Na optimizéry od ZSE dostanete záruku až 25 rokov.
Záujem ľudí o výrobu vlastnej elektriny zo slnečného žiarenia stále pretrváva. Hoci obrovský boom, ktorý fotovoltika zažila v minulom roku mierne opadol, domácnosti stále vidia inštaláciu solárnych panelov ako ideálne riešenie na zníženie poplatkov za elektrinu a získanie aspoň čiastočnej energetickej sebestačnosti.
Pre porovnanie, počas obdobia rokov 2007 až 2020 bolo na Slovensku evidovaných približne 7 500 žiadostí o pripojenie malej fotovoltiky do distribučných sústav. Rok 2021 predstavoval pre fotovoltiku prelom a v nasledujúcom roku 2022 stúpol počet žiadostí o pripojenie domácej fotovoltiky do distribučnej sústavy na 25 tisíc.
Distribučné spoločnosti predpokladajú, že v roku 2030 by mohlo pribúdať až 60 tisíc žiadateľov o pripojenie fotovoltiky ročne. Toto číslo vychádza zo súčasných odhadov distribučiek a cieľov, ktoré pre obnoviteľné zdroje nastavila Európska únia.
Vlastná domáca solárna elektráreň bude v nasledujúcich rokoch najvýhodnejším a najdostupnejším zdrojom získavania elektriny. Okrem toho, že ušetríte na poplatkoch za energie je toto riešenie aj ohľaduplné k životnému prostrediu. Na rozdiel od využívania tradičných zdrojov nemá žiadny negatívny dopad na prírodu. To sa v čase klimatickej krízy rozhodne počíta.
Koľko fotovoltických panelov budem potrebovať, aby výroba pokryla spotrebu?
„Každá domácnosť, ktorá sa pre fotovoltiku rozhodla si najprv položí základnú otázku, koľko panelov bude potrebovať na streche, aby si vyrobila dostatok elektrickej energie,“ hovorí Erik Chabreček, odborník na fotovoltiku zo ZSE. Ďalšiu otázku, ktorú si spotrebitelia kladú je, ako výrobu elektriny z fotovoltiky maximalizujem? Existuje zopár možnosti, ktoré môžete využiť. Na začiatok je to správne navrhnutý výkon fotovoltického riešenia pre vašu domácnosť.
Na to, aby ste pre svoju domácnosť vyrobili dostatok elektriny vám nebude stačiť len jeden fotovoltaický panel. Dôležitým kritériom pri určení počtu potrebných fotovoltických panelov je výkon fotovoltiky. O tom, aký výkon je potrebný zase rozhoduje množstvo elektriny, ktorú v domácnosti spotrebujete.
„Ešte predtým, ako vám navrhneme ideálne riešenie pre váš rodinný dom, potrebujeme vedieť vašu celkovú spotrebu elektrickej energie. Samozrejme, spotreba elektriny nie je vždy rovnaká. Mení sa napríklad v závislosti od spotrebiteľského správania danej domácnosti a takisto sa mení aj v čase,“ objasňuje Chabreček.
Pri výbere konkrétneho fotovoltického riešenia je dôležité vedieť, kedy k spotrebe elektriny dochádza. Inú spotrebu má počas dňa rodina, ktorej členovia sú celý deň doma. Inú rodina, kde obaja rodičia dochádzajú za prácou a deti sú celý deň v škole. Obe rodiny môžu mať rovnaký odber elektriny v kWh počas roka, pri fotovoltike je však veľmi dôležité vedieť, kedy k spotrebe tejto elektriny dochádza.
V zásade však platí, že čím väčšia spotreba energií, tým väčší zmysel má uvažovať o fotovoltickom riešení. Pre lepšiu predstavu uvediem, že fotovoltika s desiatimi panelmi dokáže pokryť ročnú spotrebu domácnosti do 9 MWh. V mesiacoch jún a júl, kedy fotovoltika vyrába najviac, si takáto domácnosť dokáže zabezpečiť elektrinu len z vlastných zdrojov,“ hovorí Chabreček.
Čo všetko môže ovplyvniť výkon fotovoltiky?
- Množstvo slnečného svitu. Na Slovensku je celková doba slnečného svitu približne 1 600 až 1 900 hodín ročne. Jeho intenzita sa mení v závislosti ročného obdobia aj geografickej polohy. Maximum slnečného svitu zaznamenáva Slovenský hydrometeorologický ústav v júli, minimum na prelome decembra a januára.
- Počasie. Napríklad počas daždivých zamračených dní fotovoltické panely elektrinu nevyrábajú.
- Teplota ovzdušia. Málo známym faktom je, že čím je vonku teplejšie, tým fotovoltika vyrába menej elektriny. Naopak, pokiaľ je vonku chladnejšie, ale slnečno, napríklad počas slnečných jarných alebo jesenných dní, fotovoltické panely vyrobia elektriny viac.
- Umiestnenie panelov na streche.
- Orientácia strechy voči svetovým stranám.
- Zatienenie panelov stromami, okolitými budovami, komínom, snehom alebo napadaným lístím.
Optimizéry výkonu navýšia množstvo vyrobenej elektriny
Naopak geografická poloha má na využívanie slnečnej energie len minimálny vplyv. Rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska len 10 až 15 percent ročne. Fotovoltické panely preto fungujú perfektne bez ohľadu na to, či vlastníte dom v Hurbanove alebo vo Vysokých Tatrách.
