Väčším využívaním obnoviteľných zdrojov energie chce Európska únia ochrániť spotrebiteľov pred vysokými cenami energií. Tie sú síce momentálne zastropované, no kvôli geopolitickej a klimatickej kríze je ich vývoj v budúcnosti otázny.
Fotovoltika bude povinná pre všetky budovy
Práve z toho dôvodu Európsky parlament rozhodol zavádzať postupné opatrenia. Ich cieľom je, aby do roku 2050 mali všetky budovy nulové emisie. Pre tieto účely je najdostupnejšia práve solárna energia. Inštalácia fotovoltických panelov je pomerne jednoduchá, finančne dostupná a dá sa realizovať na novostavbách aj existujúcich budovách. Navyše dokáže priniesť značnú finančnú úsporu na poplatkoch za elektrinu.
Povinná strešná fotovoltaika je aj súčasťou programu REPowerEU, Smernice o energetickej hospodárnosti budov aj v balíku klimatických a energetických politík s názvom Fit for 55. Ten má za úlohu znížiť do roku 2030 emisie v Európskej únii až o 55 percent.
Školy poháňané slnkom
V ZSE sa snažia reagovať na klimatické problémy aj vyššie ceny energií už dlhšie. Vízie Európskej únie napĺňajú už dnes. V roku 2021 spustila Nadácia ZSE projekt Školy poháňané Slnkom, v rámci ktorého daruje školám fotovoltické panely. Vďaka nim si môžu zdarma vyrábať elektrinu pre vlastnú spotrebu. Počas troch rokoch rozšírili túto aktivitu aj na sociálne zariadenia.
„Našou víziou je, aby každá škola na západnom Slovensku, ktorá bude mať záujem a bude spĺňať technické a legislatívne podmienky, mala v horizonte desiatich rokov na streche fotovoltiku,“ hovorí Erika Škultétyová z Nadácie ZSE.
Projekt odštartovali pilotnou inštaláciou na Základnej škole v Svätom Jure. V roku 2022 nainštalovali fotovoltiku aj v Hamuliakove, v Nižnej pri Piešťanoch, v Sološnici, v Nových Zámkoch a v Dvoroch nad Žitavou. V roku 2023 darovali fotovoltiku ďalším jedenástim školám a sociálnym zariadeniam a prerozdelili na projekty až 200 000 eur. Tento rok sa rozhodli počty ešte navýšiť a vlastnú elektrinu si tak môže vyrábať ďalších 15 škôl a sociálnych zariadení na západnom Slovensku.
„Prínosy fotovoltiky na základných školách sú dva – environmentálny a finančný. Šetrí sa príroda a zároveň aj financie samosprávy. Využívanie fotovoltiky na verejných budovách je cestou do budúcnosti. Výhodou takejto inštalácie je aj edukácia miestnej komunity,“ hovorí Erika Škultétyová zo ZSE.
Ktoré školy na západnom Slovensku už majú vlastnú fotovoltiku? Je tam aj vaša?
Zelená energia podporuje dobrú vec
Na budove Základnej školy v Svätom Jure je nainštalovaných 23 fotovoltických panelov s výkonom 7,82 kWp. Na paneloch sú umiestnené aj výkonové optimizéry, ktoré pomáhajú vyrábať elektrinu, aj keď je ich časť zatienená snehom, lístím, ale aj prachom z vozovky.
Fotovoltické palely sú orientované na dve svetové strany, kvôli lepšiemu profilu výroby. Výroba z fotovoltických panelov pokryje asi pätinu celkovej spotreby energií v základnej škole.
Podpora zelených projektov je jednou z dlhodobých priorít ZSE. Od roku 2020 môžu zákazníci prostredníctvom produktu Zelená elektrina využívať elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. V súčasnosti tento produkt využíva už viac ako 125 000 zákazníkov, ktorí prispievajú k udržateľnosti prírodných zdrojov.
„Práve preto sme sa rozhodli časť výnosov za každého zákazníka Zelenej elektriny vrátiť do regiónov, prostredníctvom darovania fotovoltiky školám a sociálnym zariadeniam,“ hovorí Škultétyová. Ak sa chcete o projekte dozvedieť viac, prípadne zapojiť mesto či obec do získavania zelenej elektriny, všetky podrobné informácie nájdete na stránkach Nadácie ZSE.
Fotovoltika je vhodná aj pre firmy
ZSE fotovoltikou nielen pomáha, ale má v ponuke aj riešenia pre rodinné domy a dokonca aj pre firmy. Lokálny fotovoltický zdroj je možné inštalovať na priemyselné areály, hotely, administratívne budovy.
Ak máte vlastné firemné priestory a chcete zvýšiť hodnotu vašej firmy, znížiť prevádzkové náklady na minimum a zároveň vám nie je ľahostajné životné prostredie, fotovoltika pre firmy od ZSE je pre vás to pravé riešenie. Zároveň si môžete znížiť daňový základ odpisovaním fotovoltického zariadenia.
Lokálny fotovoltický zdroj od ZSE je zariadenie na výrobu elektrickej energie len z obnoviteľných zdrojov. Najdostupnejšia je pre bežné firmy slnečná energia, ktorá vyrába elektrinu prostredníctvom fotovoltických panelov. Počas niekoľkoročnej prevádzky sa môže táto investícia vrátiť vašej firme až štvornásobne. Zároveň si zlepšujete imidž firmy, ktorá sa výrobou elektriny zo slnečného žiarenia stáva eco friendly. Výrobou zelenej elektriny sa podieľate na zlepšení životného prostredia.
Podľa najnovšej legislatívy, platnej od apríla 2022, si firma alebo organizácia môže inštalovať fotovoltiku s výkonom až do výšky maximálnej rezervovanej kapacity svojich odberných miest. Už neplatí maximálny inštalovaný výkon do 500 kWp. Zároveň bude môcť, po schválení príslušných pravidiel, dodávať prebytočnú nespotrebovanú elektrinu aj do distribučnej siete až do objemu 1000 MWh. Objem elektriny bude oslobodený od úhrady tarify za prevádzkovanie systému.
Stačí, ak vyplníte kontaktný formulár a následne vás bude telefonicky kontaktovať odborník zo ZSE, ktorý s vami skonzultuje ďalšie dôležité informácie potrebné pre prípravu ponuky a pripraví vám návrh riešenia, ako aj nezáväznú cenovú ponuku.
„Fotovoltická elektráreň sa dnes už sama hravo zaplatí a počas svojej životnosti, ktorá je aj tridsať rokov, sa investícia do nej má šancu vrátiť viac než štvornásobne,“ zakončuje odborník zo ZSE.