Grécki favoriti tohtoročnej letnej dovolenky

Viete, ktoré sú najobľúbenejšie grécke ostrovy pre slovenských dovolenkárov a prečo? Pozreli sme sa na tohtoročné trendy podľa rezervácií najväčších cestovných kancelárií a zopár dôvodov, prečo by ste ich návštevu nemali vynechať.

16.05.2024 00:00
thumbnail Shutterstock Grecko EVIA... Foto:
Grécko EVIA Lichadonisia

Kréta

Najväčší grécky ostrov, bohatý na históriu, kultúru a prírodné krásy. Ponúka návštevníkom veľké množstvo atraktívnych miest pre výlet. Navštíviť sa oplatí jedinečnú minojskú archeologickú lokalitu, palác v Knosse. Jedno z najvýznamnejších múzeí v Grécku, obsahujúce rozsiahlu zbierku minojských artefaktov vrátane fresiek, keramiky a šperkov sa nachádza v meste Heraklion. Večer zas vynikne krása starého mesta Chanie, s úzkymi uličkami, tradičnými tavernami a benátskym prístavom s majákom z 16. storočia, kde odporúčame pozorovanie západu slnka pri pohári gréckeho vína. Kréta je zároveň známa svojimi úchvatnými plážami. Vynechať by ste nemali pláž Elafonissi s ružovým pieskom a plytkou tyrkysovou vodou, ktorej ružové sfarbenie piesku spôsobili malé fragmenty rozdrvených červených a ružových mušlí a koralov. Za rovnako nádhernú je možné považovať lagúnu Balos s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou. Je jednou z najkrajších a najikonickejších prírodných lokalít na Kréte. Nachádza sa na severozápade Kréty a je dostupná loďou alebo pešo. V blízkosti lagúny sa nachádza ostrov Gramvousa, ktorý je známy svojou historickou pevnosťou postavenou Benátčanmi v 16. storočí.

Zaujímavosť z ostrova Kréta

Kréta Elafonissi pláž Foto: TIPtravel
thumbnail TIPtravel Kreta Elafonissi plaz, pr,nepouzivat Kréta Elafonissi pláž

Vedeli ste, že Minojská civilizácia na Kréte, ktorá prekvitala približne medzi rokmi 2600 až 1100 pred naším letopočtom, bola jednou z najpokročilejších starovekých civilizácií a vyvinula sofistikovanú kanalizačnú sústavu? Tá bola staršia než rímska kanalizačná sústava.

Tip na dovolenkové pobyty na ostrove Kréta

Rhodos

Ostrov s bohatou históriou, vrátane stredovekého mesta Rhodos, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Prejdite sa po dláždenej ulici Rytierov (Ippoton), navštívte palác veľmajstra (Kastello) a obdivujte krásne zachované hradby mesta. Za návštevu stojí i samotný prístav, kde môžete obdivovať najdrahšie jachty sveta, ktoré ostrov často navštevujú.

Za klenot ostrova je však možné považovať mestečko Lindos, na ktoré je najkrajší výhľad z Akropoly Atény Lindskej. Mestečko je známe svojimi tradičnými domami s vnútornými nádvoriami a mozaikovými podlahami, strešnými reštauráciami a úzkymi uličkami plnými obchodíkov. Kúpanie tu doporučujeme v malebnej zátoke s čistou vodou a malým kostolíkom zasväteným svätému Pavlovi, ktorá patrí do top 5 najkrajších pláží ostrova. Medzi tie ďalšie patria pláže Tsambika s jemným žltým pieskom len na skok od neďalekej Kolymbie. Náš tip: na približne 300 m vysokej hore je kostolíček Moni Tsambika , ku ktorému vedú upravené schody a z tohto miesta je jeden z najkrajších výhľadov ostrova a na pláž samotnú. Zátoka Anthony Quinn pomenovaná po slávnom hercovi Anthony Quinnovi, ktorý sa do nej zamiloval počas natáčania filmu „The Guns of Navarone“ sa stala vďaka filmu kultovou. Pláž vo Faliraki je jednou z najrušnejších a najdlhších pláží na Rhodose a odporúčať ju môžeme hlavne pre nekonečné možnosti zábavy a aktivít. Nakoniec sme si nechali pláž Prasonisi, pieskom prepojujúcu pevninu s malým ostrovom Prasonisi, ktorej typickou kulisou sú desiatky až stovky farebných plachiet windsurfingov a krídel kitesurfingov, ktoré tu majú najlepšie podmienky na ostrove.

Rhodos Tsambika Foto: TIPtravel
thumbnail TIPtravel Rhodos Tsambika plaz, pr,nepouzivat Rhodos Tsambika

Zaujímavosť z ostrova Rhodos

Vedeli ste, že Kolos Rhodský, obrovská socha boha Hélia, bol jedným zo siedmich divov starovekého sveta, vysoká približne 33 metrov a stál len 54 rokov, kým bol zničený zemetrasením v roku 226 pred naším letopočtom? Aj keď bola socha zlomená, jej fragmenty ležali na zemi ešte ďalších 800 rokov a boli obdivované mnohými návštevníkmi, kým ich nepredali arabskí dobyvatelia ako šrot v 7. storočí.

Tip na dovolenkové pobyty na ostrove Rhodos

Rhodos Labranda Kiotari Foto: TIPtravel
thumbnail TIPtravel Rhodos Labranda Kiotari -Miraluna, pr,nepouzivat Rhodos Labranda Kiotari

Evia

Ostrov Evia (Euboia) je druhým najväčším gréckym ostrovom, ktorý sa nachádza blízko pevniny v Egejskom mori. V ére masového turizmu nie je jednoduché nájsť nejaké skryté a neobjavené miesta v Európe. Do ponuky slovenských cestovných kancelárií tento grécky ostrov vracia vďaka novým all inclusive hotelom, avšak ostrov Evia ponúka rozmanitú, zelenú krajinu a nádherné pláže. Hlavné pohorie Dirfys, je ideálne pre pešiu turistiku a ponúka úchvatné výhľady. Evia je ľahko prístupná z pevniny cez most v Chalkide. Mesto má tiež bohatú históriu s rôznymi pamiatkami, ako je Rímsky akvadukt a stredoveké opevnenie Karababa. Našim tipom na výlet je Eretria, staroveké mesto s významnými archeologickými nálezmi, vrátane amfiteátra, mozaík a chrámov. Nachádza sa tu aj Archeologické múzeum, ktoré vystavuje artefakty z miestnych vykopávok. Za návštevu stojí aj mestečko Edipsos, známe svojimi termálnymi prameňmi, ktoré sú jedny z najstarších a najznámejších v Grécku.

Grécko EVIA Amaronda Foto: TIPtravel
thumbnail TIPtravel Grecko EVIA Amaronda, pr,nepouzivat Grécko EVIA Amaronda

Zaujímavosť z ostrova Evia

Lichadonisia je ostrovný komplex severozápadne od Evie. Dnes je toto súostrovie stáva známe ako Karibik Európy pre jeho exotické farby a všetky odtiene modrej.

Tip na dovolenkové pobyty na ostrove Evia

chyba