Na trhu sú dostupné tri druhy fotovoltických panelov – monokryštalické, polykryštalické a amorfné. Za najefektívnejšie sa považujú monokryštalické fotovoltické panely, ktoré dosahujú účinnosť až 20 až 25 percent. Pri polykryštalických paneloch je to na úrovni 15 až 17 percent a pri amorfných len 12 percent. Táto hodnota udáva, koľko slnečného žiarenia dokáže panel premeniť na elektrinu.
„Veľkou výhodou monokryštalických panelov oproti polykryštalickým je, že vďaka ich vysokej efektivite a schopnosti dosiahnuť optimálny výkon aj pri slabom slnečnom svite, nezaberú na streche toľko miesta, ako polykryštalické panely. Ak máte rodinný dom s menšou strechou, fotovoltické monokryštalické panely od ZSE rozhodne oceníte viac,“ vysvetľuje Chabreček.
K panelom v ZSE dostanete aj špičkové výkonové optimizéry, ktoré zvyšujú množstvo vyrobenej elektriny, pretože využívajú maximálny výkon každého panelu aj pri zatienení jedného z nich. Vďaka optimizérom SolarEdge vyrába fotovoltika od ZSE stále rovnaký objem elektriny.
„Hlavný rozdiel medzi fotovoltikou s optimizérmi a riešením bez optimizérov je v tom, že ak sa zníži výkon jedného panela, napríklad kvôli napadanému lístiu, pri riešení ZSE Fotovolt s optimizérmi pracujú zvyšné panely na sto percent. Vo fotovoltickej elektrárni bez výkonových optimizérov sa zníži nielen výkon zatieneného panela, ale aj výkon ostatných panelov,“ dopĺňa odborník zo ZSE.
ZSE vám zároveň poskytuje záruku na výkon panelov a výkonových optimizérov až 25 rokov. Pri fotovoltických paneloch garantuje, že výkon panelov neklesne pod úroveň 83,1 percent nominálnej hodnoty po dobu minimálne 25 rokov. Životnosť panelov je pritom 30 až 40 rokov.
Umiestnenie fotovoltických panelov na strechu je rozhodujúce
Umiestnenie panelov na streche totiž zohráva veľkú úlohu v tom koľko elektriny vám vyrobia. Dôležitá je aj orientácia strechy voči svetovým stranám. Solárne panely smerované na východ dokážu vyrábať elektrinu len ráno. Ak sú otočené na západ, zachytávajú len posledné slnečné lúče.
Preto je najvhodnejšie umiestniť panely na južnú stranu strechy. Do úvahy prichádza aj juhozápad alebo juhovýchod. Tak bude vaša fotovoltiky vyrábať elektrinu po celý deň. Dokonca o 20 percent účinnejšie ako pri západnej či východnej orientácii strechy.
„Fotovoltické panely môžete inštalovať na strechu alebo plášť nehnuteľnosti. Prípadne, ak je to technicky možné a vhodné, môžu byť panely umiestnené aj na samostatnej garáži, hospodárskej budove alebo aj na konštrukcii v záhrade,“ hovorí o možnostiach umiestnenia fotovoltiky Erik Chabreček zo ZSE.
Ideálny sklon panelov je 35 až 45 stupňov. Vtedy dosahuje solárna elektráreň maximálnu účinnosť počas celého roka. Ak sa tento ideálny sklon z rôznych dôvodov nepodarí dosiahnuť, nepredstavuje to zásadný problém. Strata účinnosti panelov bude len do päť percent. Oveľa dôležitejšie je zabezpečiť, aby panely neboli zatienené stromami alebo okolitými budovami.
Dostatočne veľká strecha je podmienkou
Pre optimálne fungovanie vašej fotovoltickej elektrárne potrebujete miesto aspoň pre desať fotovoltických panelov. Dostatočne veľká strecha je preto podmienkou. Minimálna veľkosť súvislej plochy je 22 m2 pri šikmej streche a 26 m2 pri rovnej streche. Potrebná strešná plocha závisí aj od toho, či nemá strecha nejaké tienenie. Napríklad komín, stromy alebo okolité budovy. Problémom môže byť aj viac nerovnomerne rozmiestnených strešných okien alebo vikiere.
„V prípade rovnej strechy je veľmi dôležité dodržať dostatočný rozostup medzi radami panelov, aby si navzájom netienili,“ dopĺňa Erik Chabreček zo ZSE.
Nezabudnite ani na to, že strecha musí byť v dobrom stave. Materiál, z akého je zhotovená nehrá až takú veľkú úlohu. Fotovoltika sa montuje na všetky typy strešnej krytiny. Rozhodujúci je však stav krovu. Na drevené trámy sa totiž pomocou dlhých skrutiek upína hliníková nosná konštrukcia celého fotovoltického systému. Skrutky prechádzajú cez krytinu, drevené debnenie až do krokiev alebo pomocného latovania. Krov musí byť preto v perfektnej kondícii.
Tip pre vás. Nechajte si pod fotovoltické panely nainštalovať snehové rozrážače alebo zachytávače. Na škridlovej streche sa sneh topí postupne. Naopak na hladkom povrchu fotovoltických panelov rýchlo kĺže a padá vo veľkých kusoch na zem. Môže vám tak spôsobiť škody alebo zranenie.