37 % ľudí môže prísť kedykoľvek o svoj domov: Nebuďte medzi nimi

Stačí len pár eur mesačne a nemusíte zbytočne riskovať. Tento rok sme boli svedkami početných živelných udalostí, ktoré zasiahli rôzne časti Slovenska. Koncom marca to bola víchrica, v máji búrky zasiahli západné Slovensko a najmä Bratislavu, prívalové dažde nás postihli aj v júni, júlové krupobitie zasa spôsobilo veľké škody v okolí Michaloviec a Sobraniec, začiatok augusta priniesol búrky s výdatnými zrážkami, ktoré zapríčinili rozsiahle povodne a záplavy na východnom a strednom Slovensku a októbrové zemetrasenie na východe za sebou zanechalo doslova spúšť.

30.11.2023 00:00
Poistenie majetku-seniori.jpg 1, pr, nepouzivat

Najčastejšie ničí náš majetok voda

„Tento rok sa z hľadiska počtu škôd radí už teraz medzi tie historicky škodovejšie. Od začiatku roka nám klienti z poistenia majetku nahlásili viac ako 13-násť tisíc poistných udalostí v hodnote viac ako 15 miliónov eur. Len následkom vyčíňania živlov nám bolo nahlásených viac ako 2 600 poistných udalostí v celkovej hodnote 6,2 milióna eur, hovorí Tomáš Potúček, riaditeľ poistenia majetku a zodpovednosti z Generali.

Najčastejšou príčinou poistnej udalosti na majetku boli tento rok atmosférické zrážky, ktoré zapríčinili každú štvrtú hlásenú škodu. Druhou najčastejšou príčinou bola tento rok víchrica nasledovaná povodňami a záplavami.

Tornádo aj zemetrasenie

Čoraz častejšie sa však stretávame aj so živelnými udalosťami, ktoré doteraz neboli pre našu oblasť typické, ako bolo tornádo na Morave či októbrové zemetrasenie na východe. Tieto živly za sebou zanechávajú rozsiahle škody, často po nich zostávajú zničené celé ulice, dediny či mestá.

poistenie majetku Zemetrasenie, pr, nepouzivat

„Následkom zemetrasenia na východe nám klienti nahlásili 416 poistných udalostí v hodnote viac ako 1,1 milióna eur. Vo väčšine prípadov šlo o vážne poškodenia rodinných domov, kde zemetrasenie zanechalo popraskané múry, steny či posunuté priečky, ale aj spadnuté komíny, poškodené strechy či terasy. Škody nám klienti hlásili aj na zariadení svojich domovov,“ vymenúva Tomáš Potúček.

Až 37 % ľudí nemá poistenie

Žiaľ, táto ako aj iné rozsiahle živelné udalosti odhaľujú smutnú pravdu o tom, koľko nehnuteľností nie je poistených. Podľa prieskumu agentúry Focus nie je na Slovensku poistených približne 37 % nehnuteľností, no odhady odborníkov hovoria dokonca až o 60 %. Najčastejšie ide práve o nízkopríjmové domácnosti alebo starších ľudí. Ako dôvod, prečo poistenie nemajú, uvádzajú nedostatok informácií a obavy z platenia drahého poistného.

Práve seniori a nízkopríjmové domácnosti sú najohrozenejšou skupinou, ktorá by poistenie majetku určite mala mať. „Akýkoľvek nečakaný výdavok totiž môže ohroziť finančnú stabilitu mnohopočetnej rodiny alebo dôchodcu, nehovoriac o škodách väčších rozmerov, keď hrozí, že prídu behom pár sekúnd o svoj domov. Poistenie majetku si je pritom možné uzavrieť už od 5 eur mesačne,“ upozorňuje Potúček.

poistenie majetku Vichrica, pr, nepouzivat

Najčastejšie sú bez poistenia seniori

Aj keď poisťovne pozorujú nárast záujmu o poistenie majetku, je to spojené skôr s poistením nových nehnuteľností a nedávnym hypotekárnym boomom. „V posledných rokoch pozorujeme záujem o poistenie majetku medzi ľuďmi v produktívnom veku. Paradoxom je, že ich rodičia bývajúci v starších nehnuteľnostiach zostávajú vo väčšine prípadov aj naďalej bez poistnej ochrany.“

Poistenie majetku-seniori 1, pr, nepouzivat

Pomôcť s poistením majetku pritom môžete rodičom aj vy. „Poistenie majetku môže pomôcť rodičom uzatvoriť aj syn alebo dcéra. A ešte vedia získať aj zvýhodnenie. S ohľadom na blížiace sa vianočné sviatky môže byť poistenie majetku užitočným darčekom pre rodičov,“ dodáva.

Ako na komplexné poistenie?

Dôležité je nezabudnúť na poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, ktoré je dobré doplniť aj poistením zodpovednosti. Základom dobrého poistenia je stanovenie adekvátnej poistnej sumy, teda reálnej hodnoty poisťovanej nehnuteľnosti. „Pri výbere poistenia odporúčam siahnuť po komplexnom krytí. Poistenie majetku od Generali kryje všetky najčastejšie sa vyskytujúce riziká už v základnom balíku. Klient tak nemusí mať obavy, že by jeho domov nebol komplexne chránený. Poistné riziká sme totiž vyskladali podľa našich dlhoročných skúseností a na základe najpočetnejších poistných udalostí našich klientov. Klient sa tak iba rozhodne, akú výšku poistného limitu si zvolí,“ uzatvára Tomáš Potúček z Generali.

poistenie majetku 2, pr, nepouzivat

Ak hľadáte kvalitné poistenie majetku pre seba alebo svojich blízkych, zastavte sa v ktorejkoľvek pobočke Generali, zavolajte na číslo 02/38 11 11 16 alebo sa informujte u svojho sprostredkovateľa.

Viac informácií nájdete na https://www.generali.sk/…nie-majetku/.

chyba