Vedeli ste, že okrem chladenia toho dokážu moderné klímy oveľa viac?

V Európe vlastní klimatizáciu približne dvadsať percent domácností. Ukazujú to dáta spravodajskej televízie CNN. V USA je to na porovnanie až 90 percent domácností. Dopyt po klimatizáciách však v posledných rokoch stúpa aj v Európe.

06.05.2024 00:00
thumbnail klimatizacia 3  16 , pr, nepouzivat

Predpokladá sa, že do roku 2050 bude rásť o 2,5 percenta ročne a klimatizáciu budú vlastniť dve tretiny svetovej populácie. Výnimkou nebudú ani slovenské domácnosti. Dôvodom na zaobstaranie klimatizácie sú najmä horúčavy, ktoré v posledných rokoch prichádzajú už v máji a pretrvávajú až do septembra.

Mesiac júl bol v minulom roku teplotne silno nadnormálny a teploty prekračovali niekoľko dní za sebou 37 stupňov. Ukazujú to dáta Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu. Ten zaradil minuloročné leto medzi najteplejšie letá v histórii meraní. Mimoriadne teplý bol aj mesiac september, ktorý prekonal aj rekordy z roku 1951.

Horúce letné dni sa pomaly blížia a ak sa chcete doma cítiť príjemne, je ideálny čas na zaobstaranie klimatizácie. Prečítajte si hlavné dôvody, prečo je kúpa klímy dobrou investíciou, ako sa môžete vďaka nej cítiť lepšie a prečo by nemala chýbať v žiadnej spálni.

Optimálnu teplotu v domácnosti môžete mať celoročne

Ideálnou možnosťou, ako docieliť optimálnu tepelnú pohodu pre všetkých členov rodiny počas celého roka, je klimatizácia. Základná funkcia klimatizácií je totiž jasná každému. Počas neznesiteľných letných horúčav vychladí domácnosť na požadovanú teplotu. Vďaka tomu sa doma budete cítiť príjemne.

Pri nastavovaní klimatizácie platí pravidlo, že teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou v tieni a vnútorným prostredím by nemal presiahnuť šesť stupňov. Ak sa teda teplota vonku pohybuje okolo tridsiatky, klíma by mala byť nastavená na 24 až 25 stupňov.

To, že klimatizácia perfektne vychladí domácnosť počas horúcich letných dní je jasné, no vedeli ste, že funkcia vykurovania robí z klímy zariadenie, ktoré využijete nielen v lete ale aj počas chladných jesenných či jarných dní.

Prikurovanie pomocou klimatizácie funguje najefektívnejšie, keď sa vonkajšia teplota pohybuje okolo 0°C. V tomto prípade vie ohrievať vzduch v miestnosti s neporovnateľne nižšími nákladmi, než aké sú pri bežnom vykurovaní elektrinou alebo plynom.

Práve preto je ideálne používať klimatizáciu na jar a jeseň, keď sa vonkajšie teploty zo dňa na deň striedajú. Kvôli náhlemu ochladeniu tak nemusíte zapínať kotol alebo podlahové vykurovanie celého domu, ktoré potrebuje na rozbeh niekoľko hodín aby fungovalo efektívne. Klíma vie naopak veľmi rýchlo po spustení zariadenia vyhriať vzduch v miestnosti.

Zdravší vzduch vám zabezpečí klíma

V klimatizácií získate niekoľko skvelých funkcií v jednom zariadení. Okrem spomenutého chladenia a vykurovania dokáže vo vašej domácnosti udržiavať aj zdravé ovzdušie. Moderné klimatizácie, ktoré sú dne na trhu dostupné zabezpečujú čistenie a ionizáciu vzduchu a vytvárajú tak príjemnú a zdravú klímu na bývanie.

Klimatizácie od ZSE disponujú špičkovým filtračným systémom. Napríklad Samsung klimatizácie sú vybavené špeciálnym trojvrstvovým Tri-Care filtrom, ktorý zachytí nielen väčšie prachové častice, vlákna, zvieracie chlpy a prach, ale redukuje aj výskyt vírusov, baktérií a alergénov. Vďaka tomu je vzduch v miestnosti dokonale čistý.

