Fio bankaFio banka

Spýtali sme sa odborníkov, ktorí majú na konte niekoľko tisíc úspešných fotovoltických riešení

Ak aj vy uvažujete o inštalácii fotovoltického riešenia alebo sa o ňom len chcete dozvedieť viac, prečítajte si odpovede na päť najčastejších otázok o fotovoltike. Pýtali sme sa odborníkov zo spoločnosti ZSE.

27.12.2024 00:00
ZSE, fotovoltika Foto:

Na inštaláciu fotovoltiky nikdy nebola lepšia príležitosť. Vďaka dotáciám z projektu Zelená domácnostiam aj veľmi priaznivým cenám komponentov, si môže vlastnú elektrinu vyrábať každá domácnosť žijúca v rodinnom dome, ktorá prejaví záujem.

„Fotovoltika je vhodná pre domácnosti žijúce v rodinných domoch na území celého Slovenska, ktoré si chcú vyrábať elektrinu pre vlastnú spotrebu. Fotovoltické panely sú aj pre tých, ktorí chcú zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti,“ hovorí Erik Chabreček, odborník na fotovoltické riešenia zo ZSE.

Aké sú hlavné výhody fotovoltiky?

  • Okamžitá úspora na poplatkoch za elektrinu.
  • Zvýšenie energetickej sebestačnosti. Za určitých podmienok s efektívne nastaveným fotovoltickým riešením môžete byť až z 90 percent energeticky sebestační.
  • Fotovoltické panely predstavujú udržateľnejší životný štýl, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu.
  • Dlhá životnosť fotovoltického systému a prijateľná doba návratnosti investície.
  • Nízke náklady na údržbu fotovoltických panelov.
  • Jednoduchá a rýchla inštalácia.
  • Modernizácia starých domov a zvýšenie ich hodnoty.
  • Väčší komfort bývania.
  • Vlastná elektrina pre všetky domáce elektrospotrebiče vrátane elektrického kúrenia, osvetlenia a klimatizácie.
  • Dobíjanie elektromobilu zadarmo.

Ak aj vy uvažujete o inštalácii fotovoltického riešenia alebo sa o ňom len chcete dozvedieť viac, prečítajte si odpovede na päť najčastejších otázok o fotovoltike. Pýtali sme sa odborníkov zo spoločnosti ZSE.

Aký je rozdiel medzi fotovoltickým panelom a solárnym kolektorom?

Solárne kolektory a fotovoltické panely si ľudia mýlia veľmi často. Môže sa zdať, že ide o rovnaké mechanizmy, skutočnosť je však iná.

„Solárne kolektory slúžia na ohrev vody. Zohrievajú vodu v zásobníku – teplú vodu potom môžeme použiť na sprchovanie či umývanie riadu. Fotovoltické panely vyrábajú elektrickú energiu, ktorú môžeme využiť pre vlastnú spotrebu v domácnosti,“ hovorí Erik Chabreček zo ZSE.

Hlavným rozdielom medzi nimi je princíp ich fungovania. Obe zariadenia absorbujú slnečné lúče a premieňajú ich na energiu, preto ich spoločne nazývame solárne panely. Avšak solárny kolektor využíva slnečnú energiu výlučne na výrobu tepla, zatiaľ čo fotovoltaický panel premieňa slnečné žiarenie na elektrinu.

Ak vaša domácnosť funguje na elektrinu, pomocou ktorej aj vykurujete a ohrievate vodu, je pre vás fotovoltika ideálne riešenie. Fotovoltické panely vám dokážu pokryť značnú časť spotreby elektrickej energie, zatiaľ čo solárne kolektory len ohrejú vodu.

Ušetríme vďaka fotovoltike na poplatkoch za energie a kedy sa nám vráti vstupná investícia?

