Nestoj, cestuj za vínom štýlovo!

Kam inam sa vydať za nádhernými vínami, než na južnú Moravu ... Poradíme vám, ako (ne) vinnú výpravu povýšiť na výletnický zážitok s prívlastkom. Okrem lahodného moravského vína sa totiž pokocháte starobylou aj sviežou modernou architektúrou, privoniate k bylinkám a zveziete sa loďou. Stačí si len vybrať.

28.09.2021 00:00
3 Loucky klaster Znojmo, PR, nepouzivat Foto:
Loucký kláštor

Znojemské chrámy vína

Stojí tu vyše 800 rokov. Slúžil cirkvi, vojsku, priemyslu i kultúre. Vnútri štukovej sály, románske krypty a rozsiahla pivnica. Dnes je Loucký kláštor v Znojme sídlom Znovína. Prezrite si areál, degustujte v návštevníckom centre, poučte sa v debnárskom a vinárskom múzeu. Poradí vám, kam na pešie i cyklovýlety po okolí, deti sa vonku vybláznia v preliezačkách z vínnych sudov.

Nové sídlo vinárstva LAHOFER kúsok od Znojma na seba strhlo pozornosť svetových médií ešte pred otvorením. Architektonické štúdio Chybík + Krištof totiž prišlo s čistými líniami, ktoré nasledujú tvar vínneho riadku. Môžete sem prísť ochutnávať, počúvať koncerty, tešiť sa z výhľadu na vinice.

Lahofer Foto: Vinárstvo Lahofer
5 Lahofer Znojmo, PR, nepouzivat Lahofer

Za dary Modrých hôr

Už ste počuli o Modrých horách? Mikroregión v severnej časti Pálavy spája 5 vinárskych dediniek a preslávil sa červenými vínami. Poďte nakuknúť napríklad do Vrbice. Poviete si – kopec. Ale skrýva 7 poschodí vínnych pivníc ako z rozprávky. Pivničná kolónia Pod strážnym kopcom je prešpikovaná pieskovcovými pivnicami. Každé zo siedmich poschodí má iné meno, ale inak sú objekty vzhľadovo zjednotené, vstupy pripomínajú gotický lomený oblúk.

Vrbice Foto: Centrála cestovného ruchu Južná Morava
1 Vrbice CCRJM, PR, nepouzivat Vrbice

Máme pre vás recept na zimný splín! Objavte v Čejkovickom Sonnentore našuchorené kopčeky liečiviek. Mietso s úžasnou atmosférou, kde si okrem vône byliniek vychutnáte pohodu non plus ultra. Zážitkové exkurzie a čajový salón s kaviarňou premení jeseň na vaše najobľúbenejšie obdobie.

Sonnentor Foto: Sonnentor
2 Sonnentor Cejkovice, PR, nepouzivat Sonnentor

Hor sa na palubu

Vína zo Slovácka sú rozmanité rovnako ako tunajšia krajina. Nemusíte tápať, vydajte sa do Petrova. Vitajte v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Plže! Pri prechádzke malebnými uličkami každý obdivuje nečakané modré zdobenie 80 vínnych pivníc, ktoré sú unikátne a inde ich neuvidíte. A navyše – vinári tu držia službu celoročne a tak sa na suchu neocitnete.

Petrov – Plže Foto: Jan Halady
7 Petrov Plze jan-halady Petrov – Plže

Romantiku krásneho Slovácka podčiarknite plavbou na lodi! Baťov kanál je technickou pamiatkou z 30.rokov a užiť si ho môžete pri riadení požičaného člna aj na výletnej lodi s kapitánom. Plavbu kombinujte s návštevou pamätihodností v okolí. Ochutnávanie krajových špecialít je v podstate nutnosť, to asi nemusíme zdôrazňovať. Pozdĺž celej vodnej cesty vedie parádna cyklotrasa.

Baťov kanál Foto: Centrála cestovného ruchu Južná Morava
4 Batuv kanal, PR, nepouzivat Baťov kanál
chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy