Trpký darček od vlády: prichádza nová 8 % daň z poistiek

Vláda chce od ľudí zinkasovať 57 miliónov navyše. Ak poslanci novú daň schvália, neživotné poistky budú drahšie

22.05.2018 08:00
Ruky Prec Online Ilustracny obrazok1

Vláda si zaumienila, že od zodpovedných ľudí, ktorí si poistením chránia svoje rodiny a majetok, vyberie ročne navyše 57 miliónov eur. Schválila úplne novú, 8 % daň z neživotného poistenia. Má sa týkať všetkých poistiek, starých aj nových. Návrh zákona je už v parlamente a vláda sa bude snažiť presadiť jeho schválenie už v júni. Ak jej to vyjde, ceny poistiek pôjdu hore minimálne o 10 percent. Drahšie poistky sa dotknú každého Slováka, ktorý má poistené auto, bývanie, úraz či splácanie hypotéky.

6 dôvodov, prečo by mali poslanci odmietnuť nezmyselné zdražovanie poistiek vládou

1. Vláda trestá zodpovedných a zdražie im poistky o vyše 10 percent

• Novú daň zaplatia všetci, ktorí si dobrovoľne platia poistky, aby ochránili svoje rodiny a svoj majetok. Tým uľahčujú život vláde, lebo pri prírodných katastrofách im škody prepláca poisťovňa a nie štát. Za to ich vláda chce „odmeniť“ tým, že im poistku zdražie o vyše 10 percent.

2. Zdaňujú sa už zdanené peniaze

• Ľudia si poistenie platia z riadne zdanených peňazí. Vláde však nestačí 19 % daň, ktorú ľudia platia zo zárobku a 20 % daň z pridanej hodnoty, teraz si vymyslela ďalšiu, novú 8 % daň.

3. Vláda zvyšuje dane pre bežných ľudí

• Vláda tvrdí, že nezvyšuje dane. Nová 8 % daň z dobrovoľne kupovaných neživotných poistiek je jasný dôkaz, že to nie je pravda. Pritom žiadna vláda nedokáže ľudí ochrániť pred rizikami, ako sú prírodné živly.

4. S daňou nesúhlasí ani Národná banka

NBS už v roku 2016 varovala, že odvod výrazne ohrozí celý poistný trh z troch dôvodov: celé odvetvie skončí v strate (najmä havarijné poistenie, poistenie úrazu a choroby, asistenčné poistenie a poistenie právnej ochrany), pravdepodobne sa zvýši poistné a odvod bude mať negatívny dopad na dane a štátny rozpočet. Na týchto argumentoch sa nič nezmenilo, NBS nesúhlasí ani s novou daňou.

5. Vláda ohrozuje všetkých poistených • Poisťovne tvoria z vybraného poistného spoločný „odškodňovací“ fond, z ktorého potom vyplácajú škody. Fond musí byť dostatočne veľký, aby pokryl aj také kalamity, ako je storočná voda či silné veterné smršte. Ak by poisťovne zobrali z tohto fondu a odovzdali z neho časť vláde, ohrozili by tým plnenie záväzkov – čiže preplatenie škôd – voči všetkým klientom.

6. Menej ľudí sa bude chrániť, štát bude riešiť viac sociálnych prípadov

• Drahšie poistky si bude môcť dovoliť menej ľudí. Ak príde živelná pohroma, štát bude musieť pomáhať väčšiemu počtu ľudí ako doteraz.

Daň na 6 miliónov poistiek

Slováci majú uzavretých asi 6 miliónov neživotných poistiek. Vláda chce z každej nich zinkasovať od ľudí novú daň. Vôbec ju nezaujíma, že ľuďom zdražejú poistky a možno si ich mnohí nebudú môcť dovoliť. Vláda tvrdí, že daň majú zaplatiť poisťovne, pritom vie, že to nie je možné. Ani celý zisk z neživotného poistenia by totiž nestačil na zaplatenie novej 8 % dane. Vláde je jasné, že 57 miliónov, ktoré chce z poistiek každý rok vybrať, budú musieť zaplatiť bežní ľudia. Napriek tomu nemala problém pripraviť návrh zákona a poslať ho do parlamentu na schválenie.