Výrobou elektriny pomocou fotovoltických panelov a využitím Virtuálnej batérie môžete ušetriť až 50 percent nákladov na elektrinu. Napríklad pri riešení ZSE Fotovolt Štandard 4 kWp, ktoré obsahuje desať fotovoltických panelov a ročne vám vyrobí približne 8 megawatthodín elektriny, môžete ušetriť približne 700 eur ročne na poplatkoch za elektrinu.

„Aj návratnosť investície do fotovoltiky je vďaka službe Virtuálna batéria veľmi rýchla. Už od šesť rokov. Fotovoltické panely majú životnosť 30 až 40 rokov,“ hovorí odborník zo ZSE.

Návratnosť celého fotovoltického riešenia závisí najmä od toho, ako dokáže domácnosť elektrinu z fotovoltiky využiť, ale aj od toho, ako je navrhnutý výkon fotovoltiky voči potrebám domácnosti. Platí, že čím je podiel spotreby vlastnej elektriny vyšší, tým je vyššia aj úspora.

Najrýchlejšiu návratnosť investície do fotovoltiky majú domácnosti, ktoré vedia využívať elektrospotrebiče počas dňa. Ideálne je zapínať umývačku riadu, práčku, filtráciu bazénu, ohrev vody, sušičku alebo nabíjať elektromobil medzi desiatou a šestnástou hodinou.

Celý deň sme mimo domu, niekedy aj cez víkendy. Oplatí sa nám vôbec fotovoltika?

Je pravda, že fotovoltické panely vyrobia najviac elektriny počas dňa. Avšak nie každá domácnosť funguje v nepretržitej prevádzke. Väčšinou je nápor na spotrebu elektriny ráno, pred odchodom do práce a školy a poobede či večer, po návrate domov. Týmto spôsobom funguje prevažná väčšina slovenských domácností.

Ideálnou voľbou je v tomto prípade skombinovať fotovoltické panely s Virtuálnou batériou. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie.

„Priemerný zákazník môže so službou Virtuálna batéria, po odrátaní mesačného poplatku vo výške troch eur, ušetriť o 80 až 320 eur ročne viac, v porovnaní so situáciou, keby Virtuálnu batériu nevyužíval,“ hovorí odborník na fotovoltiku zo ZSE, Erik Chabreček.

Virtuálna batéria vám doma nezaberie žiadne miesto a uložíte si do nej elektrinu do výšky celej vašej spotreby. „Virtuálnu batériu od ZSE môžete mať bez ohľadu na to, od koho máte inštalované fotovoltické riešenie na vašej streche. Vzťahuje sa to na fotovoltiku inštalovanú v minulosti, ako aj na riešenia, o ktorých domácnosti ešte len uvažujú,“ dopĺňa možnosti využitia Erik Chabreček.

Nemáme na fotovoltiku dostatok financií. Môžeme si napriek tomu vyrábať vlastnú elektrinu?

Väčšina záujemcov o fotovoltické riešenie sa obáva vysokej vstupnej investície, ktorá však nemusí byť strašiakom. Fotovoltika je momentálne dostupná pre všetky domácnosti, ktoré majú záujem vyrábať si vlastnú elektrinu. To najmä vďaka možnosti získania štátneho príspevku z programu Zelená domácnostiam až do výšky 4 025 eur. Po novom je tento príspevok určený aj pre domácnosti z Bratislavského kraja.

Ak teda uvažujete nad fotovoltikou, no nemáte dostatočnú hotovosť, prípadne nechcete siahať na rodinné úspory, riešením je fotovoltika na splátky od ZSE. Splátky získate priamo v ZSE a vyrábať vlastnú elektrinu si môžete už od 44 eur mesačne. V cene riešenia získate okrem profesionálneho poradenstva a montáže aj nadštandardnú záruku a kontrolný servis a čistenie panelov.

ZSE navyše poskytuje zákazníkom okrem štandardnej 24 mesačnej záruky na celé fotovoltické riešenia Štandard a Bezstarosti aj predĺženú záručnú dobu nad rámec trvania štandardnej záruky pre kľúčové časti fotovoltických riešení. Záručná doba na striedač SolarEdge v riešeniach od ZSE tak trvá až 20 rokov, na panely a optimizéry až 25 rokov.

