Rodina s vážne chorým dieťaťom potrebuje svetielko nádeje

30.03.2020 00:00
Svetielko nádeje, PR článok, nepoužívať
Autor:

Občianske združenie SVETIELKO NÁDEJE už 17 rokov pomáha vážne chorým deťom a ich rodinám. Aj vďaka jeho pomoci sa uzdraví až 80 % onkologicky chorých detí. V týchto dňoch môže každý z nás pomôcť poukázaním 2 % z dane práve Svetielku nádeje.

„Pri včasnom zachytení ochorenia má dnes detský pacient veľkú šancu na vyliečenie. V samotných začiatkoch úsilia o liečbu detskej rakoviny bola iba asi trojpercentná šanca. Dnes, vďaka moderným liečebným postupom a podpornej starostlivosti, je to 80 %,“ vysvetľuje Pavel Bician, predseda občianskeho združenia SVETIELKO NÁDEJE a primár Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU v DFNsP Banská Bystrica.

Pavel Bician, predseda občianskeho združenia...
Pavel Bician, predseda občianskeho združenia SVETIELKO NÁDEJE a primár Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU v DFNsP Banská Bystrica Autor: Svetielko nádeje

SVETIELKO NÁDEJE doteraz poskytlo pomoc viac ako 650 deťom s onkologickým a iným vážnym ochorením a ich rodinám. V roku 2019 napríklad v rámci prepravnej služby jeho pracovníci uskutočnili 598 bezplatných prepráv na vyšetrenia a zákroky. Na Slovensku a do zahraničia najazdili vyše 140 tisíc kilometrov. Združenie podporilo nákup liekov pre detských pacientov sumou vyše 22 tisíc eur. Pomáha aj samotnej nemocnici a to hlavne materiálno-technickým vybavením a podporou vzdelávania lekárov a sestier.

„Dnes je neporovnateľne lepšia kvalita prostredia na detskej onkológii ako tomu bolo pred 20 rokmi, keď som sa liečil ja. Rovnako je vďaka takým organizáciám ako SVETIELKO NÁDEJE omnoho lepšia aj podpora rodinám, v ktorých je onkologicky choré dieťa. Je vidieť, že sa urobil veľký posun a nezabúda sa ani na psychologickú a sociálnu pomoc,” skonštatoval bývalý detský onkologický pacient Peter Kysel.

SVETIELKO NÁDEJE je vo viacerých smeroch unikátom. V minulom roku spustilo pilotný projekt kanisterapie, ktorý ako jediný svojho druhu na Slovensku získal povolenie na prevádzku v nemocnici. Deti tak mohli zažiť priaznivé účinky psíkov až 31 krát. Združenie tiež prevádzkuje jediný detský mobilný hospic na území stredného Slovenska. V minulom roku sa hospicový tím staral o 14 detí, uskutočnil 183 návštev a najazdil za pacientmi takmer 20 tisíc kilometrov.

Tento rok podporila SVETIELKO NÁDEJE aj herečka Mária Bartalos s manželom Adriánom: „Obaja máme radi deti a odkedy sme sa stali rodičmi, dokážeme sa omnoho viac vcítiť aj do iných rodičov. Samozrejme, že si najviac prajeme, aby všetky deti na svete boli zdravé a šťastné a keď pre to môžeme niečo urobiť, určite neváhame.”

Autor: Boris Németh

Viac o Svetielku nádeje sa môžete dozvedieť na www.svetielkonadeje.sk

Autor: Svetielko nádeje
Autor: Svetielko nádeje
Autor: Svetielko nádeje
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku