Skrytý poklad Stredomoria s krištáľovými plážami a bohatou históriou

25.06.2024 00:00

Favignana, najväčší z Egadských ostrovov, ktorý sa nachádza západne od pobrežia Sicílie v Stredozemnom mori. Ak chcete načerpať jedinečnú atmosféru tohto ostrova, poďte s nami preskúmať jeho krásy.

Foto: Pravda
Favignana, Sicilia

Tento očarujúci ostrov je známy svojou jedinečnou kombináciou prírodnej krásy, historického dedičstva, pokojným životným štýlom a nadobudnete tu autentický sicílsky zážitok. Či už hľadáte dobrodružstvo, kultúrne objavy alebo len oddych na pláži, ostrov má čo ponúknuť každému návštevníkovi.

Favignana je ľahko prístupná trajektom zo sicílskeho mesta Trapani, ktoré má pravidelné spojenie s ostrovom. Najlepší čas na návštevu je od neskorej jari do začiatku jesene, keď je počasie príjemné a more ideálne na kúpanie. Trajekty z prístavu premávajú každú hodinu. Najskorší odchod je o 06:50 ráno, a posledný odchod z Trapani je o 21:00. Cesta trvá priemerne 34 minút. Lístky odporúčame kúpiť aspoň deň vopred, priamo na mieste, kde môžete bez problémov zaplatiť platobnou kartou Visa.

Po príchode na Favignanu môžete využiť rôzne spôsoby dopravy po ostrove:

  • Bicykel: Populárna voľba, môžete si ho požičať v prístave.
  • Skúter: Ideálny na objavovanie ostrova.
  • Auto: K dispozícii sú aj autopožičovne.
  • Verejná doprava: Miestne autobusy premávajú medzi hlavnými bodmi ostrova.
Jednoznačnou voľbou pre nás boli bicykle, ktoré nám ponúkali ihneď po vystúpení z trajektu. Ak si myslíte, že by ste jazdu na klasickom bicykli nezvládli, k dispozícii mali aj elektrobicykle.
Lido Burrone
+11

A tak sa začalo, naše spoznávanie ostrova.

Favignana je známa svojimi krištáľovo čistými vodami, nádhernými plážami a malebnými zátokami. Medzi najpopulárnejšie pláže patrí Cala Rossa, ktorá je často považovaná za jednu z najkrajších pláží v Taliansku. Jej biela piesčitá pláž a tyrkysová voda lákajú turistov z celého sveta. Cala Azzurra a Lido Burrone sú ďalšie obľúbené miesta, kde návštevníci môžu relaxovať a užívať si slnko.

Samozrejme nechýba, ani výborná káva a skvelá gastronómia založená na čerstvých morských plodoch, miestnych produktoch a tradičných receptoch. Tuniak je hlavnou surovinou v mnohých jedlách, a návštevníci si môžu vychutnať rôzne špeciality ako carpaccio di tonno (tuniakové carpaccio) alebo pasta con bottarga (cestoviny s tuniakovým kaviárom). Okrem tuniaka sú obľúbené aj ďalšie morské plody, ako napríklad langusty, krevety a mušle, ktoré naozaj stoja za ochutnanie. Čo sme veľmi ocenili, je možnosť platiť platobnou kartou Visa prakticky na celom ostrove.

Foto: Pravda
Favignana, Sicilia

Favignana má bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Ostrov bol obývaný už v prehistorických časoch a jeho strategická poloha z neho robila významné miesto v rôznych historických obdobiach. Najznámejšou historickou pamiatkou na ostrove je bývalá tuniaková továreň, Tonnara di Favignana, ktorá bola jednou z najväčších a najvýznamnejších v Stredomorí. Dnes je továrenský komplex premenený na múzeum, ktoré návštevníkom ponúka pohľad do tradičných metód lovu a spracovania tuniakov.

Na ostrove sa tiež nachádza niekoľko historických kostolov a pevností. Castello di Santa Caterina, stredoveká pevnosť na vrchole kopca, ponúka úchvatný výhľad na celý ostrov a okolitý oceán.

Castello di Santa Caterina Foto: Pravda
Favignana, Sicilia Castello di Santa Caterina

Ostrov je známy svojim pokojným a tradičným spôsobom života. Miestni obyvatelia sú priateľskí a hrdí na ich kultúru a tradície. Preto, ak hľadáte únik od ruchu veľkomiest a túžite po autentickom sicílskom zážitku, je to ideálne miesto pre Vás.

chyba