Aký typ klímy je vhodný do bytu a aký do domu?

Vyberáte klimatizáciu? Pozrite sa, ktorá je vhodná do panelákového bytu a ktorá sa vám naopak osvedčí v rodinnom dome. Neverili by ste, ale je tam rozdiel.

03.06.2024 00:00
ZSE, Klima , pr Foto:

Vyberajte na základe týchto parametrov

Najúčinnejší spôsob, ako sa počas horúcich letných dní cítiť doma príjemne je klimatizácia do bytu alebo domu. Urobilo tak už vyše 8 200 spokojných zákazníkov, ktorí si ju zaobstarali v ZSE.

Záujem o nástenné klimatizácie v posledných rokoch stúpa. Dôvodom sú čoraz vyššie letné teploty, ktoré začínajú už v máji a trvajú do septembra. Odborníci predpokladajú, že do roku 2050 porastie dopyt po klímach o dva a pol percenta ročne. V európskych krajinách už teraz vlastní klimatizáciu približne 31 percent domácností. Výnimkou nie sú ani tie slovenské.

Rozhodli ste sa aj vy zaobstarať si tento rok do domácnosti klimatizáciu a váhate, aký typ vybrať? Bývate v rodinnom dome alebo v byte? Koľko izieb a s akou rozlohou potrebujete vychladiť alebo máte vo vašej domácnosti viac poschodí? Všetky tieto otázky je potrebné zodpovedať pri výbere správnej klimatizácie. Je totiž rozdiel, či potrebujete vychladiť jednu miestnosť v panelákovom byte alebo veľké priestory rodinného domu.

Do bytu je vhodný monosplit

Klimatizácie určené pre byty a rodinné domy sa skladajú z dvoch častí – z vnútornej a vonkajšej jednotky. Ak je na vonkajšiu jednotku pripojená len jedna vnútorná klimatizácia hovoríme o monosplite. Ak sa na vonkajšiu jednotku pripája viac vnútorných zariadení (dve až päť) je to multisplit.

Monosplit dokáže vychladiť len jednu miestnosť, v ktorej je klimatizácia umiestnená. Avšak v závislosti od výkonu konkrétneho modelu a správneho umiestnenia, môže monosplit chladiť aj dve miestnosti.

Správne nastavenie a nasmerovanie lamiel umožňuje „dofuk“ vzduchu až na dvanásť metrov. Vďaka tomu môžete klimatizáciu umiestniť napríklad na chodbu a odtiaľ nepriamo chladiť aj spálňu alebo detskú izbu. Tu už zohráva dôležitú úlohu aj rozloha jednotlivých miestností.

„S výberom klimatizácie sa vždy odporúčame obrátiť na odborníkov. Špecializovaná firma vám po konzultácii na obhliadke priestoru poradí, aké zariadenie je pre váš priestor najlepšie. Odporučí i najvhodnejšie umiestnenie klimatizačnej jednotky z pohľadu dispozičného riešenia klimatizovaného priestoru. Zároveň zabezpečí kvalitnú montáž, ktorá je veľmi dôležitá z pohľadu funkčnosti, efektivity zariadenia a vašej spokojnosti,“ zdôrazňuje odborník zo ZSE.

Monosplitové nástenné klimatizácie sú preto veľmi vhodné do klasických panelákových bytov. Mimoriadne obľúbená je klimatizácia Samsung. Vďaka hlučnosti len 16 decibelov ju môžete umiestniť aj do spálne alebo detskej izby, kde vás nebude nijako rušiť pri spánku. Teraz ju môžete získať so zľavou až 200 eur a navyše dostanete zdarma 300 kWh hodín elektriny na jej prevádzku.

Jedna klimatizácia niekedy nestačí

Multisplit klimatizačný systém je zložený z jednej vonkajšej jednotky, na ktorú sa podľa potreby môže pripojiť až päť vnútorných jednotiek. V praxi to znamená, že v exteriéri budete mať uložené len jedno zariadenie, ktoré bude komunikovať s vnútornými klimatizáciami napríklad v obývačke, spálni alebo detskej izbe. Dokáže tak vychladiť viac miestností súčasne. Každú vnútornú jednotku pritom môžete samostatne ovládať a nastavovať podľa vašich potrieb.

„Multisplitová klíma je populárna v rodinných domoch, pretože dokáže účinne vychladiť viac miestností naraz aj na rôznych poschodiach. V takomto prípade bude pre vás inštalácia multisplit systému ekonomicky výhodnejšia v porovnaní s nákupom niekoľkých samostatných jednotiek. Rovnako to znamená, že vaše náklady na údržbu budú nižšie,“ vysvetľuje odborník na klimatizácie zo ZSE.

Montáž multisplitu do rodinného domu je výbornou voľbou aj v prípade, že ste sa ešte nerozhodli, do ktorých izieb vnútorné klimatizačné jednotky nainštalujete. Môžete začať len obývačkou spojenou s kuchyňou a jedálňou. Ak sa vám klimatizácia do domu osvedčí, časom pridáte do multisplit systému i ďalšie miestnosti vašej domácnosti. Spálňu alebo detské izby. V takom prípade firma nainštaluje len vnútorné jednotky a pripojí ich na vonkajšie zariadenie.

Multisplitový klimatizačný systém musí byť vyskladaný vždy iba z klimatizácií od rovnakého výrobcu. Vnútorné jednotky môžete potom ľubovoľne kombinovať podľa toho, aký model vyhovuje v danej miestnosti vašim požiadavkám. Avšak len tak, aby nepresiahli maximálny výkon vonkajšej jednotky.

Multisplit systém by mal byť vždy navrhnutý odborníkom. Nikdy si kombinácie multisplitových jednotiek nezostavujte sami. Systém musí zodpovedať kombinačným tabuľkám, ktoré určuje samotný výrobca klimatizácie. Pri ich porušení neposkytne na klimatizácie záruku. Klimatizácia dokonca nemusí fungovať správne a efektívne.

Stavte na inteligentné funkcie

Do rodinného domu s deťmi sa výborne hodia Samsung klimatizácie s užitočnými inteligentnými funkciami, ktoré skvalitňujú bývanie. Takéto pokročilé smart riešenia ponúka napríklad multisplitová klimatizácia Samsung od ZSE.

Vďaka funkcii Good’sleep je mimoriadne tichá. Pracuje pri hlučnosti len 16 decibelov. To pripomína zvuk šumiaceho lístia. Takže sa celá rodiny kvalitne vyspí aj počas tropických letných nocí. Okrem minimálnej hlučnosti zabezpečuje tento nočný režim aj nastavenie teploty, rýchlosti ventilátora a smeru prietoku vzduchu. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje v noci spotrebu elektrickej energie až o 36 percent.

ZSE tabulka, pr

Dajte si pozor aj na to, že plocha a počet miestností nie sú jediným faktorom pri výbere správneho výkonu klimatizácie. Je potrebné zohľadniť napríklad orientáciu miestností vzhľadom k svetovým stranám či veľkosť okien. Obývacia izba, ktorá je síce menšej rozlohy, no okná ma orientované na juhozápad bude potrebovať pravdepodobnejšie výkonnejšiu klimatizáciu ako spálňa orientovaná na sever.

„Dôležité pri výbere výkonu klimatizácie je i zateplenie domu, počet osôb žijúcich v jednej domácnosti a napríklad i elektrické spotrebiče, ktoré v danej miestnosti pravidelne využívate. Každý z týchto parametrov je pre návrh správneho výkonu klimatizácie veľmi dôležitý. Ak nebudú zohľadnené správne, môže to znížiť funkciu klimatizačnej jednotky a zároveň navýšiť prevádzkové náklady,“ dopĺňa odborník zo ZSE.

Zdroje:

https://gitnux.org/…-statistics/

https://www.zse.sk/…klimatizacie

chyba