Ochrániť strechu pred horúčavou je ťažšie, ako pred zimou

Tí, ktorí majú skúsenosti s podkrovným bývaním s nedostatočne alebo priemerne zateplenou strechou, vám potvrdia, že pod strechou sa bojuje proti horúčave ťažšie, ako proti chladu. Poradíme vám, ktoré opatrenia sú kľúčové, aby ste v interiéri mali príjemnú klímu v zime i v lete.

09.10.2020 00:00
Foto: PR servis
knauf, PR článok, nepoužívať

1. Tepelnoizolačný materiál so slabou akumuláciou

Prestup tepla cez zateplenú strechu prebieha inak v zime a inak v teplom období. Keď je vonku nízka teplota, konštrukcia by mala zadržať čo najviac tepla vnútri. Pre spomalenie prehrievania by zas mali mať stavebné materiály schopnosť absorbovať do seba čo najviac tepla a čo najdlhšie ho zadržať, teda zabrániť jeho prestupu do interiéru. V tomto sú najvýkonnejšie produkty z minerálnej vlny, výborne izolujú nielen v zime, ale vďaka svojej štruktúre a mernej tepelnej kapacite zabraňujú prehrievaniu šikmých striech lepšie, ako ktorýkoľvek penový materiál.

2. Príliš malá hrúbka izolácie

Zateplenie šikmej strechy len medzi krokvami už dávno nestačí, keďže krokvy majú hrúbku maximálne 18 cm. Na hrúbke tepelnej izolácie sa šetriť neoplatí – ak sa nebojíte zimy, pravidelné horúčavy na Slovensku by vo vás mali určite vzbudzovať rešpekt. Dnešné tepelnotechnické normy vyžadujú hrúbku tepelnej izolácie najmenej 30 cm, je teda potrebná aj druhá vrstva, pod krokvami.

Foto: Knauf Insulation
knauf, PR článok, nepoužívať

Keďže drevo má v porovnaní s minerálnou vlnou vyššiu tepelnú vodivosť, prekrytím krokiev zabránite nielen vzniku tepelných mostov na trámoch, kde by sa mohla zrážať vlhkosť a rásť plesne, ale vybudujete aj lepšiu ochranu proti horúčave. Teraz navyše môžete dostať ekologickú minerálnu vlnu UNIFIT s lambdami λ 0,033 – 0,037 v akcii s 50 % zľavou Akcia platí do 6. novembra a nezáväznú cenovú ponuku pre vašu strechu dostanete na www.ecose.sk

3. Slabé tepelnoizolačné vlastnosti

Aby strecha nielen šetrila vaše teplo v zime, ale aj čo najdlhšie odolávala horúčavám, treba vybrať produkty z minerálnej vlny s čo najnižším súčiniteľom tepelnej vodivosti. Skúsení strechári odporúčajú hodnoty lambdy pri izolácii šikmých striech od 0,035 W/m.K nižšie, pretože čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie materiál izoluje a drží medzi krokvami bez potreby podväzovania. Pri vysokých teplotách oceníte aj materiály, akými sú aj výrobky z ekologickej minerálnej vlny UNIFIT s Ecose Technology, teda so spojivom bez formaldehydu a fenolov, ktoré neuvoľňujú do interiéru žiadne škodlivé látky.

Foto: Knauf Insulation
knauf, PR článok, nepoužívať

4. Narušená vzduchotesnosť strechy

Fólie v šikmej streche nie sú na ozdobu, ani „pre istotu“. Plnia v strešnej konštrukcii dôležité úlohy. Zo strany interiéru musí tepelnú izoláciu ochraňovať parozábrana, ktorá bráni prenikaniu vzdušnej vlhkosti. Ak je nekvalitná alebo nesprávne inštalovaná, v streche sa nazhromaždí vlhkosť, ktorá spôsobuje nielen vznik plesní v zime, ale významne poškodzuje zabudované drevené konštrukcie počas celého roku. Teraz môžete si môžete vybrať vysoko účinnú parozábranovú fóliu Homeseal LDS 100 alebo LDS 40 so zľavou 33 %. Nezabúdajte, že fólie musia byť upevnené vzduchotesnými spojmi, ktoré zabezpečujú kvalitné lepiace pásky a tmely.

Foto: Knauf Insulation
knauf, PR článok, nepoužívať

5. Nevhodne zabezpečené strešné prvky

Najvýraznejšie prehrievanie pociťujú obyvatelia podkroví s netienenými strešnými oknami. Pri voľbe materiálov by ste mali tiež dbať, aby krytina na šikmej streche nemala tmavú farbu, pretože táto priťahuje slnečné lúče a dokáže zdvihnúť teplotu povrchu aj o niekoľko stupňov. Vyberajte teda čo najsvetlejšiu farbu, alebo krytinu s reflexným povrchom, ktorý odráža tepelné žiarenie. Dôležité je tiež odvetranie strechy pod škridlou. Treba myslieť na správny návrh výšky vzduchovej medzery. Dobrým riešením je už 5 cm. Cez vzduchovú vrstvu sa neustále obmieňa prehriaty vzduch (50 – 60 °C) z konštrukcie a nahrádza sa chladnejším vonkajším (25 – 30 °C).

www.ecose.sk

www.knaufinsulation.sk

chyba