Tohtoročné leto potvrdilo význam domáceho poistenia

Až o 35 % viac škôd na majetku hlásili Slováci počas tohto leta v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku. Vyplýva to z údajov poisťovne KOOPERATIVA, ktoré zaznamenala a porovnala v mesiacoch jún až august. Nie je žiadnym prekvapením, že najčastejšie poistné udalosti na domoch a v domácnostiach boli spôsobené nepriaznivým počasím – teda silnými búrkami, krupobitím, záplavami až zosuvom pôdy.

22.09.2023 00:00
kooperativa, pr nepouzivat Foto:
Toto leto opäť ukázalo, aký význam má dobre nastavené poistenie domu, bytu a domácnosti.

Najviac škôd registrovali podľa jednej z najväčších slovenských poisťovní na východe krajiny, a to v okrese Stará Ľubovňa. Za uplynulé tri letné mesiace nahlásili klienti Kooperativy z celého Slovenska takmer 2000 poistných udalostí týkajúcich sa nehnuteľností a domácnosti. Výraznú časť z nich spôsobili extrémne búrky, ktoré sa prehnali naším územím 19. júla.

„Toto leto opäť ukázalo, aký význam má dobre nastavené poistenie domu, bytu a domácnosti. V súvislosti s vyčíňaním počasia a tiež ďalšími rizikami sme tisícom dotknutých klientov vykompenzovali škody v priemernej výške 700 eur na jednu poistnú udalosť,“ uvádza hovorkyňa poisťovne KOOPERATIVA Silvia Nosková Illášová a dodáva: „Naša poisťovňa pri poistení majetku obyvateľov či firiem neuplatňuje povodňové mapy. To znamená, že poskytuje krytie škôd v dôsledku nečakanej povodne a záplavy bez ohľadu na to, v akej lokalite sa nehnuteľnosť nachádza.“

Za tri letné mesiace nahlásili klienti... Foto: freepik
kooperativa, pr nepouzivat Za tri letné mesiace nahlásili klienti Kooperativy z celého Slovenska takmer 2000 poistných udalostí na majetku.

Ako si nastaviť kompletné poistenie bývania na jednej zmluve

Pravdepodobnosť, že bude treba dať do poriadku určitú škodu v poistenom dome či byte, s rokmi stúpa. Podľa skúseností klientov poistených v Kooperative sa toto číslo behom štyroch či piatich rokov od uzatvorenia poistenia pohybuje už na úrovni dvojciferného čísla. Riziko vytopenia, vykradnutia, požiaru či následkov extrémnych búrok sa, skrátka, neoplatí podceniť.

Navyše, kvôli stúpajúcim cenám stavebných materiálov a prác už pôvodná, pred pár rokmi nastavená poistka nemusí na opravu stačiť. „S cieľom zabezpečiť si kompletné poistenie bývania – teda poistenie samotnej nehnuteľnosti, a zároveň v nej zariadenej domácnosti – klientom odporúčame sústrediť sa na tri hlavné oblasti: v prvom rade je nevyhnutné nastaviť si poistenie na aktuálnu hodnotu svojho majetku, je potrebné mať v poisťovni dohodnutú automatickú indexáciu poistnej sumy, ktorá zabezpečí, že poisťovňa preplatí vždy celú sumu za opravu a rekonštrukciu po vzniknutej škode, a tiež odporúčame doladiť si svoju poistku optimálnym výberom pripoistení,“ vysvetľuje zástupkyňa poisťovne KOOPERATIVA.

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti Bezstarostný domov od Kooperativy umožňuje nastaviť si na jednej spoločnej zmluve kompletné krytie a želané výhody podľa vlastného výberu. „Poisťovňa má nastavených niekoľko úrovní poistenia podľa rozsahu zahrnutých poistných rizík. Záleží na výbere každého klienta, či mu postačuje len krytie voči prírodným živlom, alebo si poistenie rozšíri aj napríklad na haváriu rozvodov, poškodenie prepätím, krádež, vandalizmus, a v závislosti od týchto preferencií môže získať aj prístup k bezplatným benefitom a asistenčným službám,“ vymenúva Silvia Nosková Illášová.

