Rozhovor vám prináša poisťovňa Union, ktorá vás podrží na každej ceste!
Jarné prázdniny sú jedinečné v tom, že sa pri priaznivých podmienkach dá ísť na lyže a užiť si ešte posledné zimné radovánky alebo sa za pár hodín lietadlom dostanete niekam do tepla a môžete si vychutnať skutočne jarné, či dokonca letné počasie. Čo uprednostňuje vaša rodina? Ticho a izoláciu v horskej chate s výhľadom na les alebo pomalé dni pri mori s knihou a šumom vĺn? (a krikom detí v oboch destináciách)
Marika: Pre nás sú jarné prázdniny skvelou príležitosťou vybrať si medzi aktívnym oddychom na horách spojeným s lyžovaním, sánkovaním a kúpaním sa v horúcich prírodných prameňoch alebo objavovaním exotických destinácií – pre nás najradšej v Juhovýchodnej Ázii, ktorú máme najradšej.

Aké sú vaše tipy na ideálne destinácie pre strávenie jarných prázdnin a prečo?
Marika: Na lyžovačku sa radi vraciame do Jasnej, pretože milujeme Liptov, kde sa radi zastavíme v prírodných horúcich prameňoch v Kalamenoch. Nájdete tam voľne prístupné termálne jazierko s príjemne teplou vodou po celý rok. Nachádza sa pod Liptovským hradom, čo umožňuje spojiť kúpanie s nenáročnou túrou. Ďalšie krásne miesto je v Liptovskom Jáne v Kadi. Je tam prírodný prameň s minerálnou vodou, ktorá má priaznivé účinky na pohybový aparát a je ideálny na krátky relax počas výletu. Pravidelne chodíme aj do Bachledovej doliny, kde sú výborné podmienky aj pre malé deti a samozrejme nevynechávame ani Vysoké Tatry.
Ak nás láka teplo, dávame prednosť miestam, kde môžeme spoznať miestnu kultúru, gastronómiu a podniknúť množstvo výletov od turistiky až po safari. Najradšej chodíme do Juhovýchodnej Ázie, kde sa dá nájsť skutočne všetko. Ak sa však necítite na taký dlhý let, tak odporúčam Maroko (5 hodinový let), Dubaj (5,5 hodinový let) alebo novú destináciu v Egypte, Marsa Matrouh (4 hodinový let). Sú tam krásne biele pláže a ukážkovo tyrkysové more. No podmorský život tam nie je taký pestrý ako v Červenom mori.

Počas jarných prázdnin sú ceny leteniek, aj ubytovania drahšie – máte nejaké tipy a triky, ako na týchto položkách ušetriť? Ako veľmi v predstihu treba plánovať prázdninové cesty?
Marika: Áno, je to pravda, ceny sú vyššie, avšak nie až tak vysoké ako napríklad počas Veľkej noci, alebo Vianoc a Silvestra. Letenky kupujeme v predstihu niekoľkých mesiacov. Ak máme striktne daný termín jarných prázdnin prípadne pár dní naviac, tak si vyberieme hneď niekoľko destinácií, ktoré nás lákajú a striehneme na letenky v akcii. Väčšinou sme si letenky pre jarné prázdniny nakúpili už v novembri-decembri, no stalo sa nám, že sme mimoriadne lacné letenky na Filipíny kúpili s 9– mesačným predstihom. Aspoň sme mali viac času na plánovanie tejto cesty. Cestovanie na vlastnú päsť je častokrát lacnejšie ako cez cestovnú agentúru a 3 týždne v Ázii môžu rodinu pokojne vyjsť menej ako 10 dní all inclusive v Turecku cez cestovku.
Beriete svojim deťom na prázdniny aj učebnice?
Marika: Keďže naše cesty sú často o pár dní dlhšie ako prázdniny, vždy sme brali so sebou aj učebnice a pracovné zošity. Prakticky celé školské tašky.

Plánujeme si to totiž tak, aby sme využili celé prázdniny, k tomu pridáme nejaký ten víkend a zrazu je z toho aj 18 dní voľna – avšak deti vymeškajú len 5 dní školy. Učivo sme dobrali buď každé ráno po troške pred našimi výletmi alebo počas presunov medzi výletmi.
Praktizujete počas prázdnin aj digitálny detox alebo si všetko fotíte, natáčate a zdieľate s blízkymi a fanúšikmi?
Marika: Fotíme, natáčame a nahrávame si hlasové správy, aby sme nezabudli na žiaden tip, ktorý chceme uviesť v našich cestovateľských sprievodcoch, ktorých máme už 10.

