Brána do Sicílie, kde sa stretávajú dejiny, kultúra a prírodné krásy

18.06.2024 00:00

Taliansko patrí medzi tri najobľúbenejšie európske destinácie Slovákov na letnú dovolenku, preto sme sa rozhodli spoznať aspoň časť tejto krajiny na vlastnej koži.

Foto: Pravda
Trapani, Sicilia

Trapani, mesto na severozápade Sicílie vás očarí svojou atmosférou, palácmi a možnosťou výletov na okolité ostrovy.

Nezabudnuteľný výlet, plný zážitkov a dojmov sme započali na bratislavskom letisku. Cesta na Sicíliu trvala len niečo vyše 2 hodín.

Po pristátí na letisku Marsala, sme mali do mesta Trapani viacero možností prepravy (autobus, taxi alebo prenájom auta). My sme sa rozhodli pre najrýchlejšiu z možností a to taxi, pričom jednotná cena z letiska do mesta Trapani bola 30 eur. Platba bola možná len v hotovosti, čo nás mierne zaskočilo, nakoľko v dnešnej dobe sa s tým už prakticky nestretávame a sme bezhotovostní. Cesta z letiska do centra mesta bola rýchla a o približne 20 minút sme boli na mieste.

Mesto sme si na prvý pohľad zamilovali. Privítalo nás očarujúcou atmosférou s malebnými uličkami a nádychom romantiky.

Nakoľko sme mali vopred pripravený plán dovolenky, jednou z prvých zástaviek bol prístav, ktorý je hlavnou bránou pre trajekty na Egadské ostrovy. Nachádza sa v centre mesta a je ľahko dostupný pešo, autom alebo verejnou dopravou. Ak by ste sa vybrali autom, nie je problém s platením parkovného, pretože na každom rohu nájdete parkovacie automaty s možnosťou platby kartou.

Z množstva nádherných ostrovov sme si vybrali ostrov Favignana.

Lístky na trajekt sme si zakúpili na mieste, ale môžete si ich objednať aj online alebo prostredníctvom cestovných kancelárií. Odporúčam rezervovať lístky aspoň deň vopred, najmä počas letnej sezóny, kedy býva vyšší dopyt. Zakúpenie lístkov bolo naozaj veľmi rýchle, jednoduché a vôbec nepotrebujete hotovosť. Vyskúšali sme platbu kartou Visa. Platba prebehla bez problémov a lístky nám zaslali prostredníctvom SMS.

Foto: Pravda
Trapani, Sicilia

So zakúpenými lístkami sme spokojne pokračovali v spoznávaní krás mesta. Úzke uličky nás previedli okolo krásnych barokových kostolov, katedrál a elegantných palácov. Jednou z nich je Katedrála San Lorenzo. Táto baroková katedrála je jedným z najdôležitejších kostolov v meste. Je známa svojím nádherným interiérom a umeleckými dielami.

Blízko katedrály je aj kostol Chiesa del Purgatorio, kde sú uložené slávne sochy, ktoré sa používajú počas procesie Misteri, jedného z najdôležitejších náboženských podujatí v Trapani.

Ocitli sme sa na hlavnej ulici starého mesta- Corso Vittorio Emanuele. Pešia zóna plná obchodov, kaviarní a reštaurácií.

Foto: Pravda
Trapani, Sicilia

Nakoľko je Trapani známe svojimi korálovými a šperkovými dielňami, nenechali sme si ujsť ani návštevu obchodu a dielne, kde sa tieto tradičné sicílske šperky vyrábajú. Našli sme tu množstvo krásnych suvenírov a nejeden sme si odtiaľ odniesli. Čo sme naozaj ocenili, je, že všade sa dá platiť kartou Visa.

Deň sme zakončili v jednej z mnohých tradičných sicílskych reštaurácií, kde sme si vychutnali miestne špeciality ako couscous alla trapanese, arancini, čerstvé morské plody a tradičný sicílsky dezert cannoli.

Foto: Pravda
Trapani, Sicilia

Trapani, mesto bohaté na kultúru, históriu a prírodné krásy, čo z neho robí fascinujúcu destináciu pre každého cestovateľa. Dychberúci západ slnka bol už len čerešničkou na torte v nasávaní talianskej atmosféry.

Top miesta a aktivity v Trapani, ktoré by ste nemali vynechať:

1. Staré Mesto: Prejdite úzkymi uličkami starého mesta, kde nájdete historické pamiatky a trhy.

2. Katedrála San Lorenzo: Navštívte najväčší kostol v Trapani z 17. storočia.

3. Madonna di Trapani: Obdivujte sochu Madonny, patrónky mesta.

4. Erice: Starobylé mesto Erice, ktoré sa nachádza na hore nad Trapani, je skvelým výletom. Ponúka nádherné výhľady na pobrežie a ostrovy Egadi, ako aj stredoveké uličky a historické budovy.

5. Ostrovy Egadi: Ostrovy Favignana, Levanzo a Marettimo sú ľahko dostupné trajektom z Trapani. Sú ideálnym miestom na výlety, kúpanie a potápanie v krištáľovo čistých vodách.

6. Veža Ligny: Historická veža s výhľadom na more.

7. Celodenný výlet do Palerma: Z Trapani môžete autobusom vyraziť do Palerma a objaviť jeho krásy.

8. Múzeum Pepoli: Toto múzeum sa nachádza v bývalom kláštore karmelitánov a ponúka zbierky umenia, šperkov a historických artefaktov, ktoré dokumentujú bohatú históriu oblasti.

9. Soľné pláne: Soľné pláne pri Trapani sú fascinujúcim miestom na návštevu. Môžete sa prejsť okolo solivarov, pozorovať tradičné spôsoby získavania soli a navštíviť Múzeum soli.

10. Pláže: Trapani a jeho okolie ponúkajú niekoľko krásnych pláží, kde si môžete oddýchnuť a užiť si sicílske slnko.

+4
chyba