Skupina MOL uviedla do prevádzky závod na výrobu zeleného vodíka s najväčšou kapacitou v regióne

Skupina MOL uviedla v rafinérii Duna v Százhalombatte do prevádzky nový závod na výrobu zeleného vodíka s kapacitou 10 megawattov. Najväčší závod v strednej a východnej Európe vyprodukuje ročne 1 600 ton čistého, uhlíkovo neutrálneho zeleného vodíka, ktorý Skupina MOL využije na výrobu motorových palív. Emisie oxidu uhličitého v rafinérii Duna sa tak znížia o 25 000 ton, čo je porovnateľné s ročnými emisiami oxidu uhličitého z približne 5 400 štandardných automobilov. Tento krok je v súlade so Stratégiou Skupiny MOL Shape Tomorrow, ktorej cieľom je zvýšiť udržateľnosť, konkurencieschopnosť a sebestačnosť regiónu.

05.09.2024 00:00
Zeleny vodik elektrolyzer, Slovnaft, nepoutivat Foto:
Zelený vodík elektrolyzér.
  • Elektrolyzér s výkonom 10 megawattov bol uvedený do prevádzky v závode Skupiny MOL v Százhalombatte
  • Skupina MOL vyrobí 1 600 ton zeleného vodíka ročne s využitím elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov
  • Skupina MOL využije zelený vodík predovšetkým vo vlastných prevádzkach na výrobu palív
  • Nový závod zníži emisie oxidu uhličitého v rafinérii Duna o 25 000 ton

Skupina MOL v apríli ukončila výstavbu nového závodu v Százhalombatte, v ktorom sa prostredníctvom 10-megawattového elektrolyzéra spoločnosti Plug Power vyrobí približne 1 600 ton čistého, uhlíkovo neutrálneho zeleného vodíka ročne. Spoločnosť ukončila prípravy na nábeh závodu, vrátane tlakových skúšok, kontroly systému riadenia, inštalácie a zapojenia elektrolytických článkov a sprevádzkovania systému na úpravu vody.

Elektrolyzér spoločnosti Plug Power využíva elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov na rozklad vody na vodík a kyslík. Nevznikajú tak žiadne znečisťujúce vedľajšie produkty. Zariadenie vyprodukuje 8 až 9 ton čistého kyslíka na tonu vodíka. Americká spoločnosť prináša do Skupiny MOL inovatívnu a spoľahlivú technológiu, pričom s vodíkovými generátormi, optimalizovanými na výrobu čistého vodíka, má takmer 50 rokov prevádzkových skúseností.

Výroba zeleného vodíka v Duna rafinérii. Foto: Slovnaft
Vyroba zeleneho vodika v Duna rafinerii, Slovnaft, neouzivat Výroba zeleného vodíka v Duna rafinérii.

„Zelený vodík je čistý a všestranný zdroj energie, ktorý využijeme na výrobu palív, aby sme znížili našu uhlíkovú stopu. Podľa našich plánov vodík čoskoro nájde uplatnenie aj priamo v sektore dopravy. Výroba a využívanie zeleného vodíka inovatívnym spôsobom napomáha prechodu na zelenú energiu, čo je základným cieľom stratégie Skupiny MOL. Po Százhalombatte plánujeme výstavbu podobných závodov v Rijeke a Bratislave, pričom závod v Bratislave by mohol byť v prevádzke v roku 2026," povedal Ádám Horváth, viceprezident pre nové a udržateľné podnikanie Skupiny MOL.

Nový závod s investíciami na úrovni 22 miliónov eur zníži uhlíkovú stopu rafinérie Duna o viac ako 25 000 ton oxidu uhličitého ročne. Nová technológia postupne nahradí výrobný proces založený na zemnom plyne, ktorý v súčasnosti predstavuje šestinu celkových emisií oxidu uhličitého Skupiny MOL.

Vstúpte s nami do sveta zeleného vodíka

O Skupine MOL

Skupina MOL je medzinárodná integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodná spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách s dynamickou medzinárodnou pracovnou silou 25 000 ľudí a viac ako 100-ročnou históriou. Skupina MOL prevádzkuje tri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a vlastní sieť takmer 2 400 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Prieskumné a ťažobné aktivity Skupiny MOL sú podporené viac ako 85-ročnými skúsenosťami v oblasti uhľovodíkov a 30-ročnými skúsenosťami v oblasti vtláčania CO2. V súčasnosti má ťažobné činnosti v 8 krajinách a prieskumné aktíva v 9 krajinách.

Skupina MOL sa zaviazala transformovať svoje tradičné činnosti založené na fosílnych palivách na nízkouhlíkový, udržateľný podnikateľský model a usiluje sa o dosiahnutie čistej uhlíkovej neutrality do roku 2050, a zároveň o formovanie nízkouhlíkového obehového hospodárstva v strednej a východnej Európe.

chyba