Vyhľadávate počas dovoleniek gurmánske špeciality, kvalitnú kávu, originálne miestne jedlá? Kde ste mali najlepšie, najzaujímavejšie a naopak najhoršie jedlo na svete?
Marika: Veľmi. Sme veľkí fanúšikovia jedál, hlavne exotických chutí. Milujeme rôzne kombinácie, nové koreniny, ochutnávame všetko čo sa dá a čo nám častokrát miestni ponúknu ako ich špecialitu.

Naozaj ochutnávate všetko? Aj čudné veci?
Marika: Aj veľmi čudné veci! Od morských ježkov na Srí Lanke, cez tarantule v Kambodži, či kačacie embryo na Filipínach! V Singapure sme napríklad ochutnali durian. Je to ovocie, známe svojím silným zápachom, ktoré smrdí tak, že je v niektorých verejných priestoroch dokonca zakázané ho prenášať (hlavne v metre). Nám veľmi chutil, dokonca sme mali aj durianovú zmrzlinu. No a vo Švédsku sme si pochutnali na surströmmingu. Sú to fermentované slede so silným zápachom a my sme ich našťastie konzumovali v exteriéri.

Ak niekam cestujete na kratší čas – teda povedzme na týždeň, čo je dĺžka jarných prázdnin, s akou batožinou cestujete? Ak len s príručnou, aké sú vaše rady na efektívne balenie sa? Čoho sa pokojne vzdáte a bez čoho sa nezaobídete?
Marika: Čím sú chlapci starší, tým menej vecí potrebujeme. Samozrejme, k moru, alebo do teplých krajín toho človek všeobecne nepotrebuje veľa. Plavky, zopár tričiek, pokrývku hlavy, slnečné okuliare, opaľovací krém. Čo chýba, dokúpime. Z Madagaskaru sme odchádzali s poloprázdnymi kuframi. Tam sme rozdali deťom prakticky celú garderóbu od topánok, až po slnečné okuliare. Nikdy nám však nechýba poriadne naplnená lekárnička. Tú sme si za roky nášho cestovania vyšperkovali do detailov a nezaskočí nás na cestách žiadne nežiadúce ochorenie.

Stalo sa Vám už, že ste pre chorobu nakoniec na žiadnu dovolenku nešli? Ako ste riešili storno zaplatených poplatkov?
Nikdy sa nám nestalo, že sme nemohli vycestovať. Obávala som sa dlhé roky kiahní, ktoré bola v plnom prúde v škôlke práve v období februára, kedy sme sa pomaly chystali na cesty do Juhovýchodnej Ázie. Všetci bodkovaní, len naši chlapci nič. Mali tak silnú imunitu, že kiahne dostali až v pubertálnom veku. Vždy máme pre istotu prikúpené storno poistenie leteniek, nakoľko práve letenky sú najvyššia položka pri cestovaní na vlastnú päsť.

Cestujete s celoročným cestovným poistením alebo si kupujete na každú cestu zvlášť a pripoisťujete si riziká podľa toho, aká bude tá dovolenka?
Áno, väčšinou sa na každú cestu pripoisťujeme zvlášť a taktiež si pripoisťujeme riziká podľa danej destinácie a aktivít, ktoré nás tu čakajú. Už dlhé roky využívame poistenie od Unionu. Foto zdroj: www.cestujsdetmi.sk
Juhovýchodná Ázia – Top 3 destinácie z blogu Cestuj s deťmi
Kambodža – Koh Rong Samloem
Tento pokojný ostrov je ideálny na únik od davov turistov. Ponúka biele pláže, krištáľovo čistú vodu a autentické miestne zážitky. Perfektné na február a marec, keď je počasie suché a teplé.
Srí Lanka
Ostrov ideálny pre rodiny s deťmi, kde zažijete všetko: nádherné pláže, kde sa môžu deti učiť surfovať, výlety medzi čajovými plantážami a tiež safari. Medzi top výlety odporúčame návštevu Sigiriye – leviej skaly s úžasným výhľadom, čajové plantáže v Nuwara Eliya a ikonickú železničnú trasu z Kandy do Ella. Ak hľadáte dobrodružstvo, safari v Yala National Park ponúka možnosť vidieť leopardy, slony a iné divoké zvieratá v ich prirodzenom prostredí.
Indonézia – Plavba po národnom parku Komodo
Jedinečný zážitok z plavby okolo ostrovov Komodo, kde môžete vidieť zaujímavé varany komodské a šnorchlovať v koralových záhradách. Február a marec sú ideálne pre pokojné more a jasné dni. V rámci Indonézie tiež odporúčame Lombok a tri blízke ostrovy Gili, ktoré sme si zamilovali.