V prípade, že máte doma alergika, astmatika alebo bývate v znečistenom mestskom prostredí je kúpa klimatizácie dobrým rozhodnutím a čiastočným riešením vašich problémov.

Filter PM 1.0, ktorý majú klimatizácie Samsung zachytáva aj ultra jemné prachové častice a sterilizuje 99 percent baktérií pomocou elektrostatického odlučovača. Prach a baktérie nabije záporným nábojom a vďaka elektrostatickej sile ich filter následne zachytáva. Kvalita vzduchu je automaticky kontrolovaná laserovým senzorom a zobrazené na displeji klimatizácie.

Daikin klimatizácie, ktoré ponúka ZSE majú unikátny Ag-iónový filter, ktorý čistí vzduch a zachytáva 99 percent takých alergénov, ako sú peľ a prachové roztoče. Titánovo apatitový fotokatalytický filter zase využíva chemické reakcie na odstránenie baktérií, vírusov a mikróbov zo vzduchu.

Technológia Flash Streamer od Daikinu dokáže elektrickým výbojom rozložiť aj organické zlúčeniny, ako napríklad formaldehyd, ktoré sa môžu uvoľňovať z kobercov alebo podláh. Niektoré modely od Daikinu dokážu za dve hodiny kompletne vymeniť vzduch v miestnosti s rozlohu 26 metrov štvorcových.

Vyspíte sa dobre aj počas tropických letných nocí

Ak si necháte nainštalovať klimatizáciu do spálne, doprajete si pokojný spánok aj počas horúcich letných nocí. Nemusíte sa obávať, že by vás klimatizácia rušila svojim hlukom. Vyberte si model, ktorý disponuje funkciou nočného režimu.

Najvhodnejšia je vnútorná jednotka, ktorá pracuje pri hlučnosti 16 až 19 decibelov. To možno prirovnať ku zvuku pohybujúceho sa lístia vo vánku. V režime nočného nastavenia klimatizácia automaticky upraví teplotu s cieľom zabrániť nadmernému chladeniu. Vytvoríte si tak ideálnu klímu pre príjemný nočný spánok.

Funkcia Good’sleep, ktorou disponujú klimatizácie od Samsungu zabezpečuje okrem minimálnej hlučnosti aj nastavenie teploty, rýchlosť ventilátora a smer prietoku vzduchu, aby ste mali nerušený hlboký spánok. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie až o 36 percent.

Mimoriadne tiché sú aj klimatizácie Hisense. Vďaka tichému režimu QUIET a funkcii SLEEP sú ideálne najmä do spální či detských izieb. Majú až štyri spánkové režimy, ktoré sú optimalizované pre rôzne vekové kategórie používateľov.

Inteligentné funkcie vám spríjemnia život ešte viac

V bohatej ponuke ZSE nájdete klimatizácie, ktoré vám svojimi inteligentnými funkciami uľahčia život vo vašej domácnosti. Napríklad ovládanie klimatizácie pomocou aplikácie v smartfóne alebo hlasom cez umelú inteligenciu predstavuje najpohodlnejší spôsob nastavenia teploty v domácnosti.

Vďaka funkcii SmartThings alebo Daikin ONECTA si môžete prostredníctvom aplikácie prepojiť váš smartfón s klimatizačným zariadením. Aplikácia umožňuje ovládanie klimatizácie prakticky odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie. Optimálnu teplotu v domácnosti si tak môžete nastaviť už pred svojím príchodom domov.

Technológia Wind-Free™ klimatizácií Samsung dokáže zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti. Chladný vzduch neprechádza priamo lamelami, ale sa jemne a rovnomerne šíri cez tisíce mikrootvorov v prednom paneli klimatizácie. Zariadenie automaticky reguluje teplotu a rýchlosť ventilátora, takže vám nebude príliš horúco ani zima.

Funkcia Intelligent Eye, ktorú majú klimatizácie Daikin vie detekovať pohyb osoby v miestnosti a upraviť smer prúdenia vzduchu, tak aby studený vzduch nefúkal priamo na osoby v miestnosti. Ak klíma nezaznamená pohyb v miestnosti po dobu dvadsiatich minút, automaticky sa prepne do energeticky úsporného režimu s nižším chladiacim výkonom a prevádzkovými nákladmi. Takže na jej prevádzke ušetríte.

chyba