Fio bankaFio banka

Rekonštrukcie neminú takmer 40% domov. Aké nesú riziká?

Podľa výsledkov posledného oficiálneho sčítania obyvateľov Slovenska v roku 2021 bol počet domov a bytových domov bez rekonštrukcie 481 011, čo predstavuje 38,96%. Okrem toho dáta ukázali, že viac ako štvrtina zo všetkých domov bola postavená pred rokom 1960. Preto je veľmi pravdepodobné, že majitelia týchto nehnuteľností začali alebo ešte len pristúpia k ich rekonštrukcii. Hoci je snahou každej rekonštrukcie zlepšenie aktuálneho stavu nehnuteľnosti, stavebné opravy a úpravy prinášajú so sebou mnohé riziká.

13.03.2025 00:00
byt

Riziká rekonštrukcie

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby sa v prípade objednávania stavebných prác obrátili vlastníci nehnuteľností na stavebníkov (dodávateľov) s preukázateľnými skúsenosťami a kladnými referenciami. Počas stavebných prác môžu vzniknúť rôzne škody, ktoré môžu mať majetkový alebo zodpovednostný charakter,“ objasňuje Ľubomír Vatrta, odborník na stavebno-montážne poistenie PREMIUM Poisťovne. „Hlavné riziko zo samotného výkonu stavebných prác nesie zhotoviteľ, ktorý rekonštrukciu realizuje.“ Medzi majetkové škody patria napríklad škody spôsobené manipuláciou so stavebným materiálom, škody spôsobené požiarom škody súvisiace s odcudzením materiálu alebo vandalizmom, alebo škody živelného charakteru ako povodeň, krupobitie, víchrica. Zodpovednostné škody predstavujú škody na majetku alebo zdraví iných osôb, ako tých, ktoré sa podieľajú na stavebných/rekonštrukčných prácach a s vylúčením investora (objednávateľa prác). Môže ísť napríklad o náklady na opravu poškodeného alebo zničeného majetku suseda, pri stavebných prácach môže napríklad spadnúť z lešenia náradie, prípadne aj samotné lešenie a poškodí zaparkované auto alebo zraní náhodne okoloidúcu osobu.

rekonstrukcia

Zmluva o dielo aj pri rekonštrukcii

Práva a povinnosti zmluvných strán zúčastnených na rekonštrukčných prácach upravuje zmluva o dielo. Definuje sa v nej začiatok a trvanie prác, cena diela, podmienky prevzatia a odovzdania staveniska, požiadavky a nároky na stavebno-montážne poistenie realizovaného diela a zodpovednosti za škodu, atď.. „Majitelia nehnuteľností alebo poverený správca bytového domu by mal dbať na to, aby zhotoviteľ vedel preukázať predchádzajúce skúsenosti s výkonom objednávaných prác, mal kladné referencie a aby mal uzatvorené aspoň poistenie zodpovednosti za škodu. Ideálne je, ak sa dojedná aj stavebno-montážne poistenie pre samotné dielo, čím sa pokryjú ďalšie škody a projekt disponuje komplexným poistným krytím“ odporúča Ľubomír Vatrta.

Majetkové škody majiteľov nehnuteľností počas rekonštrukcie

Pri každej škode musí byť stanovená príčina vzniku škody. Poistenie majetkových škôd môže pokrývať aj škody na rekonštruovanom objekte, ak bolo dojednané v rámci stavebno-montážneho poistenia. Odborník z PREMIUM poisťovne vysvetľuje: „V praxi to znamená, že rozlišujeme medzi zazmluvnenými prácami (budovaným dielom), ktoré má vykonať zhotoviteľ a majetkom, na ktorom sú tieto práce vykonávané. V prípade dopoistenia existujúceho majetku, t.j. rekonštruovaného domu alebo bytového domu, by boli poistené aj škody spôsobené na ňom, ktorých príčinou by bolo vykonávanie rekonštrukčných prác“ Rozsah poistenia sa bližšie definuje poistnými podmienkami, resp. zmluvnými dojednaniami obsiahnutými v poistnej zmluve.

Pri realizácii menších stavebných úprav, ktorých realizátorom je menšia firma či jeden profesista, sa odporúča požadovať od dodávateľa prác uzatvorenie poistenia všeobecnej zodpovednosti za škody. Toto chráni majiteľov nehnuteľností v prípade poškodenia ich majetku nechceným konaním remeselníka.

Facebook X.com chyba Newsletter