Objavte nevšedné Kapverdy, exotický raj na dosah z Bratislavy

Preplnené európske letoviská verzus plážová idylka, nedotknutá otravnou komerciou. Čo tak vymeniť Stredozemné more za čaro ďalekej exotiky?

19.06.2024 00:00
1 Santa Maria Kapverdy, pr, nepouzivat Foto:
Mestečko Santa Maria na ostrove Sal je srdcom Kapverd.

Kapverdské ostrovy majú na európskeho turistu osviežujúci, takmer liečivý účinok. Kúpanie na idylických snehobielych plážach vystriedate za nespútanú jazdu džípom po púšti, preplnené atrakcie vymeníte za divadlo pod hladinou mora. Kto hľadá vyváženú kombináciu relaxu, dobrodružstva a správnej porcie “inakosti”, nech si už toto leto naordinuje Kapverdy. Nie sú vôbec tak nedostupné, ako si myslíte…

Nádherné horské pásmo Serra da Malagueta na... Foto: SHUTTERSTOCK
2 Serra de Malagueta Kapverdy, pr, nepouzivat Nádherné horské pásmo Serra da Malagueta na ostrove Santiago.

Kapverdy priamo z Bratislavy

Kapverdské ostrovy ležia hlboko v Atlantickom oceáne, pri západnom pobreží Afriky, zhruba 570 km od Dakaru v Senegale. Najpohodlnejším spôsobom, ako si užiť Kapverdy naplno, je dovolenka letecky z Bratislavy. S CK Kartago tours ste za 9 hodín na ostrove Sal a za 7 h 25 minút na ostrove Boa Vista.

Týždňová all inclusive dovolenka vás pritom môže vyjsť už od 699 €/os, čo je luxusná cena za vzdialenú exotiku. Kapverdy sú výbornou alternatívou ku Kanárskym ostrovom či Karibiku, len s tým rozdielom, že tunajšie pláže vám poskytnú oveľa viac súkromia a nerušenej romantiky…

Takmer ľudoprázdne pláže vyzývajú na romantické... Foto: SHUTTERSTOCK
3 Plaze Kapverdy, pr, nepouzivat Takmer ľudoprázdne pláže vyzývajú na romantické prechádzky.

Tip na hotel: 4,5* Hotel Occidental Boavista Beach sa nachádza priamo pri širokej piesočnatej pláži Praia de Chaves. Nízke budovy v talianskom štýle obklopuje krásna udržiavaná záhrada a niekoľko bazénov. Výhodou je aj Mango klub pre deti s česky alebo slovensky hovoriacimi animátormi. Cena za 7 nocí s all inclusive v termíne 24. 6. – 2. 7. teraz s last minute zľavou od 1288€/os.

Hotel Occidental Boavista Beach na ostrove Boa... Foto: Kartago.sk
4 Hotel Occidental Boavista Beach Kapverdy, pr, nepouzivat Hotel Occidental Boavista Beach na ostrove Boa Vista.

Snehobiele pláže s karibskou atmosférou

Pláže, pláže, pláže… To je hlavný dôvod, prečo turisti milujú Kapverdy. Turizmom nepobozkané ostrovy vynikajú kilometrami piesočnatých pláží, ktoré vám doprajú dostatok slnka po celý rok. Vďaka blankytnému Atlantiku, palmám, lagúnam a prírodným bazénom majú osobité čaro.

Prekvapivé je, že aj keď ste v trópoch, vďaka čerstvému vzduchu, vanúcemu z Atlantiku, vám nikdy nebude príliš horúco. Z vodných športov je najpopulárnejšie surfovanie v náveterných ostrovoch, šnorchlovanie a potápanie. Pod hladinou sa odvíja nádherné farebné divadlo: exotické ryby, langusty, menšie žraloky a korytnačky morské, nad hladinou zas delfíny či veľryby. Pestrý život, ako má byť…

Santa Maria je malebné mestečko s trhmi a... Foto: SHUTTERSTOCK
5 Santa Maria Kapverdy, pr, nepouzivat Santa Maria je malebné mestečko s trhmi a starou štvrťou.

Každý ostrov je iný

Mágia ostrovov spočíva v tom, že každý je niečím výnimočný. Na ostrove Santiago nájdete večne zelené hory, zatiaľ čo ostrov Boa Vista vás očarí krásnymi, odľahlými plážami s kokosovými palmami a “žraločou” zátokou Bahia das Gatas. São Vicente je kultúrnym centrom Kapverd s bohatou umeleckou scénou, Fogo zas ponúka výstup na úpätie najvyššej hory súostrovia, vyhasnutej sopky Pico do Fogo (2 829 m.n.m.).

Zátoka Buracona na ostrove Sal predstavuje... Foto: SHUTTERSTOCK
thumbnail 6 Zatoka Buracona ostrov Sal Kapverdy, pr, nepouzivat Zátoka Buracona na ostrove Sal predstavuje fascinujúci stret oceánu a skál.

Na ostrove Santiago sa môžete prejsť prvý európskym mestom v trópoch Cidade Velha z 15. storočia, ktoré je pod ochranou UNESCO. Medzi hlavnými ostrovmi Santiago, São Vicente, Fogo a Santo Antão, premávajú trajekty, prenajať si však môžete aj katamarán či plachetnicu.

Pohľad na vyhasnutú sopku Pico de Fogo s výškou... Foto: Kartago.sk
thumbnail 7 Pico de Fogo Kapverdy, pr, nepouzivat Pohľad na vyhasnutú sopku Pico de Fogo s výškou 2 829 m. n. m.

