Fúkaná izolácia je jednoduchý a účinný spôsob zatepľovania drevených a trámových stropov, nízkych krovov, bungalovov, dvojplášťových plochých striech, ale aj dutých priečok a drevostavieb. Materiál sa aplikuje na izolované miesto pomocou špeciálneho prístroja, ktorý ho rozvlákni a následne ho poháňa vzduchom do hadice priamo na určené miesto. Tento nový spôsob odstraňuje množstvo problémov, ktoré vznikali pri izolácii so staršími postupmi, napríklad pri klasickej rolovanej izolácii.
Bez medzier a tepelných mostov
Nafúkaný materiál spoľahlivo zaizoluje aj problémové detaily a ťažko prístupné miesta okolo väzníkov, trámov, CD profilov na sadrokartónových stropoch, elektrických káblov či rozvodov rekuperácie. Tak sa vytvorí súvislá izolačná vrstva, nevznikajú medzery ani tepelné mosty, čím je zabezpečená vysoká účinnosť. Úspora tepla sa pohybuje okolo 30 % a investícia sa tak vráti na nižších účtoch za vykurovanie už za 3 – 5 rokov, teda rýchlu návratnosť za prístupnú cenu. V pultových strechách je v priestore medzi stropom a strešným plášťom odvetrávaná vzduchová medzera. Pohyb v takejto konštrukcii je obmedzený len na plazenie a fúkaná izolácia je tak vysoko účinným spôsobom zaizolovania stropu. Pri trámových stropoch zas nie je potrebné úplné vypratanie priestoru.
Zateplenie bez odpadu za pár hodín
Rýchla aplikácia pri bežnej prevádzke domácnosti, malé montážne otvory, nutné prípravné práce sa znížia na minimum. „Pri izolácii metódou fúkania nevzniká takmer žiadny odpad, prístroj, ktorý je na to potrebný, môže zostať vonku. Izolácia stropu bežného rodinného domu tak trvá asi 3 až 4 hodiny,“ vysvetľuje Dušan Kasan, obchodný manažér Knauf Insulation. Zateplenie fúkanou izoláciou sa navyše môže robiť v ktoromkoľvek ročnom období a bez ohľadu na počasie, teda aj za dažďa, sneženia či mrazu. Nevznikajú ani žiadne náklady na skladovanie, firma, ktorá realizuje zatepľovanie, privezie izoláciu v aute, spolu so strojom na fúkané izolácie.
Skutočne ekologická a prirodzene nehorľavá
Na trhu síce nájdeme mnoho fúkaných produktov pod názvom “ekologická izolácia” , toto označenie však býva často sporné. Netreba sa uspokojiť skutočnosťou, že základ izolácie je rastlinného pôvodu, vždy je potrebné zistiť aj ďalšie pridané látky, ktoré izolácia obsahuje a hodnotiť ich z hľadiska vplyvu na zdravie človeka. Medzi najznámejšie prídavky fúkanej celulózy patrí napríklad kyselina boritá, borax alebo amónne soli. Minerálna fúkaná izolácia Supafil žiadne pridané látky neobsahuje, je to 100%-ne prírodný materiál vyrobený z čistého minerálneho vlákna bez spojiva, teda bez chemických prímesí, akými sú napr. spomaľovače horenia. Vyrába sa z recyklovaného skla a kremičitého piesku, čo znamená, že je úplne nehorľavý a ponúka najvyššiu protipožiarnu ochranu A1, ktorú nemá žiadny iný izolačný materiál. Je odolná voči vlhkosti, takže neplesnie, a odpudzuje aj hlodavce a hmyz. Izolácia SUPAFIL získala dva prestížne certifikáty. Za vnútornú kvalitu vzduchu má Eurofins Gold od renomovanej medzinárodnej spoločnosti Eurofins, ktorý zaručuje splnenie prísnych noriem tykajúcich sa vylučovania emisií do interiéru a certifikát Declare Red List Free potvrdzuje, že dôkaz, že SUPAFIL neobsahuje žiadnu zo zakázaných zdravotne závadných látok.
Minerálna izolácia „nesadá“ a má menšiu spotrebu
Trieda sadania S1, teda sadanie menšie ako 1 % je ďalšou vlastnosťou, ktorá Supafil odlišuje od ostatných fúkaných izolácií. Výrobcovia celulózových izolácií uvádzajú sadavosť 10 – 15 %, čo si vyžaduje pre dosiahnutie rovnakého efektu nafúkať do konštrukcie až o 15 % viac materiálu ako pri minerálnej izolácii. Supafil je zároveň aj maximálne prievzdušný a tak, ako všetky vláknité materiály, výborne izoluje hluk.