Poisťovňa v tom prípade aj v pomerne bežných situáciách pre klienta nájde a uhradí napr. služby zámočníka, inštalatéra či elektrikára. Aby bolo domáce poistenie kompletné, bez ohľadu na zvolený balík sa oplatí pridať extra pripoistenia, ktoré ďalej rozšíria poistné krytie – napr. pripoistenie garáže, záhrady a jej stavieb, pomníka, poškodenia zateplenia budovy zvieraťom, zodpovednosti nájomcu, ak dom či byt prenajímate, ale aj záchrany dát, ak vám „odíde“ notebook či telefón.

Pravdepodobnosť, že bude treba dať do poriadku... Foto: freepik
kooperativa, pr nepouzivat Pravdepodobnosť, že bude treba dať do poriadku určitú škodu v poistenom byte či doma, s rokmi stúpa.

Domáce poistenie sa zíde aj v situáciách, kedy by ste to nečakali

Podobne ako pri životnom či cestovnom poistení, aj pri uzatvorení domáceho poistenia platí, že jeho efekt sa dá pocítiť aj v bežnejších situáciách, nielen v kritických momentoch. Zmluva s poisťovňou preto dnes už dokáže podržať častejšie, než tomu bývalo v minulosti. Práve KOOPERATIVA v rámci poistenia Bezstarostný domov predstavila na poistnom trhu v tejto súvislosti viacero inovácií:

  • pripoistenie domáceho miláčika – Pri úraze psa a mačky vám poisťovňa uhradí ošetrenie zverolekárom.
  • pripoistenie bicykla alebo kolobežky – Pri krádeži napr. z garáže či pivnice alebo pri poškodení dopravnou nehodou vám poisťovňa preplatí kúpu nového prostriedku, a zároveň ponúkne bezplatnú cykloasistenciu, ktorá sa zíde napr. v prípade defektu počas cyklotúry.
  • poistenie majetku aj v prechodnom bývaní – Bývate dočasne na inej adrese v podnájme, alebo vaše deti práve začali bývať na internáte? Ak omylom spôsobíte poškodenie zariadenia v tomto ubytovaní, vaše poistenie pokryje už aj tieto situácie.
  • poistenie zodpovednosti za škodu – Rozbije vaše dieťa loptou okno susedovi? Spôsobíte na návšteve nechtiac nejakú nepríjemnosť? Poistenie domácnosti v Kooperative je rozšírené aj o krytie tzv. občianskej zodpovednosti.
Domáce poistenie sa zíde aj v situáciách, kedy... Foto: freepik
kooperativa, pr nepouzivat Domáce poistenie sa zíde aj v situáciách, kedy by ste to nečakali.

Nové zelené riešenia v poistení, aké tu doteraz neboli

Novinkou v Kooperative je aj benefit „Zelená domácnosť“, vďaka ktorému viete aktívnou úsporou elektriny alebo vody ušetriť aj na poistnom. Ak máte nastavenú indexáciu poistnej zmluvy a preukážete sa znížením spotreby energií a vody vďaka svojmu uvedomelému hospodáreniu, poisťovňa vám poskytne zľavu na domáce poistenie pre jedno poistné obdobie.

Navyše, poistenie domu a domácnosti zahŕňa najnovšie tiež ďalší eko benefit. Ak by u vás doma došlo k totálnej škode na majetku a pri obnove bývania sa rozhodnete zabudovať energeticky úsporné riešenia a zelené technológie, poisťovňa vám k poistnému plneniu za škodu vyplatí aj ďalších 4000 eur navyše.

„Uvedomujeme si, že naša zodpovednosť voči životnému prostrediu spočíva nielen v znižovaní vlastnej uhlíkovej stopy, ale aj v inovatívnych poistných riešeniach, ktorými dokážeme inšpirovať k udržateľnému správaniu aj našich klientov. Preto sme priniesli od konca leta 2023 aj niekoľko zelených benefitov, ktoré sa stávajú súčasťou našej stratégie poskytovania poistenia nehnuteľnosti a domácnosti,“ uzatvára za poisťovňu KOOPERATIVA Silvia Nosková Illášová.

chyba