Ostrov Sal, ideálny plážový detox od civilizácie

Turistické srdce Kapverd je mestečko Santa Maria na južnom pobreží ostrova Sal. Nájdete tu niekoľko moderných ubytovacích rezortov, reštaurácií a krásne piesočnaté pláže. Jednou z nich je aj tzv. Čierna Pláž, pokrytá lávovými kameňmi. Z aktivít si budete môcť každý deň zvoliť inú zábavu, od cyklistiky, štvorkoliek, potápania, jazdy na koňoch, zipline až po športový rybolov či windsurfing. Zážitkom je aj okružná jazda ostrovom na džípoch.

Jednou z top atrakcií na ostrove Sal sú soľné bane Pedra de Luma. Nachádzajú sa vo vnútri starého sopečného krátera, čo samo o sebe predstavuje jedinečný geologický fenomén. Mnoho návštevníkov sem prichádza, aby sa okúpalo v slanej vode, ktorá má vysoký obsah minerálov a pôsobí priaznivo na pokožku. Večer si v miestnych reštauráciách a baroch môžete posedieť pri živej hudbe a stráviť noc pri karibských a latinskoamerických rytmoch.

Kúpanie v soľných jazerách Pedra de Lume... Foto: Kartago.sk
8 Pedra de Lume Kapverdy, pr, nepouzivat Kúpanie v soľných jazerách Pedra de Lume pripomína účinkami Mŕtve more.

TIP na hotel: 4* hotel Oásis Atlântico Belorizonte predstavuje komplex drevených bungalovov v typickom miestnom štýle. Je situovaný na pláži v blízkosti vyhľadávaného mestečka Santa Maria. Pre deti je zabezpečený klub Funtázia. Cena za 7 nocí s all inclusive v termíne 24. 6. – 2. 7. teraz s last minute zľavou od 1206 €/os.

Hotel Oásis Atlântico Belorizonte na ostrove... Foto: Kartago.sk
thumbnail 9 Hotel OA Belorizonte ostrov Sal Kapvredy, pr, nepouzivat Hotel Oásis Atlântico Belorizonte na ostrove Sal leží priamo na pláži Santa Maria.

Pozrite si výber hotelov v dovolenkovej oblasti Kapverdy Sal.

Ostrov Boa Vista, raj korytnačiek i veľrýb

Veľkou atrakciou okrem 1000 druhov pestrofarebných rýb sú najmä morské korytnačky a veľryby, ktorých je v tunajších vodách vďaka ideálnemu prostrediu veľké množstvo. Nekonečne dlhé pláže, vrátane vyhlásenej 18 km dlhej pláže Santa Monica Beach, budete mať takmer sami pre seba. Protiklad k vodnej zábave tvoria výlety buginami po pieskových dunách púšte Viana , ktorá stvorila fotogenické prírodné scenérie.

Najväčším mestom ostrova je Sal Rei – niečo ako tichšia verzia letoviska Santa Maria. Mesto okrem kostola a kaplnky nevyniká pamiatkami, no môžete si vychutnať prechádzku pestrofarebnými uličkami, zájsť na trh alebo sa okúpať v priezračnej vode pláže Estoril. TIP: Nájdite si svoj “srdcový” hotel na ostrove Boa Vista.

Vydajte sa do púšte Viana na ostrove Boa Vista... Foto: Kartago.sk
10 Pust Viana Kapverdy, pr, nepouzivat Vydajte sa do púšte Viana na ostrove Boa Vista na štvorkolkách.

Cidade Velha s európskou atmosférou

Nežný závan Európy pocítite na ostrove Santiago v meste Cidade Velha. Mesto pochádzajúce z 15. storočia bolo prvou európskou koloniálnou základňou v trópoch a vy si tu môžete pozrieť niektoré pôsobivé pozostatky pôvodného usporiadania ulíc, vrátane dvoch kostolov, kráľovskej pevnosti a námestia Pillory so zdobeným mramorovým stĺpom zo 16. Storočia.

Mesto Cidade Velha na ostrove Santiago je pod... Foto: SHUTTERSTOCK
11 Cidade Velha Kapverdy, pr, nepouzivat Mesto Cidade Velha na ostrove Santiago je pod ochranou UNESCO.

Guláš po kapverdsky i sladké želé z papaye

Ako chutia Kapverdy? Ako keď vezmete to naj z kreolskej, portugalskej, africkej a brazílskej gastronómie. Väčšina jedál sú výživné “eintopfy,” resp. jedlá varené v jednom hrnci. Národným jedlom je Cachupa, čo je miestny ekvivalent gulášu z fazule, kukuričných zŕn, zeleniny a rýb alebo mäsa. Obľúbené sú aj polievky, napríklad Canjo, hustá kuracia polievka s ryžou, cibuľou a mrkvou.

Pochutnáte si aj na takých delikatesách ako carpachio zo surového tuniaka a množstve morských plodov, vrátane homára. Zo sladkých jedál ochutnajte napr. kozí syr poliaty medom a dochutený pyré z tropického ovocia, rozmanité ovocie vrátane guajavy, manga a kokosových orechov a chutné želé Doce de Papaya.

Zo sladkej papáje vyrábajú miestni džemy, želé... Foto: Unsplash.com
12 Sladka papaya Kapverdy, pr, nepouzivat Zo sladkej papáje vyrábajú miestni džemy, želé i dezerty.

Kapverdy za atraktívne ceny: využite last minute zľavy

Exotické Kapverdy ešte len čakajú na objavenie. Sú ako stvorené na relax a dokonalý detox od rušnej civilizácie. Oddych v kvalitných hoteloch, snehobiele pláže bez davov turistov a unikátna atmosféra sú ako liečivý obklad na uponáhľanú “západniarsku” dušu. Nenechajte si ujsť Kapverdy last minute s CK Kartago tours a využite výhodné last minute zľavy, ktoré platia len niekoľko dní.

chyba