Mýty a fakty: Prečo argumenty vlády nesedia

Daň z poistenia nie je bežná v EÚ Civilizované štáty podporujú ľudí, aby boli zodpovední voči sebe a svojej rodine a poisťovali sa proti rizikám. A to daňovými úľavami alebo zvýhodneniami. V civilizovaných štátoch prostriedky z výberu dane smerujú do účelových fondov napr. na prevenciu škôd. Nič z toho sa na Slovensku nedeje. Slovenská vláda nepodporuje ľudí, aby sa zodpovedne poistili. Naopak, pýta od ľudí novú 8 % daň, ktorá skončí v štátnom rozpočte bez možnosti kontroly, na čo bude použitá. Daň, ako ju vymyslela vláda, nie je rozhodne v EÚ bežná.

Poisťovne nemôžu zaplatiť novú daň Poisťovne podliehajú riadnej dani z príjmu a okrem toho – ako jediný sektor – aj ďalším dvom odvodom ─ osobitnému odvodu zo zisku a odvodu 8 % z poistného. Dnes platný odvod z poistného (ktorý chce vláda zrušiť) sa však týka len nových zmlúv od januára 2017, zatiaľ čo štát chce novú 8 % daň zo všetkých asi 6 miliónov neživotných poistiek na Slovensku. Poisťovne toto zaťaženie nemôžu zvládnuť – ani celý zisk z neživotného poistenia by nestačil na zaplatenie novej 8 % dane.

Navyše, poisťovňa je zo zákona povinná nastaviť poistné tak, aby bola dlhodobo schopná plniť všetky svoje záväzky. Čiže hlavne vyplácať škody poistených ľudí. Pri miliónoch starších zmlúv poisťovne nepočítali s 8 % daňou a ak by zaplatiť ďalšiu daň, ohrozili by svoju solventnosť a plnenie záväzkov voči všetkým svojim klientom.

Novú 8 % daň ešte môžeme zastaviť. Ak sa pridáte k protestu

O tom, či budú ľudia na Slovensku platiť novú daň, rozhodnú poslanci do konca júna. Vláda si totiž naplánovala, že daň začne platiť už od októbra 2018 a ak by sa schválila neskôr, nestihol by sa termín. Našťastie, história ukazuje, že nič ešte nie je stratené. Pred takmer dvoma rokmi chcela vláda zaviesť osobitný odvod na všetky neživotné poistky. Vďaka odporu ľudí sa tento zámer podarilo zmeniť a odvod sa dnes platí len z nových zmlúv. Tým sa predišlo plošnému zdraženiu poistiek. Šanca zastaviť novú 8 % daň na všetky neživotné poistky stále žije. Ak nesúhlasíte s týmto zámerom, kliknite na www.rukyprec.sk a vyjadrite svoj nesúhlas. Kampaň „Ruky preč od mojej poistky“, ktorú organizuje Slovenská asociácia poisťovní, sa postará o to, aby o vašom protestnom hlase počula vláda aj všetci poslanci.

clanok2 infobox

Vláda odreže mnoho Slovákov od preplatenia škôd

Vláda novou daňou cielene ohrozuje poistný sektor, ktorý v nemalej miere pomáha Slovákom, ak im prírodné živly poškodia alebo zničia majetok. V roku 2016 vyplatili poisťovne na Slovensku ľuďom za škody viac ako 1,2 miliardy eur. V minulom roku to podľa predbežných výsledkov bolo ešte viac – 1,33 miliardy eur. Ak vláda zdražie poistky novou daňou, menej Slovákov si bude môcť dovoliť poistku a ich majetok aj rodiny budú ohrozené. A pri veľkých škodách, ako bola storočná voda vo Vrátnej doline v roku 2014, veterné smršte v Tatrách, ale aj na západnom Slovensku v roku 2017 – nebudú mať nárok na odškodnenie.

Viac informácií nájdete na www.rukyprec.sk

chyba