Aj v lete sa vlastná fotovoltická elektráreň stále oplatí

Uvažovali ste o fotovoltike, ale tento rok ste to zatiaľ nestihli? Teraz je ideálny čas – v ZSE znížili ceny panelov a fotovoltiku vám dajú aj na splátky od 44 € mesačne. Navyše môžete získať dotáciu až 4 025 € z programu Zelená domácnostiam (ZSE za vás všetko vybaví) – to všetko s rýchlou obhliadkou a montážou. Prečítajte si, akým spôsobom môžete fotovoltiku doma využiť.

30.08.2024 00:00
fotovoltika, ZSE Foto:

Chladenie domu či budovy

Čoraz viac letných dní začína byť neznesiteľných bez klimatizácie či iného spôsobu chladenia v dome. Chladenie síce patrí popri vykurovaní medzi energeticky najnáročnejšie technológie v domoch a budovách, ak si to porovnáte s inými spotrebičmi. Moderné klimatizácie s invertorovými kompresormi sú však veľmi úsporné.

Nebežia stále na plný výkon, navyše majú aj eko režimy a pri rozumnom používaní vám spotreba elektriny stúpne len mierne. Výhodou klimatizácií však je, že vedia elektrinu spotrebúvať práve vtedy, keď jej fotovoltika vyrába najviac. Miestnosti totiž udržujú chladné počas dňa, aby ste ich po príchode z práce nemuseli vychladiť odznova, na čo by ste minuli omnoho viac elektriny než na udržiavanie teploty.

Využívanie energeticky náročných spotrebičov

Ďalším spôsobom, ako vyťažiť z fotovoltiky v lete maximum, je plánovanie používania energeticky náročných spotrebičov. Patrí sem napríklad práčka, umývačka riadu, bojler či rúra na pečenie. Mnohé z nich majú časovač, vďaka ktorému môžete nastaviť ich spustenie práve na dobu, keď budete mať elektriny zo slnka najviac.

Nemusíte sa obávať ani toho, že by ste prebytky elektriny z fotovoltiky nezužitkovali. Vďaka službe Virtuálna batéria od ZSE ich môžete poslať do siete a čerpať ich neskôr, keď budete mať elektriny málo.

Ohrev bazéna a vírivky

Zvyknete si každý deň dopriať osviežujúci kúpeľ v bazéne či relax vo vírivke? V lete sa voda v malých bazénoch ohreje pomerne rýchlo, pri tých väčších však často musíte čakať niekoľko dní alebo aj týždeň. Navyše, v noci môže voda vychladnúť a ráno nemusí mať ideálnu teplotu.

Aj to je dôvod, prečo si mnohí ľudia nechávajú inštalovať k bazénom ohrevy (vírivky mávajú ohrev už vstavaný). Existuje viac variantov, najefektívnejší a najúspornejší je však ohrev bazéna špeciálnym tepelným čerpadlom určeným na tento účel.

Ani to nie je zadarmo, obzvlášť pri veľkých bazénoch môže ohrievanie poriadne navýšiť účty za elektrinu. To neplatí, ak na ohrev použijete fotovoltické panely.

Navyše, existujú špecializované zariadenia nazývané vyťažovače. Tie si môžete nastaviť tak, aby sa menej potrebné spotrebiče (ako práve spomínaný ohrev) spúšťali, iba keď bude elektriny naozaj prebytok, prípadne aj keď budú batérie nabité doplna. Nebudete tak musieť strážiť výkon fotovoltických panelov a ohrev vypínať, keď výkon fotovoltiky poklesne, aby ste ho nenapájali elektrinou zo siete.

Ohrev vody a vykurovanie domu

Fotovoltika vám môže pomôcť aj pri vykurovaní. Celú vykurovaciu sezónu ňou nevykryjete – v zime je predsa len slnečného svetla o niečo menej (fotovoltické panely vyrábajú elektrinu zo svetla, nie z tepelnej zložky slnečného žiarenia). Fotovoltika vám však môže pri vykurovaní výrazne pomôcť – obzvlášť v kombinácii s klimatizáciami, ktoré vedia aj vykurovať. V prechodnom období sú pri vykurovaní mimoriadne účinné, počas zimných dní vám môžu pomôcť prikurovať ako sekundárny zdroj tepla.

S ohrevom teplej vody je situácia iná. Ani na jar, na jeseň či v lete sa totiž nechcete sprchovať v studenej vode, ani v nej umývať riady. Fotovoltaický panel či panely vám môžu s ohrevom výrazne pomôcť, stačí ich využívať na napájanie bojlera, prípadne pripojiť cez spomínaný vyťažovač, aby ste na ohrev vody používali skutočne len prebytky elektriny.

Extra tip: Máte v dome či budove spoločnú akumulačnú nádrž na ohrev vody kotlom? Fotovoltikou ju môžete prihrievať tak, že do nej necháte doinštalovať prídavné elektrické ohrievacie teleso.

chyba