanosti, ale aj atraktivitu pre zahraničné talenty, čo môže zabezpečiť rozvoj krajiny aj z pohľadu rokmi podceňovaného marketingu. Tým môžeme pomôcť riešiť roky ignorovaný problém a prispieť tak k zlepšeniu celosvetového postavenia Slovenska,” hovorí Davy Čajko, prezident asociácie FINAS | Fintech & Insurtech Association of Slovakia. Súčasťou Meetup #5 bude očakávaný networking s odborníkmi z rôznych sektorov vrátane zástupcov z rôznych krajín sveta a ministerstiev, krátkymi prezentáciami zameranými na podporu inovácií od PoC až po digitálnu transformáciu sa však verejnosti predstavia aj niektorí FINAS členovia. Miesto na Meetsup #5 je potrebné si vopred rezervovať. Takmer celá kapacita je už však obsadená, preto odporúčame, aby ste si svoju rezerváciu urobili čo najskôr. Urobiť tak môžete TU.

InvestSummit, pr, nepouzivat

Druhým SIDE eventom bude NFT Gallery & Networking, ktorá začne otvorením digitálnej vernisáže, ktorej sa zúčastnia aj najoceňovanejší NFT tvorcovia v regióne. V rámci vernisáže budeme postupne predstavovať viacerých špičkových slovenských a českých NFT umelcov. Medzi nimi budú mená ako Tom Junker, už spomínaný Ašot Haas či Gabriel Kopček, ktorí odprezentujú svoj príbeh a prezradia, čo všetko sa dnes dá podporiť prostredníctvom NFT digitálneho umenia. Ide pritom o kúsky, ktoré sa predávajú za doslova šialené ceny! Oficiálne najdrahším NFT, aký sa kedy predal, je „The Merge“ z dielne Pak, ktorý kúpilo 28 983 zberateľov za celkovú sumu takmer 100 miliónov dolárov! Na konferencii preto nebudú chýbať ani praktické ukážky, ktorými umelci zobrazia transformáciu fyzického umenia do jeho digitálnej formy. Okrem umelcov tak budú silným lákadlom aj samotné diela, nakoľko účastníci budú môcť v POP – NFT galérii vidieť aj NFT známych umelcov ako Kontrafakt, Momo, Rytmus alebo Separ, ktoré boli vytvorené v spolupráci so spoločnosťou QORPO. Zdá sa tak, že naozaj nastal čas investovať do virtuálnych svetov! Je možné investovať aj vo forme fraktálu do najdrahšieho NFT na svete? Sme na začiatku niečoho tak veľkého, ako bol v roku 2000 samotný internet? Príďte a zistite odpovede od tých najlepších.

Konferenciu Invest Generation by Finweek sa organizátorom Tech Events podarilo zorganizovať najmä vďaka podpore viacerých partnerov a podporovateľov:

  • Hlavný partner: QORPO
  • Partneri: Fumbi
  • Podporovatelia: Across Private Investments, HubHub, Elite Wealth Management
  • Expo partner: Portu, ANDREJ SMOLAK GALLERY
  • Venue partner: HubHub
  • Drink partner: Investicnevina.sk
  • NTF Gallery partner: Norriv advertising, FIGURAMA™, eTechnology
  • Produkční partneri: VNET, SUPERSTANY.eu
  • Odborný garant: FINAS |Fintech & Insurtech Association of Slovakia
  • Mediálni partneri: StartitUp, SITA, Pravda, MediaKlik, Nextech, Euroekonom.sk, Bankovnictví, Financie v pohode, Zlatá minca, KryptoVláďa, PrePriemysel, Klub Investorov, Bratislavský samosprávny kraj

Všetky ďalšie informácie o pripravovanej konferencií nájdete na Techevents.eu a na sociálnych sieťach LinkedIn, Facebook a Instagram.

Všetky doterajšie konferenčné formáty a ich jednotlivé diskusie nájdete spracované v archívoch ako podcasty alebo ako videá na YouTube kanáli organizátora.

chyba