Bývate v staršom rodinnom dome a trápia vás vysokú účty za energie?

Vlastníci starších domov na Slovensku budú môcť prostredníctvom programu Obnov dom získať nenávratný finančný príspevok až 19 000 eur na stavebno-technické úpravy domu, nové zdroje tepla, ale aj na ďalšie opatrenia, ktoré im pomôžu znížiť energetickú náročnosť bývania.

22.11.2022 00:00
Obnov dom, pr, nepouzivat

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) začala prvé žiadosti o nenávratný finančný príspevok prijímať už v polovici októbra. Vysoký záujem slovenských domácností o získanie príspevku umocňuje fakt, že vďaka financovaniu programu aj z Plánu obnovy a odolnosti je výška príspevku na slovenské podmienky rekordná a pre mnohých vlastníkov rodinných domov vysoko motivačná.

Pomoc od SSE v prípravnej aj realizačnej fáze

Spustenie programu Obnov dom podnietilo mnoho domácností k osloveniu svojho dodávateľa energie. Ako hovorí riaditeľ sekcie Predaj B2C zákazníkom zo Stredoslovenskej energetiky (SSE) Michal Jaloviar, záujem domácností je enormný. „Kontaktujú nás stovky ľudí, ktorí sa plánujú do programu zapojiť, ale aj takí, ktorí už podnikli konkrétne kroky, keďže spustenie programu Obnov dom bolo predbežne avizované už minulom roku. Aktuálna neistota v dodávkach a cenách energií primäla uvažovať o energetickej náročnosti bývania všetkých a príspevok vo výške 14 000 alebo až 19 000 eur je suma, ktorá môže pri obnove domu výrazne napomôcť. Navyše je šanca získať príspevok reálna a vysoká, rýchlosť podania prihlášky nerozhoduje, na získanie štátneho príspevku naozaj stačí splniť podmienky programu, ktoré vôbec nie sú prehnane prísne – v zmysle technických nárokov na úsporu energie.“

Stredoslovenská energetika vám môže vďaka novej službe Obnov dom so SSE pomôcť zabezpečiť energetický certifikát alebo projektové energetické hodnotenie. Ak si nie ste istý, aké energeticky úsporné opatrenia realizovať a aké úspory vám prinesie, odborníci zo SSE vám pomôžu aj s prípravou energetickej štúdie. V rámci služby Obnov dom so SSE vám SSE pomôže aj s vypracovaním chýbajúcej dokumentácie, s administratív­nymi náležitosťami spojenými so žiadosťou o príspevok a jeho vyplatením a navyše zabezpečí komplexnú realizáciu zvolených úsporných riešení.

Overte si, či máte nárok na získanie príspevku, na sse.sk/obnovdom.

chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy