Ak má teda starší objekt vo vašom vlastníctve problém s plesňou v kúpeľni, v tomto článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako sa jej definitívne zbaviť.
Prečo je sanácia plesní v starších budovách taká zložitá?
Staršie domy so sebou prinášajú množstvo problémov, ktoré sťažujú odstraňovanie plesní. Ich poznanie a pochopenie je kľúčové pre úspešnú manipuláciu s plesnivými plochami. Ide najmä o rozdiely v stavebných postupoch a nariadenia, ktoré musíte dodržiavať, keď zaobchádzate s historickou budovou.
Rozdiely vo výstavbe
Stavebníctvo sa v priebehu rokov veľmi zmenilo: od využitia odlišných materiálov a metód až po zmeny v stavebných predpisoch. To znamená, že staré domy sa stavali úplne iným spôsobom ako tie novšie, čo môže spôsobiť problémy so sanáciou plesní. Mnohé materiály použité v historických budovách boli nielen náchylnejšie na tvorbu plesní, ale často im chýbalo aj dostatočné vetranie.
Ohrozená štruktúra
Ak sú nosné stavebné materiály infikované plesňou, možno ich budete musieť vymeniť, čo by pri nesprávnom zaobchádzaní mohlo spôsobiť zrútenie celej budovy. Potom bude pleseň v kúpeľni vašou najmenšou starosťou.
Zachovanie histórie
Pri prácach na historickej budove je problémom aj zachovanie jej historického významu. Aj keď, samozrejme, nie každá staršia budova je registrovanou historickou pamiatkou. Materiály nemôžete jednoducho nahradiť niečím iným a budete obmedzení aj v tom, aké typy čistiacich prostriedkov a techník môžete použiť. Jednoducho nemôžete riskovať, že spôsobíte ešte väčšie škody.
Ako na to?
V skutočnosti však odstraňovanie plesní v staršej budove vyzerá podobne, ako akýkoľvek iný štandardný projekt sanácie plesní. Existuje len niekoľko kľúčových rozdielov, ktoré budete musieť implementovať. Prvým krokom je určiť hlavnú príčinu problému, aby ste zabránili jeho zhoršeniu. Zvyčajne to zahŕňa vykonanie komplexnej kontroly. Plesniam sa darí hlavne tam, kde je nadmerná vlhkosť. Takže, či už ide o netesné potrubie alebo upchatý odtok v kúpeľni, je nevyhnutné zistiť, odkiaľ sa prebytočná voda alebo vlhkosť berie. Ďalším krokom je zníženie množstva spór plesní vo vzduchu a zbavenie sa akejkoľvek prebytočnej vlhkosti. Môžete použiť vzduchové filtre na zachytávanie spór, odvlhčovače, klasické vetranie alebo špecializované systémy na ventiláciu. Cieľom je vysušiť vzduch a všetky postihnuté povrchy.
Čistiace techniky a prostriedky
Pri záchrane starších budov je nevyhnutné používať šetrné čistiace techniky a prípravky, ktoré nepoškodia čistené materiály. Dajte si pozor na škodlivé chemikálie, ktoré môžu spôsobiť oveľa viac škôd ako úžitku. Budete musieť hľadať alternatívy a špecializované čistiace prostriedky na odstraňovanie plesní a zatuchnutých miest, ktoré majú jedinečné zloženie. V kombinácii s ľahkým drhnutím odstránite pleseň v kúpeľni účinne a bez toho, aby ste spôsobili ďalšie poškodenie.
Na záver len dodáme, že aj keď je váš domov skôr nový, dajte si pozor, aby ste neignorovali akýkoľvek možný dôvod vzniku plesní, ako je napríklad upchatý odpad. Aj keď sa stavebné metódy (v súvislosti s plesňami) v priebehu rokov zlepšili, spóry plesní sú prítomné vo všetkých budovách a potrebujú len správne podmienky na to, aby sa im darilo.