V ZSE môžete ďalej získať zľavu na vybrané fotovoltické riešenia až 3 200 eur. Vstupná investícia tak je pre váš rodinný rozpočet prijateľná záťaž, ktorú zvládnete.

Máme rodinný dom v Oravskej Lesnej. Bude nám fotovoltika vyrábať elektrinu aj tam?

Množstvo vyrobenej elektriny sa samozrejme odvíja od geografickej polohy, ale aj orientácie panelov, spotrebiteľského správania a mikroklimatických podmienok. Aj napriek tomu, že sa intenzita slnečného žiarenia počas roka mení, elektrinu vám bude fotovoltika vyrábať celoročne.

Maximum slnečného žiarenia na Slovensku zaznamenávame v júli, minimum na prelome decembra a januára. Hoci sa to nezdá, rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska len desať až pätnásť percent ročne. Na výkon fotovoltických panelov má teda geografická poloha len minimálny vplyv.

„Fotovoltické panely je vhodné inštalovať na rodinné domy prakticky na celom území Slovenska bez ohľadu na to, či žijete na juhu, Orave alebo na Kysuciach. Zároveň platí, že pri nízkych vonkajších teplotách a dostatočnom slnečnom svite panely vyrábajú viac ako v teplejšom prostredí. To znamená, že efektivita fotovoltických panelov je takmer rovnaká na juhu ako aj na severe Slovenska,“ vysvetľuje Erik Chabreček zo ZSE.

TIP od ZSE

Mimoriadne dôležitá je správna orientácia fotovoltických panelov voči svetovým stranám. Najvhodnejšie je umiestniť panely na južnú stranu strechy. Do úvahy prichádza aj juhozápad alebo juhovýchod. Tak bude vaša fotovoltika vyrábať elektrinu po celý deň. Dokonca o 20 percent účinnejšie ako pri západnej či východnej orientácii strechy. Solárne panely smerované na východ môžu vyrábať elektrinu len ráno. Ak sú otočené na západ, zachytávajú len posledné slnečné lúče. Inštalácii panelov na severnú stranu sa vyvarujte.

Musíme sa o fotovoltické panely starať? Čo sa stane, ak sú zatienené alebo pokryté nečistotami?

Ak sú fotovoltické panely zatienené, systém elektrinu nevyrába, pretože nedochádza k premene slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Aby fotovoltická elektráreň fungovala čo najefektívnejšie a dokázala pokryť vašu spotrebu elektrickej energie, dbajte na to, aby panely neboli zatienené stromami, okolitými budovami alebo nečistotami či snehom.

Práve preto majú všetky fotovoltické riešenia od ZSE špičkové výkonové optimizéry, ktoré maximalizujú výkon každého panela. V praxi to znamená, že ak sa zníži výkon jedného panela, napríklad z dôvodu zatienenia alebo napadaného lístia, ostatné panely stále pracujú na sto percent.

„Pri tradičnom zapojení fotovoltických panelov najslabší panel znižuje výkon všetkých ostatných panelov. V riešení Fotovolt Bezstarosti pracuje každý panel samostatne a vďaka optimizérom výkonu, ktoré sú osadené na každom paneli zvlášť, dokáže toto riešenie dosiahnuť maximálny možný výkon,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Ak chcete životnosť fotovoltických panelov predĺžiť, je dobré sa o ne z času na čas postarať. Minimálne raz za päť rokov sa odporúča kompletná revízia celého fotovoltického systému. Ak vidíte, že sú panely zanesené napríklad napadaným lístím alebo inými hrubými nečistotami, odstráňte ich. Bežné znečistenie prachom alebo peľom zvládajú panely dobre, bez zníženia svojho výkonu a životnosti. Raz, dvakrát do roka ich môžete umyť rotačnou kefou alebo obyčajnou stierkou na okná. Inak je fotovoltika bezúdržbová.

Facebook X.com chyba Newsletter