Pandémia ohrozila turizmus v hlavných mestách. Najhoršia situácia je v Prahe

Hoteliérstvo a celý cestovný ruch zažíval veľmi náročný rok. Aj úvodné mesiace tohto roka neboli o nič lepšie. Na absolútny prepad turizmu doplatili najmä hlavné mestá – či už hovoríme o Bratislave na Slovensku, alebo Prahe v susednom Česku.

21.06.2021 00:00
amazing places, PR článok, reklama, nepoužívať Foto:

„Najhoršia situácia v rámci letnej turistickej sezóny bude v Prahe. Tá je totiž závislá na zahraničnej klientele, ktorá sa sem bude vracať len veľmi pomaly,“ vysvetľuje súčasný stav turizmu v Česku a na Slovensku Petr Kotík, šéf turistickej platformy Amazing Places.

Ako dlho bude trvať, kým sa do českého hlavného mesta vrátia turisti? Kedy môžeme očakávať plné uličky cudzincov v centre Prahy? „Predstavte si to ako vypustený bazén, ktorý sa pomaly napĺňa. Myslím si, že to potrvá približne rok, než bude Praha na starých číslach,“ pokračuje ďalej Kotík. Podľa neho je aktuálne situácia v metropole ČR naozaj katastrofická, priam najhoršia v celej krajine. „Praha je totiž skutočne závislá na zahraničných turistoch a teda bez nich zostala prázdna a rovnako tak aj ubytovacie zariadenia. Hotely, ktoré máme s manželkou, veríme, že prežijú, ale uvedomujeme si, že nie každý mal rovnaké šťastie,“ priznáva špecialista na netradičné a zážitkové ubytovanie.

Ako vyzerali hotely v českom hlavnom meste počas lockdownu? „Tie, ktoré nezavreli, boli obsadené na maximálne 10 percent a tento rok bol tiež podobný,“ odpovedá Petr Kotík a zároveň podotýka, že straty z prvej polovice tohto roka nebudú pravdepodobné tento rok vykryté. „Malé hotely napríklad na horách či rôzne penzióny v blízkosti vodných plôch sa spamätajú rýchlo, pretože sú to vyhľadávané destinácie. Naproti tomu kongresové hotely a podobné zariadenia v hlavných mestách – Praha alebo Bratislava – sa budú spamätávať podstatne pomalšie. A aj keď som veľký optimista, predpokladám, že im to potrvá až do budúcej Veľkej noci,“ myslí si odborník na cestovný ruch Petr Kotík.

V hoteliérstve chýbajú ľudia. Tento sektor nie je pre zamestnancov viac zaujímavý!

Zatvorené ubytovacie zariadenia však so sebou priniesli aj ďalší problém. Oblasť cestovného ruchu bola poznačená aj veľkým prepúšťaním a bude doslova „bitka“ o nových zamestnancov. Zároveň sa predpokladá rast cien za služby či jedlo. „Ceny sa budú zvyšovať, o takých 10 percent určite a čo sa týka gastronómie, tak tam predpokladáme ešte vyšší nárast cien. A práve toto zdražovanie je reakcia ani nie na vykrytie vzniknutých strát, ale na to, že z cestovného ruchu odišlo veľmi veľa zamestnancov. A teda prevádzky musia urobiť opäť nábor, nájsť kuchárov, čašníkov a čašníčky. Ak sa už títo ľudia uplatnili v inom sektore, tak sa do tejto oblasti už nebudú chcieť vrátiť,“ približuje problematiku Kotík.

Foto: Amazing Places
amazing places1, PR článok, reklama, nepoužívať

Napriek tomu ale uvádza aj pozitívne zmeny, ktoré COVID-19 priniesol. „Zmeny v cestovnom ruchu pozorujeme už dlhšie, ale práve Covid tieto zmeny urýchlil. Ľudia čoraz viac majú chuť utrácať peniaze doma, zvyšuje sa tým dopyt po lokálnych destináciách, čím však rastú aj nároky domácich turistov. Spozorovali sme zvýšený dopyt po kvalitnejšom ubytovaní a naozaj kvalitných službách. Vyrastajú nám tu tiež miesta, ktoré sú porovnateľné so západnou Európou. Služby u nás v Česku ale ešte majú nejaké rezervy,“ myslí si Petr Kotík.

Potvrdzuje, že v poslednom čase sú najpopulárnejšie zážitkové pobyty, čím netradičnejšie, tým lepšie. Toto platí rovnako v Česku ako aj na Slovensku. V obidvoch prípadoch je veľmi obľúbený napríklad glamping – tzv. luxusné kempovanie. „Ľudia vyhľadávajú ubytovanie v netradičných priestoroch – či už na strome, v rôznych indiánskych stanoch (teepee), chatkách na vode či v maringotkách. Glamping nenahradil klasické ubytovanie, ale tento trend je aktuálne veľmi populárny. Veď sme národ chatárov a chalupárov,“ približuje ďalej Kotík.

A aké sú predpoklady na tento rok? Petr Kotík z Amazing Places očakáva z hľadiska cestovania po lokálnych destináciách – na Slovensku a v Česku – turisticky najsilnejší rok. „Ľudia by síce chceli cestovať, ale stále sa ešte obávajú možných komplikácií, ktoré v rámci návštev zahraničných miest vznikajú. A dôkazom toho, že naozaj je lokálne cestovanie na vzostupe, je aj fakt, že u nás v Česku je už veľká časť chalúp a menších penziónov na leto už obsadená,“ uzatvára Petr Kotík.

Petr Kotík
peter kotik Petr Kotík

Projekt Amazing Places

Platforma amazingplaces.cz, ktorá vyhľadáva práve na Slovensku, v Česku a Rakúsku miesta a prevádzky s nezvyčajnou atmosférou v nádhernom prostredí, kladie dôraz na kvalitu služieb. Osobitne sa drží tradícií, ale okrem toho je veľmi dôležitý aj celkový dizajn a kvalitné jedlo. Platforma aktuálne ponúka 339 kúzelných miest/destinácii, pričom 26 z toho sa nachádza na Slovensku a 19 v Rakúsku.

chyba