1. Nešetrite na modeli klimatizácie
Ceny jednotlivých modelov klimatizácií sa často líšia aj v prípade, ak majú podobný výkon. Je to kvôli použitým technológiám a funkciám. A práve technológia je zodpovedná za účinnosť chladenia, úroveň spotreby elektriny či hlučnosť.
Mnohé moderné klimatizácie sú vybavené kompresormi s invertorom, ktorý im umožňuje presnejšie regulovať chladiaci výkon a teplotu, a tiež chladiť účinnejšie. Vďaka nemu sú teda úsporné, ale aj pomerne tiché. Samozrejme, záleží aj na ďalších detailoch ako je konštrukcia kompresora a konštrukčné riešenia ďalších súčastí.
Ak budete na klimatizácii príliš šetriť a vyberiete si model so staršou technológiou bez invertora, počítajte s tým, že môže byť hlučnejší a „žrať“ viac elektriny. Ušetrené peniaze tak postupne miniete na vyššie účty za elektrinu.
Pri výbere klimatizácie by ste tiež mali staviť na overenú značku ako Samsung, Daikin či Hisense. Áno, neznáme čínske značky sú o niečo lacnejšie, problémy však môžu nastať pri následnej údržbe – napríklad v podobe zlej dostupnosti náhradných dielov, servisnej dokumentácie či problematického uplatňovania záruky.
Neznáma značka „klímy“ vám teda môže priniesť viac starostí ako úžitku. Ak máte veľmi obmedzený rozpočet, siahnite radšej po značkovom modeli, hoci s obmedzenými funkciami. Alebo si vyberte klimatizáciu na splátky.
2. Poraďte sa s odborníkom
Inštaláciu klimatizácie by ste vždy mali zveriť odborníkovi. Vyžaduje si totiž špecializované náradie a nástroje, ale aj zručnosti, ktoré domáci majster nemá.
S odborníkom by ste sa však mali poradiť už v predstihu. Možno vás prekvapí, čo všetko musí taký profesionál vziať do úvahy, aby pre vás navrhol najlepšie riešenie.
V prvom rade, počas obhliadky musí vypočítať alebo odhadnúť potrebný chladiaci výkon. Berie do úvahy objem miestnosti či miestností, orientáciu na svetové strany, veľkosť a tienenie okien, počet osôb… skrátka všetky tepelné zisky miestností plus ďalšie parametre.
Ďalej vám pomôže zvoliť, aká klíma bude pre váš dom či byt najvhodnejšia – split s 1 vnútornou jednotkou, viac klimatizácii typu split alebo typ multisplit s 1 vonkajšou a viacerými vnútornými jednotkami.
Takisto navrhne ideálne umiestnenie vnútorných jednotiek či jednotky a vonkajšej jednotky, ktoré je takisto dôležité (najlepšie je, ak nie je na južnej strane a na priamom slnku).
Ako posledné zhodnotí stav vašej elektroinštalácie s ohľadom na to, či novú klimatizáciu „utiahne“. Prípadne navrhne, ako elektroinštaláciu posilniť.
3. Opýtajte sa predajcu či montážneho technika na všetky funkcie
Klimatizácie dávno nie sú iba o nastavení teploty, intenzity prúdenia vzduchu či načasovaní zapnutia. Dnešné modely môžete často ovládať aj smartfónom cez aplikáciu. Môžete si tak vychladiť byt či dom vopred pred príchodom z práce či odkiaľkoľvek. Takisto môžete klimatizáciu na diaľku vypnúť, ak ste na to zabudli pred odchodom.
Vnútorné jednotky klimatizácií dokážu okrem chladenia omnoho viac. Niektoré môžu otočiť proces prenosu tepla a miestnosť v zime či na jeseň veľmi efektívne vykurovať. Okrem toho dokážu fungovať aj ako odvlhčovač vzduchu bez chladenia, ako ventilátor, a tie s kvalitnými filtrami vzduchu aj ako čističky vzduchu.
A moderným hitom sú tzv. bezprievanové klimatizácie, ktoré po prvotnom vychladení miestnosti vzduch nerozfukujú, iba rozptyľujú cez množstvo miniatúrnych otvorov.
Vďaka týmto funkciám si môžete doma vytvoriť príjemné prostredie nielen počas horúcich letných dní, ale aj počas celého roka. Samozrejme, modely s takýmito funkciami stoja o pár desiatok eur viac , no ak si nemôžete dovoliť vysokú investíciu, riešením je klimatizácia na splátky.