Ako kúriť v krbe bez fyzickej námahy, ktorá je súčasťou prípravy dreva

12.08.2019 12:00
Sušenie dreva pre vykurovanie v krbe s členením...
Sušenie dreva pre vykurovanie v krbe s členením na mokré, polosuché a suché drevo. Autor: PR servis

Krb, ako alternatívny zdroj tepla pre nás vždy predstavuje náročnú prípravu suchého dreva pre vykurovací proces. Drevo, nielen že musíme zabezpečiť, ale i naštiepať a dobre uskladniť po dobu minimálne dvoch rokov. Veľa tepla znamená veľa dreva a s tým spojenú náročnú fyzickú prípravu s požiadavkou dobrého uskladnenia pre presušenie pod 20% vlhkosti. Sušenie vyžaduje dostatok vhodného miesta a najmä času pre fyzickú prípravu čo nás privádza do problému s komfortným kúrením, ktorý už v dnešnej dobe môžeme nazvať i diskomfort.

Kúriť v krbe drevom vyžaduje dostatok času

Položme si základnú otázku, chceme si krb užívať iba pre víkendový relax, alebo zvažujeme ním i komplexne, alebo čiastkovo vykurovať naše bývanie?

 • Pre relaxáciu bude náš krb iba doplnkom pre výnimočné situácie. Nároky na množstvo dreva budú minimálne. Pre tento typ užívania nároky na čas sú minimálne pre užívateľa vcelku relaxačné.
 • Pre vykurovanie dlhodobé, aktívne s cieľom úspory na energiách je potrebné pre túto činnosť disponovať dostatkom času.
Autor: PR servis

Zamestnaný človek, chalupár či podnikateľ v dnešnej dobe z časového hľadiska nemôže riešiť prípravu a sušenie dreva pre denné vykurovanie drevom. Ak i napriek tomu chceme mať krb a cítiť sa pri ňom komfortne, máme k dispozícii komfortné riešenie vykurovania biomasou. Pre krby a krbové pece sú najvhodnejším palivom práve pelety.

1. Pece na pelety

Interiérové pece na pelety sú moderné vykurovacie zdroje s pohľadom na oheň. Ich najväčšou výhodou je plný komfort užívateľa. Jedná sa o krbové riešenie vykurovania, kde sa nevyžaduje:

 • čas na prípravu a sušenie dreva
 • čas na zakurovanie
 • zvýšený nárok na čistenie a popol
 • veľký priestor na skladovanie dreva

Peletové pece naviac disponujú pridanou hodnotou:

 • vďaka svojej inteligentnej elektronike sú plnoautomatické s regulovateľným ohniskom
 • teplo dokážu odovzdávať do teplovzdušného i teplovodného o­kruhu
 • v porovnaní s krbom sú malých rozmerov s možnosťou výberu výnimočného až dominantného dizajnu
 • majú možnosť týždenného programovania a možnosť ovládania na diaľku, mobilná komunikácia GSM
 • skladovanie peliet je nenáročné v stohovateľnom balení 15kg vriec, alebo voľne sypané v 1000kg big-bagoch
 • nízke nároky na komín malého prieduchu iba 80mm, ktorý je možné umiestniť i do vetracej šachty
 • moderná technológia s optimalizáciou spaľovania s účinnosťou i viac ako 90%, s hermeticky uzavretým ohniskom umožňuje využitie i v NED stavbách a pasívnych domoch

Príklady moderných interiérových peletových pecí:

Teplovzdušná pec na pelety Edilkamin DAME...
Teplovzdušná pec na pelety Edilkamin DAME (archív TUMA) Autor: PR servis
Teplovodná pec na pelety La Nordica -...
Teplovodná pec na pelety La Nordica - Extraflame NORMA (archív TUMA) Autor: PR servis

2. Krbové vložky na pelety

Ak sa rozhodneme pre stavbu krbu s komfortným riešením, máme k dispozícii ďalšie technologicky nadčasové a moderné riešenia, ktorými sú krbové vložky na pelety. Krbové vložky disponujú obdobnou technológiou, akú sme opísali u peletových pecí. Násypník peliet je obvykle umiestnený pod krbovými dvierkami vo forme výsuvného kontajnera. Dopĺňanie peliet je zavislé od nastavenia výkonu horenia v rozmedzí intervalu od 24 do 72 hodín. Krbová obostavba môže byť plnohodnotne zrealizovaná tak, ako u krbovej vložky na drevo. Komín je opäť nenáročný s prieduchom o veľkosti 80–100mm.

Krbová vložka na pelety La Nordica Extraflame...
Krbová vložka na pelety La Nordica Extraflame (archív TUMA) Autor: PR servis
Krbová vložka na pelety Edilkamin (archív TUMA).
Krbová vložka na pelety Edilkamin (archív TUMA). Autor: PR servis

Podrobnému popisu parametrov krbových vložiek na pelety sa venujeme i v článku – lacné kúrenie.

3. Dôležité upozornenie

Komfortné inteligentné pece a krbové vložky obsahujú množstvo elektroniky, ale i komponentov, ktoré vzhľadom na technologickú náročnosť si vyžadujú podobne, ako kondenzačné plynové kotly pravidelný servis. Je preto dôležité, aby užívateľ riešil celý projekt vykurovania a komínového pripojenia s autorizovaným predajcom, ktorý zabezpečuje i servis. Medzi najznámejšie pece a krbové vložky na pelety sa radia výrobky značiek Edilkamin (IT), La Nordica-Extraflame (IT), ARTEL (IT), Chazelles (Fr). K uvedeným výrobkom získate kompletný servis u autorizovaného importéra, ktorý pre SR zabezpečuje firma TUMA.

Autor: Miroslav Tuchyňa (zdroj: Krby – TUMA)

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku