Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu. Aj motorové palivá majú svoju evolúciu

Kým pred viac ako sto rokmi, keď sa začali vyrábať prvé palivá, neexistovali takmer žiadne požiadavky na ich kvalitu, dnes je situácia úplne iná. V článku sa dozviete niečo z histórie, ako sa líšia základné, aditivované a prémiové palivá aj ako aditíva zlepšujú ich vlastnosti. Vypočujte si tiež podcast s odborníkom na kvalitu palív a pozrite si video, v ktorom vám ukážeme, ako sa Slovnaft stará o vysokú úroveň technického zázemia svojich čerpacích staníc.

07.06.2021 00:00
Slovnaft3, PR článok, reklama, nepoužívať Foto:

Čo bolo prvé

Bol skôr spaľovací motor alebo benzín? Odpoveď je jednoznačná – spaľovací motor. Prvé autá s týmto typom motora jazdili na zmes plynov. Až v roku 1870 sa vo Viedni vydalo na cesty prvé auto poháňané kvapalinou podobnou neskoršiemu benzínu. To už na dvere klopalo 20. storočie. Vo svete vyrástli prvé rafinérie a obidve odvetvia – automobilky aj producenti palív – sa stali nerozlučnou dvojicou. Každé zdokonalenie motora si vyžiadalo zdokonalenie motorových palív. Po náraste počtu áut, ktoré sa postupne stali pre väčšinu ľudí každodennou samozrejmosťou, vstúpili do hry aj ekologické požiadavky pre motory aj palivá. Skrátka, vysokej úrovni súčasných motorov zodpovedá aj špičková kvalita súčasných motorových palív.

Slovnaft2, PR článok, reklama, nepoužívať

Tajné recepty

Základný princíp spracovania ropy je na celom svete v zásade rovnaký. V štátoch, kde sa kvalitatívne požiadavky na palivá stroho držia technických noriem, stačí rafinériám vyrábať len základové palivo. Na dosiahnutie dlhodobo optimálneho výkonu to však nestačí. Dnes majú rafinérie svojich vývojárov, ktorí vytvárajú recepty na špičkové aditivované palivá. Zloženie zmesi prísad zlepšujúcich úžitkové vlastnosti motorových palív si rafinérie pred konkurenciou dobre strážia.

Odčlenenie už vo výrobe

Ako prémiové sú často označované palivá so štandardným zložením vyrobené štandardným spôsobom, do ktorých bol dodatočne primiešaný vyšší obsah výkonnostnej prísady v porovnaní so základným aditivovaným palivom. V niektorých prípadoch sa však prémiové palivo začína od štandardného odlišovať už v procese výroby. To je aj prípad prémiového paliva zo Slovnaftu, ktoré sa vyrába iným spôsobom ako bežné aditivované palivo. Oproti nemu má aj vyšší podiel výkonnostnej prísady.

Vedeli ste, že začiatok výroby palív pred viac ako sto rokmi zachránil život veľrybám? Vypočujte si podcast s odborníkom na rozvoj rafinérskych produktov.

Slovnaft1, PR článok, reklama, nepoužívať

Prečo aditíva

Poznáme dve základné skupiny prísad do motorových palív. Prvá sa používa priamo pri výrobe na dosiahnutie základných vlastností motorových palív, druhou skupinou sú výkonnostné prísady na zlepšenie úžitkových vlastností. Je to pomyselná šľahačka na torte, ktorá zvyšuje koróznu odolnosť, má lepšiu mazivosť či výrazne znižuje penivosť. Značkové palivá obsahujú všetky potrebné prísady a nie je potrebné ich ďalšej vylepšovať, efekt môže byť dokonca opačný. Je to podobné ako v kuchyni – pozor na presolenie.

EVOTECH formula

Evolúciu palív má v sebe zakódovanú aj viaczložková výkonnostná prísada EVOTECH formula, ktorá zušľachťuje všetky palivá predávané na čerpacích staniciach Slovnaft. Jej hlavným prínosom sú čistiace vlastnosti – dokážu aj starý motor vyčistiť od úsad a udržiavať ho naďalej čistý. EVOTECH formula pre benzíny zahŕňa navyše mazivostnú prísadu, ktorá dokáže chrániť mechanické časti palivovej sústavy pred predčasným opotrebovaním, znížiť trenie a následný vznik tepla, a znížiť tak spotrebu. Aditívum tiež chráni kritické súčiastky pred koróziou. EVOTECH formula pre motorovú naftu zas obsahuje protipenivostnú prísadu, čo zvyšuje komfort pri tankovaní, a chráni kritické súčiastky pred účinkom korózie.

EVOTECH formula
benzínové motory naftové motory
-Čistiaci účinok -Čistiaci účinok
-Mazivostný účinok -Protipenivostný účinok
-Protikorózne účinky -Protikorózne účinky
Slovnaft4, PR článok, reklama, nepoužívať

Garancia kvality

Nové auto ocení kvalitu, staré vám za ňu poďakuje. Predĺžiť životnosť svojho auta môžete práve tankovaním kvalitného paliva. Na čerpacích staniciach Slovnaft sa môžete spoľahnúť, že palivo, ktoré tankujete, spĺňa tie najvyššie nároky na kvalitu pri výrobe, distribúcii aj pri uskladnení priamo na čerpacej stanici. Slovnaft sa o svoje výrobné zariadenia, produktovod, skladovacie terminály či železničné a auto-cisterny dôkladne stará. A nenecháva nič na náhodu ani v koncovke – na čerpacích staniciach pravidelne mení výdajné stojany a čistí nádrže na palivá. Pozrite si video a nazrite do jednej z nich.

chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy