Objavte miesta Svätomariánskej púte, ktoré dýchajú krásou

Každodenný zhon a pracovné vyťaženie dáva telu i duši poriadne zabrať. Často si až neskôr uvedomíte únavu, ktorá vám uberá zo životného elánu. Kdesi v podvedomí prahnete po oddychu a novej energii. Život osviežujúce miesta, kde na vás čaká dostatok nových zážitkov, môžu byť pre vás novou inšpiráciou pre ďalšie napredovanie. Doprajte si preto pokojné chvíle osamote, alebo v prítomnosti milovaných na čarovných miestach Prešovského kraja, ktoré dýchajú krásou a naplnia vás Božou prítomnosťou.

16.07.2021 00:00
svatomarianska put, pr nepouzivat

Štyri miesta plné zážitkov

Viete, čo majú spoločné Levoča, Ľutina, Gaboltov a Litmanová? Okrem nedotknutej prírody a kultúrnych klenotov práve na týchto pútnických miestach nájdete ticho a pokoj, ktoré vám umožnia načrieť do hlbín vašej duše. Vydajte sa na svoju cestu pútnika a objavte skutočný zmysel života v prítomnosti Boha na miestach, ktoré sú súčasťou hlbokej mariánskej tradície.

Hora Zjavenia

Ak hľadáte pokoj v lone prírody, vydajte sa na Horu Zvir neďaleko dedinky Litmanová. Pútnici z celého sveta tu hľadajú odpovede na svoje otázky o skutočnom zmysle života, alebo len pokojne rozjímajú. Vedie tadiaľto unikátna turistická trasa – Cesta minerálnych prameňov, ktorá poukazuje na jedinečné prírodné bohatstvo. Divoké Zamagurie s krásami Pieninského národného parku vás očarí svojou nespútanou panenskou prírodou a obdarí pokojom.

svatomarianska put, pr nepouzivat

Bazilika s výhľadom

Mariánska hora patrí medzi najstaršie pútnické miesta na Slovensku. Bazilika Navštívenia Panny Márie na vrchole Mariánskej hory ukrýva v sebe naozajstný historický klenot v podobe sochy Panny Márie z prvej polovice 15. storočia. Z Mariánskej hory si môžete vychutnať výhľady na celú Levočskú dolinu vrátane samotného mesta Levoča, ktoré je zapísané do svetového kultúrneho zoznamu pamiatok UNESCO. Zažite stretnutie s Bohom na výnimočnom mieste a naplňte svoje srdce láskou, pokojom a pokorou.

svatomarianska put, pr nepouzivat

Výhľady, záhrada, zaujímavosti

Medzi najznámejšie a najvýznamnejšie pútnické miesta na Slovensku patrí Bazilika Zosnutia Presvätej Bohorodičky neďaleko obce Ľutina. Nádherné výhľady ponúka drevený chrám s vyhliadkovou vežou a unaveným nohám môžete dopriať odpočinok v Záhrade Bohorodičky, ktorá je vhodným miestom pre rozjímanie a osobné stretnutie s Bohom. Okolie zdobí výnimočný miniskanzen chrámov z blízkeho susedstva. Na Ľutinskej hore je navyše umiestnených niekoľko kaplniek, ako aj prameň s vodou, ktorá má liečivé účinky.

svatomarianska put, pr nepouzivat

Unikát v centre neznáma

Necelých pätnásť kilometrov severozápadne od Bardejova, starobylého mesta zaradeného do zoznamu UNESCO, sa nachádza známe pútnické miesto pri obci Gaboltov. Obec sa nachádza pod pohorím Busov, turisticky málo frekventovanou lokalitou, ktorá ulahodí vašej duši. Gaboltov je skutočným miestom na rozjímanie o ceste poznávania samého seba.

svatomarianska put, pr nepouzivat

Svätomariánska púť („Svetlo z východu“) vyzdvihuje kultúrne, prírodné, historické, spoločenské a duchovné hodnoty slovanského národa vzťahujúce sa k posolstvu a mariánskym tradíciám. Viac sa dozviete na www.svatomarianskaput.sk.

Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg Poľsko-Slovensko.

svatomarianska put, pr nepouzivat
chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy